SPECIALS

Η «έκρηξη» των Γουόριορς στην τρίτη περίοδο έχει εξήγηση (vids)

Το ρολόι μετράει αντίστροφα. 15 λεπτά. Εχετε αναρωτηθεί τι συμβαίνει στα αποδυτήρια μιάς ομάδας, στο… νεκρό διάστημα ανάμεσα στο πρώτο και το δεύτερο ημίχρονο; Οσα γίνονται στο… άδυτο των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς, μοιάζουν ιδανικά. Βλέπετε, οι πρωταθλητές έχουν κερδίσει τα τρίτα δωδεκάλεπτα των αγώνων της ποστ σίζον με διαφορά 141 (!) πόντων! Ο Ζάζα Πατσούλια...

Το ρολόι μετράει αντίστροφα. 15 λεπτά.

Εχετε αναρωτηθεί τι συμβαίνει στα αποδυτήρια μιάς ομάδας, στο… νεκρό διάστημα ανάμεσα στο πρώτο και το δεύτερο ημίχρονο;

Οσα γίνονται στο… άδυτο των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς, μοιάζουν ιδανικά. Βλέπετε, οι πρωταθλητές έχουν κερδίσει τα τρίτα δωδεκάλεπτα των αγώνων της ποστ σίζον με διαφορά 141 (!) πόντων!

Ο Ζάζα Πατσούλια συνηθίζει να αλλάζει φανέλα. Όπως και άλλοι παίκτες των Γουόριορς. Ο Κέβιν Ντουράντ αφαιρεί τα παπούτσια και τους επιδέσμους του και ζητά να του δέσουν ξανά τα πόδια. Οι περισσότεροι επικεντρώνονται στη μανία του πολιτισμού μας: μία γρήγορη ματιά στο κινητό τηλέφωνό τους. Μία γοργή πληροφόρηση όσων γίνονται στο γήπεδο και έξω από αυτό.

Για τους προπονητές η διαδικασία είναι μία άλλη ιστορία.

Εντελώς διαφορετική.

Η δουλειά τους αφορά το… κόψιμο και το… ράψιμο φάσεων.

Τι τους άρεσε και τι όχι, έπειτα από 24 λεπτά αγώνα. Συνήθως επιλέγουν 8-10 φάσεις. Το μέγιστο 15 όταν η ομάδα αγωνίζεται στα πλέι οφ.

Ο Στιβ Κερ επιμένει να ξεκινάει από τα θετικά. Και έπειτα να θίγει τα αρνητικά.

Αποφεύγει τους έντονους λόγους. Εκείνους που λάτρευε να βγάζει – και έμεινε στην ιστορία άλλωστε – ο προπονητής του αμερικάνικου ράγκμπι, Βινς Λομπάρντι. Ο Κερ δεν είναι… Λομπάρντι. Λέει όσα πρέπει να πει.

Οι διαδικασίες τους μοιάζουν χρονομετρημένες. Εχουν συμβεί τόσες πολλές φορές, που η ρουτίνα είναι δύσκολο να αποφευχθεί. Σπαταλούν 2-3 λεπτά για να μιλήσουν. Συνήθως ο Κερ ακούει όσα έχουν να του πουν οι συνεργάτες του. Άλλες φορές χρησιμοποιεί το… διάλειμμα για να ξεσπάσει, για όσα στραβά έχουν γίνει.

Οι παίκτες απέχουν από τη διαδικασία. Βρίσκονται στον χώρο τους και αναμένουν.

Ο Στιβ Κερ είναι ο πρώτος που μπαίνει στα αποδυτήρια. Το προηγούμενο… μετερίζι που ακολούθησε, εκείνο της τηλεοπτικής ανάλυσης για χάρη του ESPN, του έχει ενισχύσει το απίστευτο χάρισμα που διαθέτει: μπορεί να μεταφέρει τις οδηγίες των προπονητών με απλό και άμεσο τρόπο.

Μόλις ολοκληρωθεί η ανάλυση του προπονητή, το λόγο έχει το υπόλοιπο επιτελείο. Συνήθως ο Μάικ Μπράουν μιλά πρώτος και ακολουθούν οι υπόλοιποι.

Ο Κερ λειτουργεί εξαιρετικά δημοκρατικά στα αποδυτήρια. Συνηθίζει να ρωτά και τους παίκτες αν έχουν δει κάτι που αξίζει συζήτησης.

Εχουν ήδη καλυφθεί επτά λεπτά. Τα υπόλοιπα ανήκουν στους παίκτες. Αυτή είναι η μοναδική… απαίτησή τους. Να έχουν σχεδόν επτά λεπτά, προκειμένου να μπορούν να εκτελέσουν μερικά σουτ, προτού το παιχνίδι αρχίσει ξανά.

Και όταν αρχίζει, οι αντίπαλοι υποφέρουν.

Η καταγραφή στατιστικών στοιχείων και η ανάγνωσή τους, είναι ικανή να πείσει και τον πλέον δύσπιστο πως το τρίτο δωδεκάλεπτο ανήκει στους Γουόριορς!

• To πιο πρόσφατο παράδειγμα κόντρα στο Χιούστον. Οι Ρόκετς ήταν μπροστά στο σκορ με 11 πόντους. Μόλις εκκίνησε το τρίτο δωδεκάλεπτο, οι Γουόριορς και ο Στεφ Κάρι έκαναν αυτό που ξέρουν καλύτερα: ο Κάρι πέτυχε 14 από τους 27 πόντους και οι πρωταθλητές πέτυχαν επί μέρους σκορ 33-15!

• Σημείωσαν 50 πόντους σε μία περίοδο, την πρώτη από το 1989. Φυσικά και ήταν η τρίτη περίοδος. Στην αναμέτρηση με τους Κλίπερς, στις 23 Φεβρουαρίου 2017. Εκεί που ο Στεφ Κάρι πέτυχε 17 από τους 35 πόντους (με 4 τρίποντα) από το 24’ μέχρι το 36’! Σκορ δωδεκαλέπτου 50-26!
  • Ο Κλέι Τόμπσον σημείωσε 37 πόντους σε ένα δωδεκάλεπτο, στις 23 Ιανουαρίου 2015 απέναντι στους Κινγκς. Μη ρωτάτε, ήταν το τρίτο 12λεπτο της αναμέτρησης.

• Στις 18 Νοεμβρίου του 2017, οι Γουόριορς επέστρεφαν στο παρκέ για το τρίτο δωδεκάλεπτο, έχοντας χάντικαπ 22 πόντων κόντρα στους Φιλαντέλφια 76ερς. Επικράτησαν στην τρίτη περίοδο με 47-15!

• Στις 15 Φεβρουαρίου του 2017 επικράτησαν των Κινγκς με 42-15 στο τρίτο δωδεκάλεπτο (και ένα 22-0 σε αυτό το σκορ).

• Κόντρα στους Λέικερς, στις 5 Ιανουαρίου 2016, πέτυχαν ένα 22-0 και τελικό σκορ στην τρίτη περίοδο 30-13.
  • Απέναντι στους Σικάγο Μπουλς, η ομάδα του Στιβ Κερ επικράτησε με 32-12, καταγράφοντας ένας σερί 19-0.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Η «έκρηξη» των Γουόριορς στην τρίτη περίοδο έχει εξήγηση (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.