ΜΠΑΣΚΕΤ

Είναι πλέον ξεκάθαρο – Δεν έχει ο Ολυμπιακός παίκτη να «κλείνει» τα παιχνίδια!

Για ακόμα μία φορά έγινε ξεκάθαρο ότι ο Ολυμπιακός δεν μπορεί να… κλείσει τα ματς και δεν έχει κάποιον να σκοράρει όταν… κολλάει.

Ακόμα μία ήττα και μάλιστα πολύ σκληρή γνώρισε ο Ολυμπιακός στη Euroleague, που δεν άντεξε κόντρα στη Βίρτους Μπολόνια και έχασε με 69-67.

Το πρώτο ημίχρονο σίγουρα δεν έδειχνε ότι θα έχουμε μία τέτοια κατάληξη, αφού η ομάδα του Πειραιά έπαιζε καλό μπάσκετ, με σκληρή άμυνα, έδειχνε εμπιστοσύνη στους ψηλούς της και τους τροφοδοτούσε για να γεμίζουν πόντους την αντίπαλη άμυνα.

Γι’ αυτό άλλωστε και είχε ένα προβάδισμα 13 πόντων όταν οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο της αναμέτρησης.

Στην επανάληψη, τα πράγματα άλλαξαν τελείως. Η διαιτησία φυσικά και βοήθησε πάρα πολύ τους Ιταλούς, κάτι που έκανε έξαλλο και τον Γιώργο Μπαρτζώκα, ωστόσο ο Ολυμπιακός έδειχνε να παίζει χωρίς καθαρό μυαλό.

Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι στα τελευταία περίπου 6 λεπτά του αγώνα, οι «ερυθρόλευκοι» δεν βρήκαν τον… δρόμο προς το καλάθι, παρά μόνο με δύο βολές του Γιαννούλη Λαρετζάκη.

Ολυμπιακός: Δεν υπάρχει παίκτης να «κλείνει» τους αγώνες!

Ο Ολυμπιακός είναι πολύ διαφορετικός σε σχέση με τις περασμένες σεζόν, αφού ο Γιώργος Μπαρτζώκας με τις μεταγραφικές του επιλογές, έφτιαξε μια «μικρή» ομάδα, που και η διαιτησία την αντιμετώπισε ακριβώς έτσι.

Με τη φυγή του Κώστα Σλούκα αλλά και του Σάσα Βεζένκοφ, η ομάδα του Πειραιά, έχασε τους δύο παίκτες που θα μπορούσαν να ξεκολλήσουν την ομάδα και παράλληλα στο τέλος να πάρουν το κρίσιμο σουτ.

Κάτι άλλωστε που απέδειξαν και οι δύο τη χρονιά που μας πέρασε, όπου ο Ολυμπιακός έπαιξε το καλύτερο μπάσκετ στην Ευρώπη.

Ωστόσο δεν υπήρχε κάποια συνέχεια, έστω και στο ελάχιστο, αφού κανένας από τους παίκτες που αποκτήθηκαν δεν μπορούν να κάνουν τη διαφορά. Και αυτό φάνηκε στις τρεις τελευταίες προσπάθειες που ο Ολυμπιακός έπρεπε να σκοράρει κόντρα στην Μπολόνια και είχε δύο άστοχα σουτ και ένα επιθετικό φάουλ.

Λείπει ξεκάθαρα ένας παίκτης στα γκαρντ που θα μπορούσε να σκοράρει άνετα όταν η ομάδα κολλήσει, κάτι που γίνεται σε όλα τα κρίσιμα παιχνίδια, ανά χρονικά διαστήματα.

Ο Λουκ Σίκμα και ο Ίγκνας Μπραζντέικις, δείχνουν ότι δεν είναι για το επίπεδο αυτό, ενώ ο Αϊζάια Κάνααν συνεχίζει να είναι παίκτης ψυχολογίας και αν δε του βγει το ματς, δεν μπορεί να πάρει τα κρίσιμα σουτ ή τουλάχιστον δεν του τα δίνει ο Γιώργος Μπαρτζώκας.

Ο χρόνος θα δείξει αν μπορέσει ο Έλληνας κόουτς να αλλάξει τα πράγματα και να σηκώσει η ομάδα το κεφάλι, αν και είναι συγκεκριμένες οι ελλείψεις που έχει, οι οποίες τη δεδομένη χρονική στιγμή δεν μπορούν να καλυφθούν.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Είναι πλέον ξεκάθαρο – Δεν έχει ο Ολυμπιακός παίκτη να «κλείνει» τα παιχνίδια!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.