ΜΟΥΝΤΟΜΠΑΣΚΕΤ 2019

Πουέρτο Ρίκο – Ιταλία 89-94: Οι «ατζούρι» χαμογέλασαν στην παράταση

H Ιταλία ανέτρεψε πλήρως το σκηνικό στο ματς με το Πουέρτο Ρίκο και πήρε τη νίκη με, σε ένα αδιάφορο ματς για τη δεύτερη φάση του Μουντομπάσκετ.

H Ιταλία ανέτρεψε πλήρως το σκηνικό στο ματς με το Πουέρτο Ρίκο και πήρε τη νίκη με 94-89 στην παρατάση, σε ένα αδιάφορο ματς για τη δεύτερη φάση του Μουντομπάσκετ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πραγματική παράσταση για τους Πορτορικανούς, που ήταν εμφανώς πιο ορεξάτοι από τους αντιπάλους τους. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε το 24-13 και το ημίχρονο στο 46-26. παρά το γεγονός πως δεν έβαλε πόντο στα τελευταία 2,5 λεπτά.

Ο Μπράουν μέτρησε 9 πόντους. Χαρακτηριστικό ήταν πως η ομάδα του Εντι Κασιάνο μάζεψε 30 ριμπάουντ έναντι μόλις 12 των Ιταλών.

Το σκηνικό στη συνέχεια άλλαξε πλήρως, με τους «ατζούρι» να τρέχουν σερί 0-9 από το 17′ και μετά.

Το Πουέρτο Ρίκο απάντησε στο ιταλικό 0-9 με επιμέρους 13-2 και ανέβασε την διαφορά στη μέγιστη τιμή (+26), με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 64-50.

Με νέο επιμέρους 3-12, η ομάδα του Μέο Σακέτι μείωσε σε 67-62 και πλέον το ματς έγινε ντέρμπι, ενώ στο 35’ προηγήθηκε με 70-68.

Το πανόραμα του Μουντομπάσκετ 2019

Συνολικά το επιμέρους σκορ έφτασε το 42-9 για τους Ιταλούς από το 24’ και μετά!

Στην τελευταία φάση ο Ροντρίγκες έκλεψε και τη μπάλα στην επίθεση των Ιταλών, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει. Άστοχο ήταν και το τρίποντο του Γκαλινάρι από τα 12 μέτρα και το 40λεπτο ολοκληρώθηκε στο 83-83.

Το ματς πήγε στην παράταση, με τους Ιταλούς να αποχαιρετούν το Μουντομπάσκετ με τη νίκη 94-89

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 46-26, 64-50, 83-83, 89-94

Πουέρτο Ρίκο (Κασιάνο): Μπάλκμαν 14, Κόλιερ 7, Χουέρτας 11, Ροντρίγκες 13, Μπρέιντι, Μπράουν 13, Κλαβέλ 6, Κλεμέντε 9, Ντίας 3, Φράνκλιν 7 , Πινιέιρο 6.
ΙΤΑΛΙΑ (Σακέτι): Αμπάς 14, Μπελινέλι 27, Γκαλινάρι 22, Χάκετ 3, Τεσιτόρι 12, Μπιλίγκα 10, Φιλόι 6.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Πουέρτο Ρίκο – Ιταλία 89-94: Οι «ατζούρι» χαμογέλασαν στην παράταση», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.