ΑΡΗΣ

Άρης: Βασικοί Σιαμπάνης και Έμαν, ήττες για τις Εθνικές Ελπίδων Ελλάδας κι Αυστρίας

Μάριος Σιαμπάνης και Φαμπιάν Έμαν αγωνίστηκαν βασικοί στις ήττες της Εθνικής Ελλάδας U21 και Εθνικής Αυστρίας U21 από Τσεχία και Τουρκία.

Άρης: Αγωνιστικές υποχρεώσεις με τα αντιπροσωπευτικά συγκροτήματα των χωρών τους είχαν Μάριος Σιαμπάνης και Φαμπιάν Έμαν την Παρασκευή 13 Νοεμβρίου.

Ο Μάριος Σιαμπάνης έπαιξε και στα 90 λεπτά της εντός έδρας ήττας της Εθνικής Ελλάδας U21 με 0-2 από την Τσεχία. Μια ήττα που έφερε την ομάδα του Έλληνα τερματοφύλακα του Άρη οριστικά εκτός πρόκρισης στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Παρά τα δύο γκολ η εμφάνιση που πραγματοποίησε ο Σιαμπάνης ήταν καλή, ενώ το πρώτο γκολ ο νεαρός τερματοφύλακας το δέχθηκε με «περιπετειώδη» τρόπο.

Συγκεκριμένα το 1-0 των Τσέχων έγινε στο 68′ από τον Μπούχα με ένα πολύ αμφισβητούμενο πέναλτι. Στην πρώτη εκτέλεση ο Σιαμπάνης  απέκρουσε, όμως διαιτητής διέταξε να εκτελεστεί ξανά!

Οσο για το δεύτερο γκολ, ήρθε στις καθυστερήσεις του αγώνα όταν ο Ντρίχαλ σε τετ α τετ έστειλε πέτυχε το 0-2.

Σημαντική λεπτομέρεια ότι το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 41′ λόγω της αποβολής του Λυμπεράκη.

Ήττα και για τον Έμαν

Από εκεί και πέρα την ήττα με 3-2 γνώρισε και η Εθνική Αυστρίας U21 του Φαμπιάν Έμαν, από την αντίστοιχη ομάδα της Τουρκίας εκτός έδρας.

Ο 22χρονο τερματοφύλακας αγωνίστηκε βασικός και «έβγαλε» όλο το ματς, ωστόσο δεν μπόρεσε να αποτρέψει την ήττα για την ομάδα του.

Αξίζει να σημειωθεί ότι και τα τρία γκολ τα πέτυχε ο Χαλίλ Δερβίσογλου, ενώ παρά την ήττα η ομάδα του Έμαν μετά από 9 παιχνίδια είναι 2η με 15 βαμούς και η Τουρκία 4η με 10β.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άρης: Βασικοί Σιαμπάνης και Έμαν, ήττες για τις Εθνικές Ελπίδων Ελλάδας κι Αυστρίας», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.