EUROLEAGUE

Με ηγέτες Λεσόρ και Γκραντ ο Παναθηναϊκός πήρε την πρώτη του νίκη κόντρα στη Μπάγερν

Ο Παναθηναϊκός σημείωσε την πρώτη του νίκη στη φετινή EuroLeague με αρκετούς παίκτες να ξεχωρίζουν.

Ο Παναθηναϊκός πήρε το πρώτο του ροζ φύλλο αγώνα στη EuroLeague για τη φετινή χρονιά νικώντας με 78-71 τη Μπάγερν Μονάχου με τους Ματίας Λεσόρ και Τζέριαν Γκραντ να ηγούνται της προσπάθειας. Παίκτης κλειδί ο Λευτέρης Μαντζούκας, καλή προσπάθεια από Ερνανγκόμεθ και Παπαππέτρου.

Ο Κώστας Σλούκας έλειπε από το σημερινό ματς και θα λείψει και για άλλο διάστημα. Με τον ηγέτη τους εκτός, Ματίας Λεσόρ (16π, 6ρ, 2ασ, 1 κόψιμο) και Γκραντ (14π, 4ασίστ) έδειξαν και οι ίδιοι τις δικές τους ικανότητες οδηγώντας την ομάδα στην πρώτη της Ευρωπαϊκή νίκη στη σεζόν.

Ανέτοιμος ο Παναθηναϊκός αλλά καλύτερος από τη Μπάγερν

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με φόρα στο παιχνίδι ξεκινώντας με ένα φοβερό 10-0. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» έδειξαν δείγματα του τι ομάδα μπορούν και θέλουν να γίνουν στο μέλλον. Με οργανωτή και εκτελεστή τον Βιλντόζα και τους Λεσόρ και Παπαπέτρου σε κέφια, ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα μέχρι και 16 πόντους.

Η Μπάγερν έδειχνε πελαγωμένη στα πρώτα 14 λεπτά του παιχνιδιού αποδεικνύοντας πως είναι ακόμη εμφανώς ανέτοιμη ομάδα. Στη συνέχεια όμως οι Γερμανοί έβγαλαν αντίδραση και μέχρι το ημίχρονο, με μπροστάρη τον Μπολμάρο (19π.) μείωσαν μέχρι και στους 4 πόντους.

Το buzzer beater τρίποντο του Μαντζούκα βγαλμένο από τις οδηγίες του Αταμάν όμως έφερε τη διαφορά ξανά στο +7.

Στο τρίτο δεκάλεπτο είδαμε μία παρόμοια εικόνα με τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει με +11 και τη Μπάγερν να μειώνει μέχρι και στους 2 πόντους.Όλα έδειχναν πως θα κριθούν στο τελευταίο δεκάλεπτο όπου πράγματι είδαμε μία δυνατή μονομαχία.

Εκεί ο Λευτέρης Μαντζούκας αποδείχτηκε παίκτης κλειδί στο τελευταίο δεκάλεπτο με κρίσιμα τρίποντα. Ο Λεσόρ συνέχισε να αποτελεί την σταθερά στην επίθεση και με τον Γκραντ να προσφέρει επίσης σκορ ο Παναθηναϊκός κρατούσε διαφορά 10 πόντων στο 1:49 πριν το τέλος.

Για ακόμη μία φορά οι Γερμανοί έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν στους 3 πόντους. Με έγκαιρο τάιμ άουτ του Αταμάν όμως οι παίκτες ηρέμησαν η μπάλα πήγε στον Γκραντ που πήρε βολές, οι άμυνες βγήκαν και το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα είναι γεγονός.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Με ηγέτες Λεσόρ και Γκραντ ο Παναθηναϊκός πήρε την πρώτη του νίκη κόντρα στη Μπάγερν», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.