SPECIALS

Άρης-Σαραγόσα: «Ποιος Αϊμάρ και ποιος Μιλίτο, σας… γλεντάει ο Χαβίτο!»

Η αξέχαστη πρόκριση του συλλόγου της Θεσσαλονίκης επί της ισπανικής ομάδας το 2007

Σαν σήμερα (4 Οκτωβρίου) το 2007, ο Άρης απέκλεισε τη Σαραγόσα και προκρίθηκε για πρώτη φορά στους ομίλους του Κυπέλλου UEFA.

«Μια από τις πιο… γλυκές ήττες στην ιστορία του ΑΡΗ ήταν αυτή στο «Ρομαρέδα». Η Ρεάλ Σαραγόσα προηγήθηκε στο 19’ με τον Ολιβέιρα, αλλά η ισοφάριση από τον Χαβίτο στο 63’ (το τελικό 2-1 διαμορφώθηκε από τον Σ. Γκαρσία στο 73’), έδωσε στην ομάδα μας την πρόκριση στους ομίλους του τότε Κυπέλλου UEFA για πρώτη φορά στην ιστορία της…», ανέφεραν οι «κίτρινοι» στο Facebook.

Είχε προηγηθεί η νίκη με 1-0 το βράδυ της 20ής Σεπτεμβρίου στο «Κλεάνθης Βικελίδης» χάρη στο γκολ του Αβραάμ Παπαδόπουλου μόλις στο 6ο λεπτό.

Σε εκείνη την αναμέτρηση η ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς ήταν ισάξια με την ομάδα που την προηγούμενη σεζόν είχε καταλάβει την 6η θέση της Primera Division.

Ακόμη κι όταν ο δεύτερος σκόρερ της προηγούμενης σεζόν στην Ισπανία, ο Ντιέγκο Μιλίτο των 23 γκολ, πέρασε ως αλλαγή στο 71’, ο Άρης κράτησε γερά στα μετόπισθεν και διατήρησε το 1-0 μέχρι τέλους.

Επί της ουσίας, η πίεση των φιλοξενούμενων αρκέστηκε στο α’ ημίχρονο, αφού στη συνέχεια οι Θεσσαλονικείς είχαν φάσεις για το 2-0 που θα τους έφερνε πιο κοντά στην πρόκριση.

ΑΡΗΣ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Χαλκιάς, Νέτο, Α. Παπαδόπουλος, Γκιάρο, Μάρκο Αουρέλιο, Νεμπεγλέρας, Κάλβο (59′ Χαβίτο), Γκαρσία, Κόκε, Σανσόν (50′ Σιστόν), Ίβιτς.

ΣΑΡΑΓΟΣΑ (Βίκτορ Φερνάντεθ): Βαγέχο, Ντιόγκο (71′ Γκάμπι), Αγιάλα, Λουσέν, Σέρχιο Γκαρθία, Ντ’ Αλεσάντρο (71′ Μιλίτο) , Χουανφράν, Ολιβέιρα, Παβόν, Ματουζάλεμ, Θαπατέρ.

Δεκατέσσερα βράδια αργότερα, παρουσία περίπου 1.500 οπαδών του, ο Άρης βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 20’, όταν το σουτ του Ρικάρντο Ολιβέιρα, πέρασε κάτω από τα πόδια του Α. Παπαδόπουλου και κατέληξε στα δίχτυα του Κώστα Χαλκιά.

Η Σαραγόσα συνέχισε να απειλεί με αποκορύφωμα το δοκάρι του Αϊμάρ στο 50’, ωστόσο στο 62’ ο νεοεισελθών Χαβίτο νίκησε τον Θέσαρ με δυνατό σουτ και ισοφάρισε.

Ο Σέρχιο Γκαρθία έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ισπανική ομάδα με κοντινό σουτ στο 72’ και ένα λεπτό αργότερα ο Λουσέν υποχρέωσε τον Χαλκιά σε απόκρουση με τα ακροδάχτυλα, συμβάλλοντας τα μέγιστα για να διατηρηθεί η «γλυκιά» ήττα με 2-1.

ΣΑΡΑΓΟΣΑ (Βίκτορ Φερνάντεθ): Θέσαρ, Κουαρτέρο (65′ Γκάμπι), Χουανφράν, Φερνάντεθ, Λουσέν, Αγιάλα, Θαπατέρ, Αϊμάρ, Ντ’ Αλεσάντρο, Μιλίτο, Ολιβέιρα (60′ Σέρχιο Γκαρθία).

ΑΡΗΣ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Χαλκιάς, Νέτο, Αουρέλιο, Παπαδόπουλος, Ρονάλντο, Νεμπεγλέρας, Γκαρσία, Κάλβο (58′ Χαβίτο), Σιστόν (88′ Βανγκέλι), Ίβιτς, Κόκε (81′ Κουλουχέρης).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άρης-Σαραγόσα: «Ποιος Αϊμάρ και ποιος Μιλίτο, σας… γλεντάει ο Χαβίτο!»», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.