ΜΟΥΝΤΟΜΠΑΣΚΕΤ 2019

Πουέρτο Ρίκο-Τυνησία 67-64: Πρόκριση στο τελευταίο σουτ!

Πουέρτο Ρίκο-Τυνησία 67-64: Στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου βρίσκονται οι Πορτορικάνοι καθώς νίκησαν την Τυνησία και θα ακολουθήσουν την Ισπανία στην επόμενη φάση. Πρόσωπο του αγώνα ο Γκάρι Μπράουν, καθώς με δικό του εύστοχο τρίποντο στα 5” για το τέλος σφραγίστηκε η νίκη-πρόκριση του Πουέρτο Ρίκο. Η Τυνησία, που προηγήθηκε ακόμα και με +8 στο...

Πουέρτο Ρίκο-Τυνησία 67-64: Στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου βρίσκονται οι Πορτορικάνοι καθώς νίκησαν την Τυνησία και θα ακολουθήσουν την Ισπανία στην επόμενη φάση.

Πρόσωπο του αγώνα ο Γκάρι Μπράουν, καθώς με δικό του εύστοχο τρίποντο στα 5” για το τέλος σφραγίστηκε η νίκη-πρόκριση του Πουέρτο Ρίκο.

Η Τυνησία, που προηγήθηκε ακόμα και με +8 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, είχε την τελευταία επίθεση, αλλά το σουτ του Μπεν Ρομντάν πίσω από τα 6,75μ. ήταν τελείως άστοχο.
Οι Αμερικανοί κατάφεραν να χτίσουν μια μκρή διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, που ωστόσο καλύφθηκε από την Τυνησία στην τρίτη περίοδο. Μάλιστα στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου ο Μεϊρί με κάρφωμα έστειλε την ομάδα του στο +8 (52-60).

Στα επόμενα εννέα λεπτά όμως σημείωσαν μόλις δύο καλάθια με το Πουέρτο Ρίκο από την πλευρά του να ροκανίζει τη διαφορά. Ο Χουέρτας με εύστοχο τρίποντο ισοφάρισε σε 64-64 στα 1:37 για το φινάλε, ενώ ο Μπράουν σχεδόν… αμαρκάριστος μιας και ο Ρολ του έδωσε σουτ, σκόραρε από την κορυφή για το 67-64.

ΤΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΤΟΥ ΜΟΥΝΤΟΜΠΑΣΚΕΤ

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 38-32, 52-55, 67-64

ΠΟΥΕΡΤΟ ΡΙΚΟ (Κασιάνο): Μπάλκμαν 14 , Μπράουν 9 (1), Κλαβέλ 7 (1), Κλεμέντε, Κόλιερ 4, Ντίαζ 7 (1), Φράνκλιν 2, Χουέρτας 10 (2), Μοχίκα, Πινέιρο 8, Ροντρίγκεζ 6

ΤΥΝΗΣΙΑ (Πάλμα): Αμπάντα 14 (1), Ρομντάν 12, Ελ Μαμπρούκ 2, Χαντιντάν 9 (1), Μεϊρί 14 (9 ριμπάουντ), Ρολ 13 (1)

Κάνε follow το Sportime στο Instagram και like στο Facebook

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Πουέρτο Ρίκο-Τυνησία 67-64: Πρόκριση στο τελευταίο σουτ!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.