SPORTMINUTE

ACB: Διαστημική Μπαρτσελόνα!

Η διαφορά των 65 πόντων μοιάζει… υπερφυσική. Η Μπαρτσελόνα διέλυσε δίχως ίχνος οίκτου την Μπέτις με 121-56! Σημειώνοντας τη μεγαλύτερη σε έκταση νίκη στην ιστορία της ACB! Στην πρώτη περίοδο το επί μέρους σκορ ήταν 33-8! Στη δεύτερη οι Καταλανοί επικράτησαν με 24-18. Κατόπιν με 33-15 και στο τέλος με 31-15! Το τέλος του αγώνα...

Το τέλος του αγώνα βρήκε επτά παίκτες της Μπάρτσα με διψήφιο αριθμό πόντων: Χανγκά 15, Κόπονεν, Ερτέλ, Βεζένκοφ από 13, Οριόλα 12 και Ναβάρο, Κλαβέρ από 12! Συνολικά οι παίκτες του Σλέτισλαβ Πέσιτς μοίρασαν 32 ασίστ!

Στα άλλα παιχνίδια, η Ανδόρα ηττήθηκε στην έδρα της Μπούργος με 92-86. Ο Βλαντο Γιάνκοβιτς τελείωσε το ματς με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Αρνητικό ήταν και το αποτέλεσμα για την Τενερίφη των Φώτη Κατσικάρη και Κώστα Βασιλειάδη, με τη Χιπουθκόα να «αποδρά» με τη νίκη στο τέλος (92-88). Ο άλλοτε σούτινγκ γκαρντ των ΠΑΟΚ, ΑΕΚ σημείωσε 9 πόντους, με δύο εύστοχα τρίποντα. Το ένα από αυτά έφερε την Τενερίφη μπροστά στο σκορ με 85-83 και ενώ υπολείπονταν 1.48 για τη λήξη. Στο τέλος, η φιλοξενούμενη ήταν πιο ψύχραιμη και πήρε τη νίκη χάρη σε δύο εύστοχες βολές του Φαν Λάκε.