SPORTMINUTE

Ο Ντελ Πότρο τον τίτλο, ο Ρότζερ τα νεύρα

Ο Χουάν Μάρτιν Ντελ Πότρο είναι ο νέος κάτοχος του Ιντιαν Γουέλς! Μετά από ένα επικό ματς με μεγάλη ένταση και νεύρα από τον Αργεντινό, αλλά και τον Ρότζερ Φέντερερ, ο Ντελ Πότρο κατάφερε να ανατρέψει τα δύο ματς πόιντ που είχε ο αντίπαλός του και να κατακτήσει τον τίτλο με 2-1 σετ (6-4, 6-7,...

Ο Χουάν Μάρτιν Ντελ Πότρο είναι ο νέος κάτοχος του Ιντιαν Γουέλς! Μετά από ένα επικό ματς με μεγάλη ένταση και νεύρα από τον Αργεντινό, αλλά και τον Ρότζερ Φέντερερ, ο Ντελ Πότρο κατάφερε να ανατρέψει τα δύο ματς πόιντ που είχε ο αντίπαλός του και να κατακτήσει τον τίτλο με 2-1 σετ (6-4, 6-7, 7-6).

Το πρώτο σετ πήγε στα χέρια του Αργεντινού που έκανε το μπρέικ στο 3-2, με το παιχνίδι να παίρνει «φωτιά» στο δεύτερο σετ. Ο Φέντερερ ήταν πίσω στο σκορ με 4-2, έκανε το μπρέικ και έφτασε το ματς στο 5-5. Εκεί άρχισαν τα νεύρα με τον Ντελ Πότρο να αντέχει σε δύο σετ πόιντ και τον Ελβετό να διαμαρτύρεται έντονα στον διαιτητή γιατί σε μια αμφισβητούμενη φάση, έγινε τσάλεντζ με μεγάλη καθυστέρηση και ρώτησε –όλο ειρωνεία- τον διαιτητή για το αν θα έπρεπε να πάει πρώτα να κάτσει στη καρέκλα του για να αποφασίσει ο Ντελ Πότρο αν θα κάνει τσάλεντζ ή όχι. Στο 6-5 τα νεύρα ήταν τεντωμένα και για τους δύο καθώς το κοινό αποθέωνε τον Φέντερερ σε κάθε κερδισμένο πόντο και απλά χειροκροτούσε στους πόντους του αντιπάλου του.

Εκεί ήρθε και η οργή του Ντελ Πότρο. Σε μια φάση ο Φέντερερ εκνευρισμένος, σημάδεψε τον αντίπαλό του και τον χτύπησε στα πόδια, με τον Αργεντινό να τον κοιτάει όλο νεύρα και τον Ελβετό απλά να ζητάει συγνώμη. Το σετ κατέληξε στον Φέντερερ καθώς πήρε το τάι μπρέικ με 10-8 και ο Ντελ Πότρο άρχισε να χτυπάει τα μπαλάκια με μανία στον τοίχο, διαμαρτυρόμενος στον διαιτητή για το παιχνίδι του Ελβετού.

Τα πράγματα ηρέμησαν στη συνέχεια και το τρίτο σετ ήταν εξίσου συναρπαστικό. Ο Φέντερερ προηγήθηκε 5-4 και είχε δύο ματς πόιντ. Ο Ντελ Πότρο όχι μόνο τα έσβησε, αλλά έκανε το μπρέικ και οδήγησε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ όπου ήταν επιβλητικός και το πήρε με 7-2, κατακτώντας έτσι τον 22ο τίτλο της καριέρας του και παράλληλα τον δεύτερο συνεχόμενο για φέτος. Αυτός ήταν και ο δεύτερος τίτλος σε Masters για τον Αργεντινό που τελευταία φορά που κέρδισε τον Φέντερερ στον τελικό, ήταν πριν 8,5 χρόνια και πάλι επί Αμερικανικού εδάφους, στον τελικό του US Open.

Στο τέλος του αγώνα οι δύο αντίπαλοι ξέχασαν τα όσα έγιναν στη διάρκειά του και αγκαλιάστηκαν, με τον νικητή να δηλώνει:

«Ήταν ένα μεγάλο παιχνίδι ποιοτικά. Είχαμε πολλά νεύρα και οι δύο και φάνηκε στο κορτ. Στο τάι μπρέικ του δεύτερου σετ δε μπορούσα να συγκρατήσω τα νεύρα μου από το χτύπημα στα πόδια μου. Γι΄ αυτό διαμαρτυρήθηκα στον διαιτητή, αλλά και γιατί όταν έχανα το πρώτο σερβίς, ούρλιαζαν στις κερκίδες από χαρά. Ημουν πραγματικά πολύ θυμωμένος. Δεν είναι εύκολο να κερδίζεις το Νο1. Ακόμη τρέμουν τα πόδια μου».

Από τη πλευρά του ο Ρότζερ Φέντερερ έγινε θύμα σχολιασμού για το χτύπημα πάνω στον αντίπαλό του. Δεν έχει δείξει τέτοια δείγματα στη καριέρα του και σίγουρα δεν άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις. Έδωσε συγχαρητήρια πάντως στον αντίπαλό του μέσω Twitter.

«Τι μάχη κι αυτή! Συγχαρητήρια στον Χουάν για τη νίκη και το τουρνουά που είχε», έγραψε χαρακτηριστικά.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο Ντελ Πότρο τον τίτλο, ο Ρότζερ τα νεύρα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.