SPORTMINUTE

Στα ημιτελικά η Τσέλσι, «βλέπει» κούπα (vid)

Με γκολ του Πέδρο στο 105', οι "μπλε" επικράτησαν με 2-1 της Λέστερ σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι

Οιωνός τίτλου για την Τσέλσι η πρόκριση επί της Λέστερ για τα ημιτελικά του κυπέλλου Αγγλίας. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε επικράτησε με 2-1 των «αλεπούδων» στην παράταση, σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον όλων. Αυτή ήταν η 13η νίκη της Τσέλσι στις 16 πιο πρόσφατες αναμετρήσεις κόντρα στην Λέστερ, με την προϊστορία να «λέει» ότι όταν αποκλείει τις «Αλεπούδες» στην αρχαιότερη ποδοσφαιρική διοργάνωση της Ευρώπης, κατακτάει στο τέλος το τρόπαιο!

Μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο ημίχρονο, το συγκρότημα του Ιταλού τεχνικού κατάφερε να προηγηθεί στο 42, με δεξί πλασέ του Άλβαρο Μοράτα έπειτα από κλέψιμο και ωραία ενέργεια του φορμαρισμένου Ουίλιαν. Οι ποδοσφαιριστές του Κλοντ Πιελ ισοφάρισαν στο 75’ με τον Τζέιμι Βάρντι, έπειτα από φάση διαρκείας στα καρέ του Βίλι Καμπαγέρο.

Έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Ο Πέδρο πέρασε ως αλλαγή και στο 105’ με κεφαλιά μετά από σέντρα του Ενγκολό Καντέ πέτυχε το γκολ της πρόκρισης. Τραγική αντίδραση του Κάσπερ Σμάιχελ αλλά και ολόκληρης της οπισθοφυλακής της Λέστερ στο γκολ που έκρινε το ματς.

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Σίμπσον (106’ Ντιαμπατέ), Μόργκαν, Μαγκουάιρ, Τσίλγουελ, Ντιντί, Ιμπόρα (106’ Αντριέν Σίλβα), Μαχρέζ, Ιχεανάτσο (68’ Οκαζάκι), Ολμπράιτον (115’ Γκρέι), Βάρντι.

ΤΣΕΛΣΙ: Καμπαγιέρο, Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν (101’ Κέιχιλ), Ρούντιγκερ, Μόουζες, Μπακαγιόκο (Φάμπρεγας), Καντέ, Αλόνσο, Ουίλιαν (92’ Πέδρο), Αζάρ, Μοράτα (105’ Ζιρού).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Στα ημιτελικά η Τσέλσι, «βλέπει» κούπα (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.