ΜΠΑΣΚΕΤ

Χωρίς σταθερότητα στο σουτ ο Ολυμπιακός θα συνεχίσει να χάνει δικά του ματς

Ολυμπιακός: Η ήττα απέναντι στη Βίρτους Μπολόνια έχει την εξήγησή της - Και δεν είναι μόνο η διαιτησία

Ο Ολυμπιακός έφυγε με κατεβασμένο το κεφάλι από τη Μπολόνια χάνοντας δικό του ματς. Πέρα από την εχθρική διαιτησία, υπάρχει κι άλλη εξήγηση.

Μια ήττα οδυνηρή που ήρθε στα σημεία από την Βίρτους με το άστοχο τελευταίο σουτ του Λαρεντζάκη. Ίσως πιο οδυνηρή και από το 55-63 από τη Βαλένθια στο Σ.Ε.Φ πριν από πέντε βράδια. Φυσικά η ήττα απέναντι στην 3η της Euroleague Βίρτους δεν θεωρείται στραβοπάτημα.

Αλλά ο τρόπος, αυτός ο μαγικός τρόπος οι «ερυθρόλευκοι» να χάνουν δικά τους παιχνίδια, πονάει περισσότερο. Για περίπου 35 λεπτά, οι Πειραιώτες ήταν εξαιρετικοί στους δύο από τους τρεις βασικούς επιθετικούς τομείς.

Δίποντα με ποσοστό κοντά στο 60% και βολές στο 90%. Οι Πετρούσεφ-Λαρεντζάκης προσέφεραν πολύτιμες βοήθειες και ο Σενγκέλια, ένας εκ των δύο star-players, πέτυχε πρώτο καλάθι εντός παιδιάς στο 36΄. Παράλληλα, ο Μπελινέλι ανενεργός στο δίποντο.

Στο 40-28 στο τέλος του ημιχρόνου, τα πράγματα έμοιαζαν ότι νομοτελειακά θα οδηγούσαν σε ερυθρόλευκη νίκη. Ο Μουστάφα Φάλ έκανε καρφώματα α λα NBA, τα ρίμπαουντ διαδέχονταν το ένα μετά το άλλο και τίποτα δεν προμήνυε αυτό που θα ακολουθούσε.

Κι όμως, αυτή η μανία ο Ολυμπιακός να κάνει τη ζωή του δύσκολη έκανε ξανά την εμφανισή της. Αυτή η μανία προέρχεται και από την αστάθεια στο σουτ. Η ομάδα που είχε καλύτερο ποσοστό στα τρίποντα και λιγότερα λάθη κέρδισε.

Με το 24% (7/29) όχι Final Four, οριακά δεν μπαίνει ομάδα ούτε στην εξάδα. Ο Μπραζντέικις αποδείχθηκε ακόμα μια φορά ότι στον ρόλο του «δυαριού» δεν τραβάει.

Ολυμπιακός: Η μισή αλήθεια περί διαιτησίας

Και κάπου εδώ, θα πεταχτούν πολλοί και θα πουν για τους διαιτητές, οι οποίοι όντως, στην 4η περίοδο έβαλαν τους παίκτες του Μπαρτζώκα στη ρακέτα, χωρίς οι ψηλοί της Μπολόνια να τους απειλήσουν.

Αυτή είναι η μισή αλήθεια. Η έλλειψη ηρεμίας την κρίσιμη στιγμή, οι κακές επιλογές στην επίθεση και εν συνεχεία τα γρήγορα φάουλ που σφύριξαν οι διαιτητές στην τέταρτη περίοδο διαμόρφωσαν το σκηνικό πριν μπούμε στο τελευταίο λεπτό.

Από εκεί και μετά, ο Χάκετ, με την οξυδέρκειά του και ο Ολυμπιακός, ξανά αγχωμένος, δημιουργούν το τελικό 69-67. Θα είναι εντελώς αποπροσανατολιστικό όμως να επικεντρωθεί κανείς μόνο στη διαιτησία, από τη στιγμή που το σύνολο του Μπαρτζώκα επαναπαύτηκε και έβαλε πρωτίστως τους Ιταλούς στη διαδικασία να πιστέψουν ότι μπορούν να πάρουν ένα… σκοτωμένο ματς.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Χωρίς σταθερότητα στο σουτ ο Ολυμπιακός θα συνεχίσει να χάνει δικά του ματς», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.