Κολοσσός-Άρης 61-72: Τα… έσπασε λιγότερο και πήρε το «διπλό» ο Άρης

Τη δεύτερη φετινή του νίκη στην Basket League πανηγύρισε μέσα στη Ρόδο ο Άρης καθώς επικράτησε με 72-61 του Κολοσσού, προσπερνώντας έτσι την ομάδα της Ρόδου στη βαθμολογία. Οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες έχοντας μαζί 45 στα 112 σουτ εντός παιδιάς. Ωστόσο στην τελευταία περίοδο ο Άρης ήταν πολύ πιο εύστοχος, πήρε λύσεις από...

Τη δεύτερη φετινή του νίκη στην Basket League πανηγύρισε μέσα στη Ρόδο ο Άρης καθώς επικράτησε με 72-61 του Κολοσσού, προσπερνώντας έτσι την ομάδα της Ρόδου στη βαθμολογία.

Οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες έχοντας μαζί 45 στα 112 σουτ εντός παιδιάς. Ωστόσο στην τελευταία περίοδο ο Άρης ήταν πολύ πιο εύστοχος, πήρε λύσεις από περισσότερους παίκτες και σημειώνοντας 25 πόντους πήρε τη νίκη.

Είναι δε χαρακτηριστικό πως και οι δύο νίκες του Άρη είναι μακριά από το Αλεξάνδρειο, ενώ η συγκεκριμένη ήρθε λίγες ημέρες μετά από το (δεύτερο για φέτος) αποκλεισμό από την Ευρώπη.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, όμως δύο λεπτά πριν από το τέλος δύο τρίποντα από τους Μπελ και Φλιώνη αλλά και ένα κάρφωμα του ΜακΓκι έβαλαν μπροστά τον Άρη με +6 (60-66). Στη συνέχεια ο Σλαφτσάκης με δικούς του πόντους σφράγισε τη νίκη των «κιτρίνων».

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 34-26, 47-47, 61-72

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Ν. Βετούλας): Γεωργάκης, Άσκα 11, Ντιγκς 8, Μπράουνινγκ 9 (1), Γκιμπς 8 (1), Μαυροειδής 13 (7 ριμπάουντ, Μπιλής, Γεωργαλής, Αγγελάκος, Παπαδάκης 1, Ντουρέν 5, Πρίνκστον 6

ΑΡΗΣ (Β. Αγγέλου): Μποχωρίδης 8, Χρηστίδης, Μπελ 9 (1), Χάρις 5 (1), Νταλό 3, Σλαφτσάκης 9 (1), Βεργίνης, Φλιώνης 9 (2), ΜακΓκί 5, Τζοουνς 14 (1), Κάιζερ 10

Ρέθυμνο – Προμηθέας 72-73: Δια πυρός και σιδήρου

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Κολοσσός-Άρης 61-72: Τα… έσπασε λιγότερο και πήρε το «διπλό» ο Άρης», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.