ΒΟΛΕΪ

ΑΕΚ – Ολυμπιακός 1-3: Σοβαρεύτηκε και κέρδισε

Ο Ολυμπιακός συνεχίζει αήττητος στην Volley League

Μετά από ένα κακό πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός σοβαρεύτηκε και έφτασε στη νίκη με 3-1 σετ επί της ΑΕΚ, διευρύνοντας κι άλλο το νικηφόρο σερί του στην Volley League.

Οι Πειραιώτες έχοντας στην διάθεσή τους τον Τόντορ Αλεξίεφ για πρώτη φορά μετά την επιστροφή του στην ομάδα, έκοψαν την φόρα της ΑΕΚ που πίστεψε στο πρώτο σετ πως θα έχει τύχη στο ματς.

Στο ντεμπούτο του Σωτήρη Δρίκου στον πάγκο της ομάδας, ο Ηλίας Λάππας ξεκίνησε βασικός και βοήθησε στο να έρθει η κατάκτηση του πρώτου σετ, χάρη σε ένα σερί 4-0, όταν το 19-20 των «ερυθρόλευκων», έγινε 23-20 για τον «δικέφαλο».

Το δεύτερο σετ ωστόσο, βρήκε… αγριεμένους τους «ερυθρόλευκους». Σαφώς πιο βελτιωμένοι, πήραν διαφορά 6 πόντων (4-10) και είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο σετ, φτάνοντας εύκολα στην ισοφάριση. Παρά τις προσπάθειες της ΑΕΚ, η ποιότητα των παικτών του Φερνάντο Μουνιόθ, ήταν αρκετή για να φέρει και το 1-2. Μετά το 8-9, ένα μικρό σερί με καλό μπλοκ και επιθέσεις από Πετρέα και Ράουβερντινκ, έφεραν το 13-16 και στη συνέχεια το 17-21, για να κλείσει το σετ στο 20-25.

Στο τρίτο σετ, ένα σερί 6-0, έκανε το σκορ 8-2 για τον Ολυμπιακό, με την ΑΕΚ να μειώνει προσωρινά σε 8-11, αλλά να σταματάει εκεί η προσπάθειά της, απέναντι σε έναν ανώτερο αντίπαλο.

Τα σετ: 25-23, 17-25, 20-25, 18-25

*Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 3 άσσους, 47 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 53 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

ΑΕΚ (Δρίκος): Χαραλαμπίδης 5 (2/5 επ., 3 μπλοκ), Σαλαφζούν 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Στοΐλοβιτς 17 (16/30 επ., 1 άσσος, 57% υπ. – 36% άριστες), Κανέλλος 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Τζιουμάκας 17 (15/38 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λάππας 11 (9/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 54% υπ. – 23% άριστες) / Γκαράς (λ, 44% υπ. – 32% άριστες), Σωνάκης (λ), Κουλοχέρης, Παπαδόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Πετρέας 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 13 (9/12 επ., 4 μπλοκ), Σμιτ 21 (17/29 επ., 4 μπλοκ), Τερβαπόρτι 4 (4 άσσοι), Αλεξίεφ 15 (11/21 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 38% υπ. – 18% άριστες), Ραούβερντινκ 8 (8/18 επ., 45% υπ. – 30% άριστες) / Στεφάνου (λ, 46% υπ. – 46% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνι 1 (1/2 επ.), Στιβαχτής.

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 0-3: Σούπερ «δικέφαλος» με απίθανο Κλάπβαϊκ!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ – Ολυμπιακός 1-3: Σοβαρεύτηκε και κέρδισε», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.