ΜΟΥΝΤΟΜΠΑΣΚΕΤ 2019

Κίνα- Πολωνία 76-79: Το ντέρμπι οι Πολωνοί

Κίνα- Πολωνία: Σε ένα ντέρμπι για… γερά νεύρα η Πολωνία νίκησε την Κίνα με 76-79  για τον πρώτο όμιλο του Μουντομπάσκετ, με τους Κινέζους να παίζουν την πρόκριση τους στην επόμενη φάση την Τετάρτη (4/9 15:00) κόντρα στην Βενεζουέλα. Πρώτη του ομίλου η Πολωνία.  Η Κίνα που παίζει εντός έδρας στο πρώτο δεκάλεπτο είχε βρει...

Η Κίνα που παίζει εντός έδρας στο πρώτο δεκάλεπτο είχε βρει καλύτερα τα πατήματα της και βρέθηκε να προηγείται στο πρώτο δεκάλεπτο με 25-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πολωνοί ισορρόπησαν την κατάσταση και μάλιστα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρέθηκαν να προηγούνται με τέσσερις πόντους και το σκορ να είναι 39-35 υπέρ της Πολωνίας.

Στην τρίτη περίοδο τα πράγματα ήταν μοιρασμένα, με την Εθνική ομάδα της Πολωνίας να έχει ωστόσο το πάνω χέρι. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι πήρε… φωτιά με τους Κινέζους να είναι αποφασισμένοι για τη νίκη. Έτρεξαν ένα σερί 9-0 (από 56-61 στο 6:57′ έγινε 65-61 στο 3:30′) και κατάφεραν να γύρισαν την εις βάρος τους κατάσταση.

Στην τελευταία φάση του αγώνα και με 7 δευτερόλεπτα να μένουν στο ρολόι με το σκορ να είναι 72-71 για τους Κινέζους, ο Πονίτκα κλέβει την μπάλα και βγαίνει στον αιφνιδιασμό και ο Ζάο του έκανε φάουλ. Ο Πονίτκα έβαλε μόνο τη μια από τις δύο βολές και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο και οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες. Με τους Κινέζους να υποπίπτουν σε αρκετά λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 35-39, 54-57, 72-72 (κ.α.), 76-79

Πολωνία (Μάικ Τέιλορ): Σλότερ 22 (3/9 τριπ), Πονίτκα 25 (7/10 διπ.), Κόζαρεκ, Σοκολόφσκι 3, Κελ 7 (1 τρ.), Βαζίνσκι 4, Κούλιγκ 6, Μπαλτσερόφσκι 6 (1 τρ.), Ολενίτζακ 2, Χρίτσανιουκ 4

Κίνα (Ναν Λι): Τσάο, Φανγκ, Γκούο 6, Σουν 3, Τσάο 7, Τσάι 7 , Τσάο 9 , Αμπουντουρίσιτ, Γι 24, Ρεν, Γουάνγκ 10