ΕΛΛΑΔΑ

Προμηθέας – Περιστέρι 67-61: Τώρα θέλει το τρόπαιο στην Πάτρα

Για πρώτη φορά στην ιστορία του ο Προμηθέας προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου και θα διεκδικήσει το τρόπαιο καθώς νίκησε το Περιστέρι

Ο Προμηθέας έγινε η πρώτη ομάδα που τσέκαρε το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου. Οι Πατρινοί επικράτησαν στην έδρα τους (67-61) του Περιστερίου κι ετοιμάζουν βαλίτσες για το Ηράκλειο.

Για πρώτη φορά στην ιστορία του ο Προμηθέας θα λάβει μέρος στον τελικό του Κυπέλλου, ένα χρόνο μετά την παρουσία του στον τελικό των πλέι οφ στην Basket League. O τελικός θα διεξαχθεί την Κυριακή (16/2) στα Δύο Αοράκια, στην Κρήτη.

Ο συγκλονιστικός Μαυροκεφαλίδης ήταν μακράν ο MVP της αναμέτρησης.

Ο Προμηθέας μπήκε στο παρκέ με την φόρα της μεγάλης νίκης του επί της Μπρέσια, που τον έφερε κοντά στην πρόκριση στους «8» του Eurocup.

Το Περιστέρι προερχόταν από το στραπάτσο από το Λαύριο στη Basket League, αλλά η ψυχολογία του ήταν στα ύψη μετά την πρόκριση της ομάδας στους «16» του Basketball Champions League.

Με τους φιλοξενούμενους έκανε ντεμπούτο το μεγάλο μεταγραφικό τους απόκτημα, ο Ντεάντρε Κέιν, ο οποίος έμεινε στα ρηχά (είχε 4π. με 2/4διπ., 0/4τριπ., 6ριμπ., 2ασ.).

Οι δυο ομάδες, όμως… αυτοεξουδετερώθηκαν στο κομμάτι των χτυπημάτων στο ανοιχτό γήπεδο. Πίεσαν. Δεν άφησαν η μια την άλλη να τρέξει. Έριξαν το βάρος στην άμυνα κοντά στο καλάθι και έδιναν πιο εύκολα το σουτ από την περιφέρεια και δη από τα 6.75μ.

Τα σουτ, όμως, δεν έμπαιναν και έτσι το σκορ έμεινε χαμηλά (3-4 στο 4΄, 6-6 στο 4΄.20΄΄).

Το Περιστέρι έβρισκε λύσεις στο «ζωγραφιστό» με τους Μόουζες και Κίνγκσλεϊ (από 4π. ο καθένας) και προηγήθηκε 8-10 στο 5΄.55΄΄ και 10-11 στο 7΄.30΄΄ με τις δυο ομάδες να έχουν ως εκεί 1/7τριπ. ο μεν  Προμηθέας και 0/5τριπ. το δε Περιστέρι.

Μια ομάδα μόνος του ο Μαυροκεφαλίδης

Ο Προμηθέας έχασε τα ριμπάουντ στην πρώτη περίοδο (8-14). Άρχισε όμως, να συνέρχεται σιγά, σιγά με τον Μαυροκεφαλίδη να είναι μια ομάδα μόνος του.

Οι Πατρινοί πέρασαν μπροστά με 15-11 στο 8΄.30΄΄ με τον πολύπειρο παίκτη να έχει πετύχει τους 13 από τους 15π. της ομάδας του!

Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε τελικά 17-16 με τον Μαυροκεφαλίδη να έχει 15 πόντους με 3/3 βολές, 3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ!

Στην δεύτερη περίοδο ο Μαυροκεφαλίδης περιορίστηκε από τους φιλοξενούμενους και έτσι ρυθμό στην επίθεση έδινε ο Κατσίβελης. Το Περιστέρι πίεσε, βρήκε σκορ και από τα 6.75μ. και πέρασε μπροστά με 20-24 στο 13΄.35΄΄.

Ο Προμηθέας απάντησε αμέσως. Ο Μαυροκεφαλίδης έδωσε λύσεις και σιγοντάριζε τον Κατσίβελη. Η ομάδα έτρεξε, έκανε ένα επιμέρους σκορ 11-2 και προηγήθηκε με 31-26 στο 16΄.14΄΄.

Οι φιλοξενούμενοι, όμως, πλησίασαν στον πόντο (31-30) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (20΄).

Στο πρώτο μέρος οι δυο ομάδες τα έσπασαν από τα 6.75μ. Ο Προμηθέας είχε 3/16τριπ. (18,8%) και το Περιστέρι είχε 3/12τριπ. (25%). Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν τα ριμπάουντ (22 με 5 επιθετικά, έναντι 16 με 3 επιθετικά).

Προμηθέας: Τους 27 από τους 31π. πέτυχαν μόνο δυο παίκτες

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν σκορ από πολλούς παίκτες. Ο Προμηθέας τα περίμενε όλα από τους Μαυροκεφαλίδη (19π.),  Κατσίβελη (8π.) στην επίθεση, καθώς οι δυο παίκτες είχαν πετύχει τους 27 από τους 31 πόντους των Πατρινών!

Αλλαγή σκηνικού

Στην 3η περίοδο το Περιστέρι πέρασε μπροστά στο σκορ με 34-38 στο 22΄.26΄’. Στη συνέχεια, όμως, το σκηνικό άλλαξε.

Ο Προμηθέας, πίεσε. Στην επίθεση βγήκαν μπροστά και οι Χολ και Αγραβάνης. Οι γηπεδούχοι έβαλαν τα σουτ και δη τα τρίποντα και είχαν στην τρίτη περίοδο 4/6διπ. και 4/9τριπ.

Οι φιλοξενούμενοι… μπλόκαραν στην επίθεση, ενώ η άμυνά τους αποσυντονίστηκε. Το Περιστέρι είχε μεν 5/6διπ., αλλά τα έσπασε από τα 6.75μ. (1/6τριπ.). Οι Πατρινοί έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 18-3 και πήγαν στο +11 (52-41 στο 28΄.03΄΄).

Εκεί, όμως, το Περιστέρι ξύπνησε και μάζεψε την διαφορά στους 5 πόντους (52-47 στο 30΄). Ο Προμηθέας κυριάρχησε στην τελευταία περίοδο, ξέφυγε με 61-47 στο 35′ και ουσιαστικά όλα τελείωσαν.

Το Περιστέρι έκανε ό,τι μπορούσε αλλά ο Προμηθέας δεν θα έχανε με τίποτα αυτόν τον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 31-30, 52-47, 67-61.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς):  Χολ 9 (1τριπ., 8ασ., 1κλεψ., 2ριμπ.), Μπαμπ (3ριμπ., 1ασ., 1κλεψ.), Λίποβι 2, Αγραβάνης 11 (1τριπ., 6ριμπ.), Μαυροκεφαλίδης 26 (6/8βολ., 4/7διπ., 4/5τριπ., 7ριμπ., 2ασ., 1κλεψ.), Κασελάκης, Μάντζαρης 1 (3ριμπ., 2ασ.), Κατσίβελης 13 (1τριπ., 4ριμπ., 1ασ., 1κλεψ.), Φίλερ 5 (1), Τζόουνς.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Μπλέικ 3 (1), Σκορδίλης 8 (4/7διπ., 1ριμπ., 1κοψ.), Σαλούστρος 2 (6ριμπ., 1ασ.), Μορέιρα 14 (4/10βολ., 5/8διπ., 5ριμπ., 1ασ., 1κλεψ., 2κοψ.), Καράμπελας 5 (3ριμπ., 2ασ.), Βασιλόπουλος 3 (1τριπ., 3ριμπ., 1κοψ.), Κέιν 4 (2/4διπ., 0/4τριπ., 6ριμπ., 2ασ.), Χάτσερ 13 (2τριπ., 2ασ.), Γκρέι  5 (1τριπ., 3ριμπ, 2ασ., 1κλεψ.), Κίνγκσλεϊ 4 (8ριμπ.).