Παναιτωλικός-ΠΑΟΚ 0-3: Έχει πάρει φόρα ο Δικέφαλος!

Συνέχισε τις πολύ καλές εμφανίσεις ο ΠΑΟΚ που πέρασε εύκολα και απο το Αγρίνιο νικώντας με 0-3 τον Παναιτωλικό με γκολ των Πέλκα, Λημνιού και Ακπομ. Η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για τον Δικέφαλο αφού από το έβδομο κιόλας λεπτό προηγήθηκε με το γκολ του Δημήτρη Πελκα. Ο Γιαννούλης έκανε τη σέντρα από τα αριστερά με...

Συνέχισε τις πολύ καλές εμφανίσεις ο ΠΑΟΚ που πέρασε εύκολα και απο το Αγρίνιο νικώντας με 0-3 τον Παναιτωλικό με γκολ των Πέλκα, Λημνιού και Ακπομ.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για τον Δικέφαλο αφού από το έβδομο κιόλας λεπτό προηγήθηκε με το γκολ του Δημήτρη Πελκα. Ο Γιαννούλης έκανε τη σέντρα από τα αριστερά με στόχο τον Σβιντέρσκι ο Κνετ έχασε τη μπάλα και στη συνέχεια ο Πέλκας να σημειώνει το 1-0 εκμεταλλευόμενος το λάθος του τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Ο ΠΑΟΚ πίεσε για ένα δεύτερο γκολ. Στο 16΄ ωραίο τακουνάκι του Λημνίου για τον Πέλκα και σουτ του τελευταίου απέκρουσε ο Κνετ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Λουσέρο τραυματίστηκε (υπέστη κάταγμα) και έγινε αναγκαστική αλλαγή.

Στο 31΄ ο Κνετ απέκρουσε ένα ακόμη καλό σουτ αυτήν τη φορά του Μαουρίσιο και από εκείνο το σημείο και μετά ο Παναιτωλικός κατάφερε να ισορροπήσει το ματς και να κρατήσει μακριά από την περιοχή τους τους Θεσσαλονικείς. Ωστόσο οι πρωταθλητές Ελλάδας είχαν άλλη μία ευκαιρία στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου όταν ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού απέκρουσε πολύ δυνατό σουτ του Αντελίνο Βιειρίνια.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ του Δημήτρη Πέλκα που ακυρώθηκε ως οφσάιντ (οριακή φάση) και τον Φερέιρα θέλοντας να πιέσει η ομάδα του για ένα δεύτερο γκολ να κάνει διπλή αλλαγή στο 62΄βάζοντας στον αγωνιστικό χώρο τους Ελ Καντουρί και Ακπομ. Ο τελευταίος μέσα σε επτά λεπτά,  έδωσε μία ασίστ και ένα πέτυχε και ένα γκολ με τον ΠΑΟΚ να κάνει πολύ γρήγορα το 0-3! Στο 66′ ο Άγγλος πέρασε απο δεξιά στον Λημνιό που με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2 και στο 69΄ μετά απο εκπληκτική κάθετη πάσα του Μίσιτς ο Ακπομ βρέθηκε τετ α τετ με τον Κνετ και με πλασέ κατάφερε να σκοράρει!

Στο τελευταίο κομμάτι του ματς, και μετά το τρίτο γκολ, ο ρυθμός έπεσε, με τον ΠΑΟΚ πάντως να δημιουργεί κι άλλες φάσεις για να διευρύνει το σκορ. Στο 79′ πέρασε στο ματς και ο Βαρέλα αντί του Μάτος, με τον Κρέσπο να μεταφέρεται στο δεξί άκρο της άμυνας. Οι ευκαιρίες του Δικεφάλου δεν είχαν ευτυχή κατάληξη, έτσι το 0-3 έμεινε ως το τελικό σκορ.

ΓΚΟΛ: Πέλκας 7′ (σουτ), Λημνιός 66′ (σουτ), Άκπομ 69′ (σουτ)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σιέστεντ 14′, Φυτόπουλος 41′, Τσιγγάρας 64′ / Πέλκας 26′’

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Κνετ, Γιοβάνοβιτς, Ταχάρ, Αριγίμπι, Λουσέρο (Λιάβας 25′), Φυτόπουλος (Μπαϊροβιτς 46′), Σανιά, Μαρσιάλ, Σιέστσεντ (Τσιγγάρας 59′), Μιμίτο, Ντιάζ.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Γιαννούλης, Κρέσπο, Ίνγκασον, Μάτος (Βαρέλα 79′), Μίσιτς, Μαουρίσιο, Βιεϊρίνια, Λημνιός, Πέλκας (Ελ Καντουρί 61′), Σbιντέρσκι (Άκπομ 61’).

Διαιτητής: Τσαγγαράκης (Χανίων)

Βoηθοί: Σπυρόπουλος (Αν. Αττικής), Δημητριάδης (Καστοριάς)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναιτωλικός-ΠΑΟΚ 0-3: Έχει πάρει φόρα ο Δικέφαλος!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.