SPORTMINUTE

Η Ρεάλ είναι εδώ και διεκδικεί το τρόπαιο

Σε ένα γεμάτο παιχνίδι, η Ρεάλ ήταν ανώτερη νικώντας με 92-83 την ΤΣΣΚΑ κι έτσι προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό της Κυριακής εκεί που την περιμένει η Φενέρμπαχτσε. Κορυφαίοι οι Ντόνσιτς και Γιούλ.

Η Ρεάλ ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και μετά από ένα κακό πρώτο δεκάλεπτο αντεπιτέθηκε φτάνοντας στη νίκη με 92-83 κι έχοντας 12/27 τρίποντα (44,4%). Οι Ισπανοί επιστρέφουν έτσι σε τελικό μετά τη σεζόν 2014-15, όταν και το είχαν κατακτήσει. Για τους νικητές κορυφαίοι ήταν οι Λούκα Ντόνσιτς και Σέρχιο Γιούλ που σταμάτησαν στους 16 πόντους.

Λάσο: «Κάτι κάναμε καλά»

Με τους Ρώσους να ξεκινούν «καυτοί» από τα 6,75 και με τον Κόρι Χίγκινς να δείχνει αρκετά κεφάτος (10π. σε 3 λεπτά), η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να πάρει τα ηνία στο σκορ ξεφεύγοντας με 13-7 (στο 3’). Παρότι επιθετικά τα πράγματα δεν πήγαιναν όπως θα ήθελαν οι Ισπανοί, επένδυσαν στην άμυνα και πραγματοποιώντας 3 κλεψίματα και αναγκάζοντας σε 4 λάθη τους αντιπάλους τους, έμειναν κοντά στο σκορ (17-14 στο 7’). Η ΤΣΣΚΑ, όμως, είχε εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (50%τριπ., 66,7%διπ.) κι έτσι το 30-20 της πρώτης περιόδου δεν ξάφνιαζε.

Με σερί 8-0 ξεκίνησαν στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Μαδριλένοι, οι οποίοι έδειξαν εξαιρετικά αντανακλαστικά όταν η ψαλίδα στο σκορ έδειχνε να ανοίγει απειλητικά. Με τρίποντα των Κοσέρ, Κάρολ και ένα όμορφο καλάθι του Γιούλ μείωσαν σε 30-28 (στο 12’). Αυτή, όμως, ήταν μόνο η αρχή με την Ρεάλ να είναι άχαστη σε ό,τι σουτ επιχειρούσε (5/5 τριπ., 1/1διπ.) όχι μόνο κάλυψε το -10 αλλά μπήκε μπροστά με 37-34 στο 13’. Με «χορταστικό» θέαμα και με τις δύο ομάδες να έχουν πιάσει καλό ρυθμό ο αγώνας ανταποκρινόταν πλήρως στις εκτιμήσεις που ήθελαν να γίνεται ένα υψηλού επιπέδου ντέρμπι με τις επιθέσεις να έχουν τον πρώτο λόγο (43-43 στο 17’). Τελικά με καλάθι του Τόμπκινς στο τέλος του χρόνου η «Βασίλισσα» πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 47-46.

Εν αντιθέσει με το πρώτο μισό στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα είχε πέσει αισθητά με τις δύο ομάδες να ρίχνουν τόνους επιθετικά και να αυξάνουν την πίεση τους στην άμυνα. Κόντρα στη ροή του αγώνα, όμως η Ρεάλ έτρεξε ένα σερί 13-0, εκ των οποίων οι 5 πόντοι ήρθαν από τα χέρια του Ρέγιες και από τρίποντα των Κοζέρ – Ντόνσιτς, οι Μαδριλένοι κατάφεραν να χτίσουν ένα εύθραυστο μεν, αλλά διόλου ευκαταφρόνητο προβάδισμα (51-60 στο 26’). Στον αντίποδα, εκνευρισμός και αστοχία συνέθεταν το σκηνικό για τους Ρώσους που έπειτα από 8 λεπτά είχαν σημειώσει μόλις 6 πόντους (52-60 στο 28’). Το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε αποκλειστικά στους Ισπανούς, όμως οι βολές αποτελούσαν αχίλλειο πτέρνα κι έτσι οι δύο ομάδες μπήκαν στην τελευταία κρίσιμη περίοδο με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 56-63.

Με την Ρεάλ να μπαίνει με το γκάζι εκεί που το είχε αφήσει και με αποφασιστικότητα οι παίκτες του Λάσο έτρεξαν ένα επιμέρους 10-5 για να πάρουν ένα σημαντικό προβάδισμα (61-73 στο 33’). Οι Ισπανοί είχαν καταφέρει να «κλειδώσουν» τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ κι έτσι η ΤΣΣΚΑ παρουσίαζε μεγάλο πρόβλημα στη δημιουργία (11 ασίστ έναντι 12 λαθών). Κάπου εκεί, όμως το πήραν πάνω τους οι Ουίλ Κλάιμπερν και Κάιλ Χάινς όπου με δικούς τους πόντους, οι Ρώσοι έτρεξαν ένα επιμέρους 10-2 για να μειώσουν σε 71-74 (στο 35’) και να βάλουν «φωτιά» στο ματς. Ο Λούκα Ντόνσιτς φρόντισε να αφυπνίσει όσο είναι νωρίς τους συμπαίκτες του κι η «Βασίλισσα» απάντησε με επιμέρους 11-4 για να επαναφέρει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (75-85 στο 38’). Παρά τα μεγάλα τρίποντα του Ντε Κολό, οι Γιούλ, Φερνάντεθ και Τόμπκινς ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών και έστειλαν τη Ρεάλ στον τελικό με το τελικό σκορ να γράφει 92-83.

Τα δεκάλεπτα: 30-20, 46-47, 56-63, 83-92.

ΤΣΣΚΑ (Δ. Ιτούδης): Ντε Κολό 20 (4), Ρουντ, Φριτζόν, Αντόνοφ, Ροντρίγκεθ 5  (6 ασ), Βοροντσέβιτς, Κλάιμπερν 16 (3), Χίγκινς 15 (1), Χριάπα, Κουρμπάνοφ 7 (1), Χάινς 16 (9ριμπ), Χάντερ 4.

ΡΕΑΛ (Π. Λάσο): Κοσέρ 6 (2), Ράντολφ 2, Φερνάντεθ 6, Ντόνσιτς 16 (2), Ρέγιες 5, Καμπάτσο, Αγιόν 12 (11 ριμπ.), Κάρολ 9 (3), Ταβάρες 5, Γιούλ 16 (3), Τόμπκινς 12 (2), Τέιλορ 3.\

Τρίτος συνεχόμενος τελικός για τη Φενερμπαχτσέ! (vid)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Η Ρεάλ είναι εδώ και διεκδικεί το τρόπαιο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.