Προμηθέας- Ολυμπιακός 72-102: Πάρτι και στην Πάτρα

Μετά την ισοπεδωτική εμφάνιση του ΣΕΦ ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε πολύ σοβαρός και στην Πάτρα και έκανε εύκολα το 2-0 απέναντι στον Προμηθέα.

Ο Ολυμπιακός ήταν και πάλι καταιγιστικός, από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά και ο Προμηθέας δε μπορούσε να ακολουθήσει.

Το τελικό 102-72 με το οποίο επικράτησε ο Ολυμπιακός του Προμηθέα είναι ενδεικτικό της διαφοράς ποιότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες. Αλλά μαρτυρά και τη διάθεση των «ερυθρόλευκων» που δείχνουν ιδιαίτερα «βιαστικοί» για τον τελικό της Basket League όπου και θα διεκδικήσουν το πρώτο τους πρωτάθλημα μετά το 2016 και το πρώτο νταμπλ μετά το 1997

Η αλήθεια είναι ότι ο Προμηθέας έκανε αισθητή την παρουσία του στο πρώτο δεκάλεπτο και προσπάθησε να φανεί ανταγωνιστικός απέναντι στον Ολυμπιακό. Η άμυνα των Πειραιωτών λειτούργησε καλύτερα στη δεύτερη περίοδο και παράλληλα τα 4/7 τρίποντα στο διάστημα αυτό τους έδωσαν αέρα 12 πόντων στο 17’ (σκορ 38-26).

Πλέον οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν να χτίζουν διαφορά την ίδια στιγμή που οι γηπεδούχοι πάλευαν με την αστοχία τους στα περιφερειακά σουτ (συνολικά 2/9 τρίποντα). Ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +15 (σκορ 46-31) έχοντας σχεδόν τα διπλάσια ριμπάουντ από τον αντίπαλό του αλλά και καλύτερα ποσοστά στα περιφερειακά σουτ.

Στην 3η περίοδο η σεμνή τελετή ουσιαστικά έλαβε τέλος. Υπήρξε ένα διάστημα που ο Ολυμπιακός χτυπούσε στον αιφνιδιασμό διαρκώς μετά από τα λάθη των γηπεδούχων και το σκορ ξέφυγε στο 64-30 περίπου στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου. Ο αγώνας έπαψε να έχει ενδιαφέρον καθώς οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν κατά κράτος.

Το σκορ άρχισε να ανεβαίνει και ο Ολυμπιακός έφτασε σε ακόμα μια κατοστάρα, την 9η στη φετινή Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 31-46, 53-75, 72-102

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Ρέι 6, Γκραντ 6, Δ. Αγραβάνης 10, Σίμπσον, Φόστερ 19, Χαντ 7, Γκικας 2, Γ. Αγραβάνης 4, Λάγιος 6, Άντριτς 3, Μπαζίνας 3, Τανούλης 6

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8, Ντόρσεϊ 4, Φαλ 7, Βεζένκοφ 20, Παπανικολάοθ 8, Έισι 6, Λούντζης 4, Λαρεντζάκης 9, Σλούκας 8, Μάρτιν 17, Ζαν Σαρλ 8, ΜακΚίσικ 3