Περιστέρι – Άρης 81-61: «Πτήση» τετράδας

Το Περιστέρι δεν είχε προβλήματα κόντρα στον Αρη (81-61), σε παιχνίδι που στιγματίστηκε από επεισόδια στο «Γ. Παπανδρέου»

Το Περιστέρι νίκησε με χαρακτηριστική ευκολία  στο «Γ. Παπανδρέου» για την 19η αγωνιστική της Basket League, πραγματοποιώντας ένα ακόμα βήμα κατάληψης θέσης στην πρώτη 4άδα της κανονικής περιόδου.

Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από τα σοβαρά επεισόδια που έλαβαν χώρα 7:03 πριν από το τέλος, που έφεραν διακοπή τριάντα και πλέον λεπτών και όταν άρχισε ξανά, στις εξέδρες του γυμναστηρίου βρίσκονταν μόνο μαθητές σχολείων.

Η αθηναϊκή ομάδα εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την εντός έδρας ήττα του ΠΑΟΚ από τον Ήφαιστο Λήμνου, πλέον τον ξεπέρασε στη βαθμολογία, έχοντας ρεκόρ 13-6, έναντι 12-7 του «Δικέφαλου».

Από την άλλη, ο Αρης δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του αγώνα, γνωρίζοντας την 13η ήττα.

Με σερί 11-0 οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 21-10 στο 7’ και από εκεί και πέρα δεν έχασαν τον έλεγχο του αγώνα.

Η διαφορά διατηρήθηκε και αυξήθηκε στη συνέχεια, 37-24 στο 14’ και 44-28 στο 20ό λεπτό.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο β’ ημίχρονο, με το Περιστέρι να διατηρεί απόσταση ασφάλειας 51-36 και 59-43 (16’), ενώ μετά την επανέναρξη του παιχνιδιού, από τη διακοπή και με το σκορ στο 63-47, όλα είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 44-28, 59-46, 81-61

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 2, Γκρέι 17 (3), Αγραβάνης 10 (2), Ντάνιελ 5, Κάλαχαν 8 (1), Μουράτος, Σκορδίλης 6, Φιλιππάκος, Χάροου 6, Μπεντίλ 15 (1), Καράμπελας, Μουρ 12 (2).

Άρης (Καστρίτης): Φλιώνης 9 (1), Μποχωρίδης 18 (3), ΜακΓκί 6, Μπελ 5 (1), Χάρις 4 (1), Σλαφτσάκης, Τολιόπουλος 3 (1), Χρηστίδης, Τζόουνς 7, Νταλό 4, Κάιζερ 5.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Περιστέρι – Άρης 81-61: «Πτήση» τετράδας», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.