VIRAL

Σερβία: Διαιτητής ακύρωσε γκολ που είδε στο… κινητό και έγινε Viral

Απίστευτη απόφαση διαιτητή που έκανε αυτοσχέδιο VAR και ακύρωσε γκολ μετά από χρήση... κινητού.

Δεν υπάρχει Var; Κανένα πρόβλημα! Ένα απίστευτο περιστατικό έλαβε χώρα στη Σερβία και συγκεκριμένα σε αγώνα της 6ης κατηγορίας, όπου ο διαιτητής αποφάσισε να κάνει χρήση… αυτοσχέδιου VAR, ακυρώνοντας γκολ μέσω κινητού.

Ο αγώνας βάδιζε προς τα τελευταία του λεπτά και το σκορ βρισκόταν στο 1-1. Οι γηπεδούχοι βρήκαν δίχτυα στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον διαιτητή, ζητώντας να ακυρώσει το γκολ ως οφσάιντ.

Ένας από τους φιλάθλους που βρίσκονταν στις κερκίδες έτυχε να τραβάει με το κινητό του τη συγκεκριμένη φάση και φώναξε κοντά του τον διαιτητή. Η συνέχεια ήταν απίστευτη, με τον ρέφερι να πηγαίνει στις κερκίδες, να παίρνει το κινητό και να… εξετάζει τη φάση. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ακύρωσε το γκολ μετά τη χρήση του… αυτοσχέδιου Var.

Ακολούθησε ένας «χαμός» μεταξύ των παικτών και του διαιτητή, με την ομοσπονδία μετά το τέλος της αναμέτρησης να του παίρνει, όπως είναι λογικό, τη σφυρίχτρα, καθώς δεν προβλέπεται αυτό που έκανε.  Ωστόσο, ήταν λίγο πιο… σκληροί από ότι έπρεπε, καθώς η τιμωρία του είναι δια βίου απαγόρευση συμμετοχής σε αγώνα, κάτι που έφερε κύμα συμπαράστασης από τον κόσμο προς το πρόσωπό του.

Ένα από τα πιο γνωστά πρόσωπα του ποδοσφαίρου στη χώρα που τάχθηκαν στο πλευρό του διαιτητή, είναι ο νυν παίκτης της Ρόμα και πρώην των Τσέλσι και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Νεμάνια Μάτιτς.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Σερβία: Διαιτητής ακύρωσε γκολ που είδε στο… κινητό και έγινε Viral», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.