ΜΠΑΣΚΕΤ

Euroleague: Πώς διαμορφώθηκε η βαθμολογία μετά το φινάλε της 12ης αγωνιστικής

Έτσι διαμορφώθηκε η βαθμολογία της EuroLeague μετά τους αγώνες της 12ης αγωνιστικής.

Με τέσσερις αναμετρήσεις  οι οποίες είχαν απίστευτη εξέλιξη, ολοκληρώθηκε η 12η αγωνιστική της Euroleague και ενώ προηγήθηκαν η ήττα του Ολυμπιακού από τη Ρεάλ Μαδρίτης με 71-77, αλλά και του Παναθηναϊκού από την Ανατολού Εφές με 71-68.

Πανικός επικρατεί στον βαθμολογικό πίνακα, αφού επτά ομάδες έχουν 6 Νίκες και 6 Ήττες.

Σπουδαίο διπλό πήρε η Μακάμπι Τελ Αβιβ στην έδρα της Βιλερμπάν με 91-94. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο στο ματς, με τους γηπεδούχους μάλιστα να καταφέρνουν να βρίσκονται μπροστά λίγα λεπτά πριν το φινάλε. Ωστόσο, στο τελευταίο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή και πήραν τη μεγάλη νίκη.

Χιτσκοκικό ήταν το φινάλε και στο ΜπασκόνιαΦενερμπαχτσέ, με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν τελικά να πάρουν τη νίκη με 80-79. Ο Χάουαρντ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής, αφού μέτρησε 28 πόντους, με δύο ασίστ και ένα ριμπάουντ. Έτσι, οι Ισπανοί κατάφεραν να περάσουν στο βαθμολογικό πίνακα και τις δύο ομάδες.

Με ένα εξαιρετικό 4ο δεκάλεπτο (23-14) η Βίρτους Μπολόνια πήρε σπουδαία νίκη επί της Μπαρτσελόνα με 80-75 και με το 8Ν-4Η καθιερώθηκε στην 3η θέση. Οι Ισπανοί γνώρισαν την ήττα μετά από τρεις σερί νίκες.

Σε ντέρμπι εξελίχθηκε και το ΒαλένθιαΕρυθρός Αστέρας, με τους Σέρβους να μη καταφέρνουν να ολοκληρώσουν την ανατροπή, γνωρίζοντας την ήττα με 85-81. Οι Ισπανοί έβαλαν τέλος στο αρνητικό σερί πέντε ηττών και με τον Ντέιβις που πέτυχε συνολικά 21 πόντους πήρε μία σημαντική νίκη.