Ολυμπιακός-Κύμη 92-69: Στο ρελαντί την 9η σερί νίκη

O Ολυμπιακός επικράτησε της Κύμης στο ΣΕΦ για την 15η αγωνιστική της Betshop Basket League, φτάνοντας τις εννιά διαδοχικές νίκες εντός των συνόρων. Το ξεκίνημα του παιχνιδιού ήταν μουδιασμένο, καθώς μετά από τέσσερα λεπτά αγώνα δύο ομάδες οι δύο ομάδες είχαν σκοράρει έξι πόντους (5-1). Ο ρυθμός ανέβηκε κάπως στη συνέχεια, με το δεκάλεπτο να...

O Ολυμπιακός επικράτησε της Κύμης στο ΣΕΦ για την 15η αγωνιστική της Betshop Basket League, φτάνοντας τις εννιά διαδοχικές νίκες εντός των συνόρων.

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού ήταν μουδιασμένο, καθώς μετά από τέσσερα λεπτά αγώνα δύο ομάδες οι δύο ομάδες είχαν σκοράρει έξι πόντους (5-1). Ο ρυθμός ανέβηκε κάπως στη συνέχεια, με το δεκάλεπτο να κλείνει με τον Ολυμπιακό μπροστά (16-14).

Οι ερυθρόλευκοι..πάτησαν γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τον Βασίλη Σπανούλη να φτάνει σε εννιά λεπτά τους 10 πόντους (2/3 δίποντα,2/3 τρίποντα), στο ημίχρονο το σκορ έφτασε στο 42-32. Από τη μεριά της, η Κύμη στάθηκε καλά, όμως δεν μπόρεσε να προβληματίσει περισσότερο την ομάδα του Μπλατ.

Οι Ευβοιώτες μέτρησαν σερί 0-10 στις αρχές της τρίτης περιόδου, μειώνοντας στους τρεις (50-47). Ωστόσο, οι Πειραιώτες απάντησαν με το ίδιο σερί, φτάνοντας τη διαφορά στο +13 (60-47).Η περίοδος έκλεισε στο 64-51.

Το τελευταίο δεκάλεπτο μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 92-69.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 42-32, 64-51, 92-69

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (N. Μπλατ): Πρίντεζης 12, Σπανούλης 16, Μιλουτίνοβ 2, Γουίλιαμς-Γκος 10, Τίμα 6, Βεζένκοβ, Αγραβάνης 7, Μάντζαρης 3, Στρέλνιεκς 6, Τουπάν 10, ΛεΝτέι 20

ΚΥΜΗ (I. Κουτσός): Τουντζιαράκης 10, Σαγκς 2, Γουάσινγκτον 15, Λιούις 18, Γουίλιαμς 8 , Πουλιανίτης 8 , Τσιάρας 2, Μαραγκός 6,

Νίκολα Μιλουτίνοφ: Πως έγινε ο κορυφαίος στη Euroleague και τι τρέχει με το ΝΒΑ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός-Κύμη 92-69: Στο ρελαντί την 9η σερί νίκη», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.