SPORTMINUTE

Ρεσιτάλ τριπόντων από τη Χίμκι, ήττα για την Αστάνα

Τα ποσοστά ευστοχίας για την Χίμκι ήταν εξωπραγματικά. Οι παίκτες του  Γιώργου Μπαρτζώκα μέτρησαν 16/21 σουτ τριών πόντων και 10/12 στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης με την Καλέβ! Επικράτησαν με 96-85 για τη 10η φετινή νίκη τους.  Ο Αλεξέι Σβεντ δεν αγωνίστηκε και τον ρόλο του σκόρερ ανέλαβε ο Τσαρλς Τζένκινς με 28 πόντους και...

Τα ποσοστά ευστοχίας για την Χίμκι ήταν εξωπραγματικά. Οι παίκτες του  Γιώργου Μπαρτζώκα μέτρησαν 16/21 σουτ τριών πόντων και 10/12 στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης με την Καλέβ!

Επικράτησαν με 96-85 για τη 10η φετινή νίκη τους.  Ο Αλεξέι Σβεντ δεν αγωνίστηκε και τον ρόλο του σκόρερ ανέλαβε ο Τσαρλς Τζένκινς με 28 πόντους και 7/8 τρίποντα. Για την Καλέβ ο Αϊζάια Μπρίσκοε μέτρησε επίσης 28 πόντους (7/15 διπ., 34/ τριπ., 5/8 βολές).

Στο ίδιο παιχνίδι, ο Σέργκεϊ Μόνια συμπλήρωσε 300 εύστοχα τρίποντα στην καριέρα του στη VTB.

Δεν άντεξε η Αστάνα…

Το έργο της Αστάνα ήταν από την αρχή δύσκολο. Η ομάδα του Καζακστάν, μολονότι βρέθηκε να χάνει με διαφορά 14 πόντων στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου από την Λοκομοτίβ Κουμπάν (62-48), κατάφερε να μαζέψει το σκορ και να διεκδικήσει τη νίκη στο τελευταίο σουτ. Δεν τα κατάφερε…

Η φιναλίστ του Eurocup επικράτησε με το ισχνό 79-78, στην πρώτη επικράτησή της έπειτα από το τέλος Ιανουαρίου! Παράλληλα, αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη απώλεια της Αστάνα, με τις ελπίδες της για συμμετοχή στα πλέι οφ να δέχονται ακόμη ένα σημαντικό πλήγμα.

Το εύστοχο τρίποντο του Γκραντ έφερε το σκορ στο 77-75 υπέρ της γηπεδούχου, με τον Ράγκλαντ να ευστοχεί στην επόμενη επίθεση για το 79-75. Ένα ακόμη τρίποντο του Γκραντ, 30 δεύτερα πριν το τέλος, διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ο Λεωνίδας Κασελάκης σημείωσε 6 πόντους, με 2/7 τρίποντα, μάζεψε 2 ριμπάουντ, έδωσε μία ασίστ και έκανε 2 λάθη, σε 23 λεπτά συμμετοχή. Πρώτος σκόρερ για την Αστάνα ήταν ο Τζάστιν Κάρτερ με 26 πόντους. Για την Κουμπάν, ο Ράγκλαντ σημείωσε 29 πόντους.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ρεσιτάλ τριπόντων από τη Χίμκι, ήττα για την Αστάνα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.