ΜΟΥΝΤΟΜΠΑΣΚΕΤ 2019

Βενεζουέλα – Ακτή Ελεφαντοστού 87-71: Ζωντανή για πρόκριση (vid)

Την πρώτη της νίκη πανηγύρισε η ομάδα της Νότιας Αμερικής

H Βενεζουέλα πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας αφού νίκησε με 87-71 την Ακτή Ελεφαντοστού και έμεινε ζωντανή στην υπόθεση πρόκριση.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Χάισλερ Γκιγιέντ, που πέτυχε 31 πόντους ενώ για τους ηττημένους ο Τσαρλς Αμπούο πέτυχε 16.

Οι Βενεζουελάνοι διατήρησαν τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και γρήγορα πήραν διαφορά στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 26-17 υπέρ της ομάδας του Ντουρό και δεν άφησαν σε κανένα σημείο του αγώνα να τους ξεφύγει.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Μουντομπάσκετ 2019 – Το πανόραμα της διοργάνωσης

Το ημίχρονο τελείωσε με τους τυπικά γηπεδούχους να διευρύνουν τη διαφορά τους στο +17 (49-32) και ουσιαστικά να έχουν βάλει τις βάσεις για επικράτηση. Οι παίκτες της Ακτής Ελεφαντοστού προσπάθησαν να πιέσουν στην τρίτη περίοδο αλλά το μόνο που κατάφεραν είναι να μην μείνουν κι άλλο πίσω στο επιμέρους σκορ το οποίο ήταν ισόπαλο (24-24). Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, η Βενεζουέλα μπήκε προηγούμενη με 73-56 και παρά τη μίνι αντεπίθεση των Αφρικανών διατήρησαν τη διαφορά και πήραν μία εύκολη νίκη.

Έτσι, η ομάδα του Ντουρό έκανε «σεφτέ» στο Παγκόσμιο Κύπελλο μετά την ήττα στην πρεμιέρα από την Πολωνία, έμεινε ζωντανή για πρόκριση και στην τρίτη αγωνιστική θα τεθεί αντιμέτωπη με τη διοργανώτρια Κίνα.

Δεκάλεπτα: 26-17, 49-32, 73-56, 87-71.

Βενεζουέλα: (Ντουρό) Βάργκας Γ. 2, Ζαμόρα 14 (4), Τζούριο 5 (1), Βάργκας Χ. 7 (2), Ρουίζ 10, Γκρατερόλ 4, Γκιλιέντ 31 (6), Λιούις 3 (1), Καρέρα 3, Κολμενάρες 8.

Ακτή Ελεφαντοστού: (Πόβια) Αμπούο 16 (2), Παμπά 5, Αντζέχι 2, Ζερμπό, Ντιαμπατέ 6 (2), Φοφανά 1, Μπαμπά 13 (2), Εντί 11 (2), Κονέ 2, Θόμπσον 15 (2)