SPORTMINUTE

Την «πάτησε» η Μονπελιέ, χιτσκοκικό φινάλε στην Τουλούζ

Εντυπωσιακά σκορ και διακυμάνσεις στο φινάλε των αγώνων της 29ης αγωνιστικής

Σοκ στις καθυστερήσεις για την Μονπελιέ και πλήγμα ενόψει της διεκδίκησης μίας θέσης που οδηγεί στην Europa League. Η ομάδα του Μισέλ Πιερ Ζακαριάν είδε την Ντιζόν να την ισοφαρίζει στις καθυστερήσεις και να μειώνει τις ελπίδες για έξοδο στην Ευρώπη. Η Ντιζόν προηγήθηκε στο πρώτο μέρος με τον Σαΐντ, όμως οι γηπεδούχοι είχαν τον τρόπο να γυρίσουν τον αγώνα με τα γκολ των Σχιρί και Σίο σε διάστημα οκτώ λεπτών, πήραν προβάδισμα στο 67′. Δυστυχώς για την Μονπελιέ δεν κατάφερε να κρατήσει 2-1 μέχρι το τέλος καθώς στις καθυστερήσεις ο Σαΐντ με δεύτερο προσωπικό γκολ διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Το ίδιο σκορ και στον αγώνα της Τουλούζ με την Στρασμπούρ, με την διακύμανση να είναι ακριβώς ίδια και τους νεοφώτιστους να ισοφαρίζουν επίσης στις καθυστερήσεις. Μετά την καλή εμφάνιση και την ήττα με 2-1 από την Παρί, η Ανζέ πέτυχε καθαρή νίκη με 3-0 σε βάρος της Καέν, ενώ Αμιέν και Τρουά αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1.