Λαύριο – ΠΑΟΚ 64-77: Απόδραση «δικεφάλου» με δύο σερί

Ο «δικέφαλος» σημείωσε την πρώτη του φετινή εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ που πέρασε από το Λαύριο με σκορ 64-77, χάρη σε δύο ξεσπάσματά του στις αρχές της πρώτης και της τρίτης περιόδου.

Ο «δικέφαλος» δεν έχασε το προβάδισμα σε κανένα σημείο του παιχνιδιού και με εξαίρεση την μείωση του σκορ σε 38-40 στη λήξη του ημιχρόνου, το Λαύριο, δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση στην επανάληψη.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με εντυπωσιακό τρόπο το παιχνίδι, καθώς προηγήθηκε με 16-0 (!) στα 3:33 πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου. Εκεί σημείωσε τον πρώτο της πόντο η ομάδα του Λαυρίου με βολή του Νίξον και σταδιακά άρχισε να συνέρχεται από το σκορ. Τελείωσε την περίοδο με σκορ 9-20, αλλά στην δεύτερη περίοδο άρχισε η αντεπίθεση.

Εκεί που σε 6:30 λεπτά έβαλαν ένα πόντο, στα επόμενα 13:30 σημείωσαν 37, με κορυφαίο τον Λαμπ, που είχε 16 πόντους με 5/5 σουτ (3 τρίποντα) και 3/3 βολές. Το ημίχρονο έκλεισε τελικά με το σκορ 38-40 υπέρ του «δικεφάλου» που είδε την διαφορά των πρώτων λεπτών να εξαφανίζεται.

Ωστόσο, η αντίδρασή τους στο ματς σταμάτησε εκεί, καθώς στο δεύτερο ημίχρονο οι Θεσσαλονικείς ξεκίνησαν με τον ίδιο τρόπου που άρχισαν το ματς! Με ένα σερί 9-0 πήγε την διαφορά ξανά σε διψήφιο αριθμό πόντων και την κράτησε ως το τέλος της τρίτης περιόδου (47-59). Στην τέταρτη το Λαύριο δεν κατάφερε να μπει στο παιχνίδι και ο ΠΑΟΚ έφτασε σε μια σημαντική νίκη, σπάζοντας το «ρόδι» στα εκτός έδρας ματς.

Εκπληκτικό ματς έκανε ο Γκος, που είχε 25 πόντους με 5/8 τρίποντα, αλλά και 5 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους, ο Λαμπ έκανε μια εξαιρετική δεύτερη περίοδο, αλλά στην επανάληψη δεν βοήθησε, μένοντας στους 18 πόντους (είχε 15 στο ημίχρονο).

Τα δεκάλεπτα: 9-20, 38-40, 47-59,  64-77

ΛΑΥΡΙΟ: Μιλόσεβιτς 11, Κακλαμανάκης 4, Νίξον 10, Τζόουνς, Λαμπ 18 (3/6 τρίπ., 3 ριμπ.), Μαστρογιαννόπουλος, Λούντζης 5, Περράκης, Κουζέλογλου 3, Μέλσον 9, Οντιάσε 4.

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 8, Αθηναίου 3, Τέπιτς 2, Γκος 25 (3/5 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 4/5 βολές, 2 ριμπ., 2 ασίστ, 5 κλεψ.), Μορέιρα 15, Ζάρας 5, Κόνιαρης 3, Σχίζας 2, Γκάρετ 3, Χάτσερ 7, Τζόουνς 4.

Ήφαιστος – Προμηθέας 82-67: Αστραψαν και βρόντηξαν!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λαύριο – ΠΑΟΚ 64-77: Απόδραση «δικεφάλου» με δύο σερί», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.