ΜΟΥΝΤΟΜΠΑΣΚΕΤ 2019

Σερβία – ΗΠΑ 94-89: Η… παρηγοριά για τους Σέρβους (vid)

Σερβία - ΗΠΑ: Το ματς δεν διαθέτει αντίκρισμα. Μοναχά παρηγοριά. Στον... άρρωστο. Την θαλπωρή έβαλε η Σερβία. Αν και έκανε τα εύκολα, δύσκολα, πήρε τη νίκη και θα διεκδικήσει την 5η θέση στο Μουντομπάσκετ 2019.

Σερβία – ΗΠΑ: Το ματς δεν διαθέτει αντίκρισμα. Μοναχά παρηγοριά. Στον… άρρωστο. Την θαλπωρή έβαλε η Σερβία. Αν και έκανε τα εύκολα, δύσκολα, πήρε τη νίκη και θα διεκδικήσει την 5η θέση στο Μουντομπάσκετ 2019.

Το τελικό 94-89 ήρθε με περισσότερο κόπο τελικά. Μολονότι η Σερβία πήρε διαφορά 25 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 32-7!

Και τους Σέρβους να έχουν 8/9 σουτ τριών πόντων!

Όσο επικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο για την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς, άλλο τόσο ήταν το δεύτερο για το σύνολο του Γκρεγκ Πόποβιτς.

Οι παίκτες της «αστερόεσσας» επικράτησαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με 33-12!

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Μουντομπάσκετ 2019 – Το πανόραμα της διοργάνωσης

«Ροκάνισαν» τη διαφορά μέχρι τους 2 πόντους, 61-59. Και από εκεί και πέρα το ματς ήταν… ντέρμπι!

Oι νικητές στηρίχθηκαν στα σουτ τριών πόντων. Το ποσοστό του πρώτου δεκάλεπτου ήταν… υπερφυσικό. Το φινάλε του αγώνα τους βρήκε με 48% και 15/31! Με τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς να έχει 7/14.

Σερβία – ΗΠΑ, Τα δεκάλεπτα: 32-7, 44-40, 71-68, 94-89.

ΣΕΡΒΙΑ (Τζόρτζεβιτς): Μπιέλιτσα 8 (2), Μπογκντάνοβιτς 28 (7/14 τρίπ., 6 ασίστ), Γιόκιτς 9 (7 ασίστ), Γιόβιτς 9 (1), Λούτσιτς 5 (3/3 τρίπ., 6/8 βολές), Μαριάνοβιτς 8, Μίτσιτς 10 (2), Μιλουτίνοφ 7, Σιμόνοβιτς.

ΗΠΑ (Πόποβιτς): Μπαρνς 22 (5/6 δίπ., 2/5 τρίπ.), Μπράουν 4 (1), Χάρις 4 (1), Λόπεζ 2, Μίντλετον 16 (2), Μίτσελ 9 (1), Πλάμλι 2, Τέρνερ 10 (1), Γουόκερ 18 (4/5 δίπ., 3/6 τρίπ., 8 ασίστ), Γουάιτ 2.