ΑΕΚ

ΑΕΚ-Βελέζ 2-3 πέναλτι: Ολα στραβά και αποκλεισμός ΣΟΚ!

ΑΕΚ-Βελέζ: Η ΑΕΚ έμεινε εκτός Ευρώπης από τον Ιούλιο, σε μία βραδιά που δεν τιμά τον σύλλογο - Στα πέναλτι αστόχησε 3 φορές η Ενωση

Η ΑΕΚ έμεινε εκτός Ευρώπης από τον Ιούλιο, σε μία βραδιά που δεν τιμά τον σύλλογο!

Η ΑΕΚ πήγε το ματς στην παράταση με το γκολ του Πέτρου Μάνταλου στο 98′ για το 1-0, αλλά στην παράταση δεν βρήκε το γκολ που έψαχνε και στα πέναλτι αστόχησαν Ανσαριφάρντ, Λόπες, Αραούχο με αποτέλεσμα να χάσει με 3-2.

Μοιραίος για την ΑΕΚ ο Σέρχιο Αραούχο που έχασε πολλές ευκαιρίες και ένα πέναλτι, ενώ το ίδιο ισχύει και για τον Καρίμ Ανσαριφάρντ που πέταξε μια σπουδαία ευκαιρία στην παράταση και αστόχησε σε πέναλτι.

Ετσι, η ΑΕΚ μένει εκτός Ευρώπης από μία υποδεέστερη ομάδα από τον Ιούλιο., Μία εξέλιξη που υποθηκεύει το ευρωπαϊκό μέλλον της βαθμολογικά και δημιουργεί εσωστρέφεια πολύ νωρίς μέσα στη σεζόν.

Το LIVE του αγώνα

Το ματς

Η ΑΕΚ σε σχέση με το πρώτο ματς στην Βοσνία είχε έξι αλλαγές. Για τη ρεβάνς στο ΟΑΚΑ ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς επέλεξε σύστημα 4-1-4-1 και τον Στάνκοβιτς στο τέρμα, πλάγια μπακ τους Μπακάκη-Μιτάι και δίδυμο στα στόπερ τους Βράνιες-Τζαβέλλα. Στα χαφ κόφτης ο Λε Ταλέκ κόφτης και ο Σιμάνσκι δίπλα στον Μάνταλο στα χαφ. Στα άκρα της επίθεσης ήταν οι Γκαρσία (δεξιά)-Τάνκοβιτς (αριστερά) και φορ ο Αραούχο.

Η Βελέζ μπήκε καλύτερα στο γήπεδο και ξεκίνησε με πρέσινγκ, κάτι που δυσκόλεψε τους «κιτρινόμαυρους» που ήταν μαχητικοί στα προσωπικά μαρκαρίσματα.

Στο 10’ η ΑΕΚ πάντως πλησίασε στο γκολ με την σέντρα του Μπακάκη να βρίσκει τον Αραούχο, αυτός να σουτάρει δυνατά εντός περιοχής, αλλά τον Μπογκντάνοβιτς να μπλοκάρει. Τέσσερα λεπτά μετά αντέδρασε η Βελέζ, μετά από λάθος του Μπακάκη που εκμεταλλεύτηκε ο Τσόσιτς αλλά το σουτ του μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Στάνκοβιτς.

Στο πρώτο κομμάτι του ημιχρόνου η Βελέζ δυσκόλευε αρκετά την ΑΕΚ (και με σκληρά μαρκαρίσματα), καθώς στην άμυνα δεν άφηνε κενούς χώρους και η Ενωση δεν έβρισκε τρόπο να την διασπάσει. Στο 25’ σε φάση καρμπόν με αυτή του 10ου λεπτού, ο Μπακάκης έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Αραούχο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω στον Μπογκντάνοβιτς. Στο 32’ η Βελέζ έχοντας παγώσει τον ρυθμό, είχε καλή στιγμή με το φάουλ του Πρσες που έφυγε λίγο άουτ. Στο 34’ η ΑΕΚ έχασε την σπουδαιότερη ευκαιρία ξανά με τον Αραούχο. Οι παίκτες της ΑΕΚ αναπτύχθηκαν πολύ ωραία, ο Σιμάνσκι έστρωσε στον Αραούχο, αυτός έκανε το γύρισμα, κοντά στο ύψος της μικρής περιοχής, ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μπογκντάνοβιτς. Η βοσνιακή ομάδα πάντως… απάντησε αμέσως με σπουδαία φάση. Σουτ στην κίνηση του Ράντοβατς μέσα από την περιοχή μετά από κακή εκτίμηση της φάσης από τον Μιτάικαι ο Στάνκοβιτς κάνει μεγάλη επέμβαση στην αριστερή γωνία του, ενώ εν συνεχεία ο Ζάιμοβιτς στη συνέχεια πάει να σκοράρει από κοντά, αλλά η μπάλα κόντραρε. Αμέσως μετά, στο 37’ ο Αραούχο πιάνει φοβερό σουτ από τα όρια της περιοχής, αλλά με φοβερή επέμβαση ο Μπογκντάνοβιτς κράτησε το μηδέν.

Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να έχει την πίεση και τον Μιλόγεβιτς να δείχνει εμπιστοσύνη στην 11άδα του. Η Ενωση στο 52’ έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Τάνκοβιτς να παίρνει την μπάλα σε ιδανικό σημείο και να στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ. Στο 62’ ήρθε η πρώτη παρέμβαση της ΑΕΚ για να γίνει πιο επιθετική με τον Ανσαριφάρντ στην κορυφή της επίθεσης αντί του Τάνκοβιτς και τον Αραούχο κοντά στον Ιρανό, με τον Μάνταλο αριστερά. Λίγα λεπτά μετά ο Μιλόγεβιτς απέσυρε τον Μιτάι, για να μπει ο Λόπες και να δώσει επιθετικό τόνο από αριστερά. Αμέσως μετά η Βελέζ άγγιξε το γκολ. Ταχύτατη κόντρα επίθεση για την βοσνιακή ομάδα, ο Άντουσιτς αδειάζει δύο αντιπάλους (Βράνιες-Μπακάκη) και σπάει στον Τσόσιτς που ερχόταν από πίσω, αλλά ο Λε Ταλέκ έβαλε σωτήρια προβολή και δεν του επέτρεψε να σκοράρει!

Ο Ντούντιτς από πλευράς Βελέζ με την τακτική του και τις αλλαγές του επιχειρούσε να «παγώσει» συνεχώς τον ρυθμό του αγώνα. Στο 77’ ο Τζαβέλλας σκόραρε από κοντά αλλά το γκολ ορθώς ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Τρία λεπτά μετά ο Γκαρσία έχασε ακόμη μία μεγάλη ευκαιρία… Μετά από κάκιστο διώξιμο του Φερέιρα, η μπάλα στρώνεται στον Λιβάι που ψάχνει το απέναντι «Γ» αλλά δεν θα βρει τέρμα… Ο Μιλόγεβιτς έβαλε και τον Αλμπάνη στον αγωνιστικό χώρο για να βρει…κάτι από ατομική ενέργεια. Ο Αλμπάνης και ο Ανσαριφάρντ έχασαν δύο σημαντικές ευκαιρίες, αλλά στο 98’ έγινε η μεγάλη φάση που έψαχνε η ΑΕΚ. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ, ο Αλμπάνης κάνει το γέμισμα, ο Ανσαριφάρντ παίρνει την κεφαλιά και ο Μάνταλος με κοντινό τελείωμα θα σκοράρει για να γράψει το 1-0 για την ΑΕΚ! Αυτό το γκολ πανηγυρίστηκε έξαλλα και έστειλε το ματς στην παράταση.

Στην παράταση ο Μιλόγεβιτς έβαλε Σάκχοφ και Σβάρνα αντί Αλμπάνη και Μπακάκη. Στο 91’ ο Σάκχοφ έβγαλε τον Ανσαριφάρντ μόνο του στο πλάι, αλλά του έφυγε το κοντρόλ και δεν πρόλαβε να πλασάρει σωστά. Στο 103’ ο Ανσαριφάρντ έκανε ένα πολύ ωραίο βολέ, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Αραούχο με δυνατό σουτ ανάγκασε σε επέμβαση τον Μπογκντάνοβιτς. Στην εξέλιξη της φάσης ο Ανσαριφάρντ δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, όντας εκτεθειμένος. Η ΑΕΚ έδειχνε ενέργεια και διάθεση, σε αντίθεση με την Βελέζ που είχε περιοριστεί σε παθητικό ρόλο στο χορτάρι. Στο 118’ ο Μάνταλος απείλησε ξανά με δυνατό σουτ, με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Eτσι, τελείωσε το ματς στο 1-0 και πήγαμε στη διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί ο Στάνκοβιτς έπιασε 2 πέναλτι, αλλά για την ΑΕΚ αστόχησαν Ανσαριφάρντ, Λόπες και Αραούχο με αποτέλεσμα η Βελέζ να πάρει την πρόκριση και η Ενωση να μείνει εκτός Ευρώπης από τον Ιούλιο σε ένα αποκλεισμό-σοκ για το κλαμπ.

ΑΕΚ (Β. Μιλόγεβιτς, 4-1-4-1): Στάνκοβιτς, Μπακάκης, Βράνιες, Τζαβέλλας, Μιτάι (69’ Λόπες), Λε Ταλέκ, Γκαρσία (80’ Αλμπάνης), Σιμάνσκι, Μάνταλος, Τάνκοβιτς (62’ Ανσαριφάρντ), Αραούχο

Βελέζ (Φ. Ντούντιτς, 4-2-3-1): Μπογκντάνοβιτς, Οβτσινα, Ισιτς, Ζελίκοβιτς, Φερέιρα, Χασάνοβιτς, Ράντοβατς (86’ Ζβόνιτς), Τσόσιτς, Αντουσιτς (73’ Τσβιγιάνοβιτς), Πρσες (63’ Βεχάμποβιτς), Ζαΐμοβιτς (73’ Γκεοργκίγεβιτς)

-Χαμένο πέναλτι Αραούχο

Κίτρινες: 45+1’ Βράνιες, 46’ Μιτάι, 101’ Σάκχοφ, 110’ Σιμάνσκι, 120’ Λόπες – 32’ Ζαϊμοβιτς, 57’ Τσόσιτς, 83’ Τσβιγιάνοβιτς, 91’ Βεχάμποβιτς, 96’ Μπραντάο, 102’ Οτσβίνα

Κόκκινες:

MVP

Σλάβιτσα Μπογκντάνοβιτς

Ο τερματοφύλακας της Βελέζ έκανε τα πάντα. Σε όλο το ματς είχε κατεβάσει με κάθε τρόπο ρολά και προσέφερε σιγουριά στην ομάδα του. Νικήθηκε στο 98’ από κοντά, αλλά στα πέναλτι απέκρουσε δύο φορές την μπάλα (το τρίτο πέναλτι πήγε στο δοκάρι). Εξαιρετικός τερματοφύλακας και κορυφαίος για την Βελέζ σε μία ιστορική πρόκριση.

UP

Πέτρος Μάνταλος

Εκανε πολύ κακή εμφάνιση μέχρι το 98’, αλλά εκεί βρέθηκε εκεί που έπρεπε και από κοντά με σουτ έκανε το 1-0 που έστειλε το ματς στην παράταση και κράτησε την ΑΕΚ ζωντανή. Για αυτό και μόνο…

DOWN

Σέρχιο Αραούχο

Εχασε πάρα πολλές ευκαιρίες, έχασε και το κρίσιμο πέναλτι. Δεν ήταν η βραδιά του και αυτό φάνηκε από την αρχή μέχρι το τέλος. Πολλές φορές έπαιζε την αντίπαλη άμυνα μόνος του, αλλά στην αποτελεσματικότητα κρίθηκε ανεπαρκής.

«Την ΑΕΚ και τον Μελισσανίδη δεν τους ακουμπά κανείς!»

Αθώωση για ΑΕΚ και Μελισσανίδη στην Επιτροπή Δεοντολογίας!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ-Βελέζ 2-3 πέναλτι: Ολα στραβά και αποκλεισμός ΣΟΚ!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Τάσος Καπετανάκος

Ρεπορτάζ ΑΕΚ από το 2004. Λίγο καιρό μετά την «ανάσταση» της με τον Ντέμη μπροστάρη. Εκτοτε έχουμε ζήσει μαζί της τα πάντα. Τίτλους, διακρίσεις στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, ταξίδια στο εξωτερικό, υποβιβασμό, χωράφια στην Γ’ εθνική, ταξίδι μέχρι και τη… Νάξο με 8-9 μποφόρ και μετά την μεγάλη επιστροφή με Μελισσανίδη. Στα ΜΜΕ έχουμε «γράψει» αρκετά χιλιόμετρα και κάτι εκατομμύρια σε λέξεις («ΩΡΑ» σε 3-4 διαφορετικές version της, «Score», «Livesport», «Δικέφαλος» σε χαρτί και internet, enwsi.gr, aek365.gr, iefimerida.gr, coppa.gr). Κατά βάση ποδόσφαιρο και εκεί μείναμε στα πρώτα και δεύτερα άντα μας, αλλά κάναμε και πέρασμα νωρίτερα από το μπάσκετ και το χάντμπολ της ΑΕΚ. «Δημοσιογράφος» λέει ο τιμητικός τίτλος. Ρεπόρτερ πέντε ηπείρων και επτά θαλασσών θα προτιμούσα εγώ. Και συνεχίζουμε...