VIRAL

Eurobasket U20: +123 σε αγώνα της β’ κατηγορίας!

Απίστευτο σκορ σημειώθηκε σε αγώνα Eurobasket U20 Β’ Κατηγορίας, όπου η Σουηδία ισοπέδωσε την Αρμενία με σκορ 149-26!!

Oι αγώνες σε Eurobasket νέων και ιδίαιτερα στη β’ κατηγορία μπορεί να μην συγκεντρώνουν πάνω τους τα φώτα, όμως αρκετές φορές βγάζουν μεγάλα ρεκόρ.

Ένα από αυτά σημειώθηκε και το βράδυ της Παρασκευής (12/7), όταν η Σουηδία αντιμετώπισε την Αρμενία στο Ματοσίνιος της Πορτογαλίας.

Το παιχνίδι έγινε στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής στον 3o όμιλο, με τις ομάδες να στοχεύουν αρχικά στην πρόκριση στην επόμενη φάση.

Οι Σουηδοί δεν έδειξαν κανένα έλεος και διέλυσαν τους Αρμένιους με τελικό σκορ 149-26!!!

Χαρακτηριστικό είναι ότι στο πρώτο δεκάλεπτο, η Αρμενία δέχθηκε 35 και δεν έβαλε ούτε έναν πόντο! Αντίστοιχα, στο ημίχρονο  η διαφορά είχε φτάσει ήδη τους 63 (69-6).

Όπως αναμενόταν, στη συνέχεια δεν άλλαξε ιδιαίτερα το σκηνικό, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο +100 (115-15) και το τελικό αποτέλεσμα στο +123.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Χάνς Μόμπεργκ με 23 πόντους, ενώ άλλοι 8 παίκτες πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων.

Παράλληλα, οι παίκτες του Κάλμαν μοίρασαν 34 ασίστ, πήραν 53 ριμπάουντ, είχε 20 εύστοχα τρίποντα κι έκαναν 31 κλεψίματα.

Από την άλλη, κανείς παίκτης δεν κατάφερε να φτάσει σε διψήφιο αριθμό.

Τα δεκάλεπτα: 35-0, 69-6, 115-15, 149-26

Δείτε παρακάτω ολόκληρη την αναμέτρηση

Κάντε Follow το Sportime στο Instagram και Like στη σελίδα του Sportime στο Facebook.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Eurobasket U20: +123 σε αγώνα της β’ κατηγορίας!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.