ΜΠΑΣΚΕΤ

Τεράστια νίκη ο Παναθηναϊκός κόντρα στη Βαλένθια με απίστευτο φινάλε και «λύτρωση» από Λεσόρτ (vid)

Τεράστια νίκη του Παναθηναϊκού κόντρα στη Βαλένθια με 81-82.

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε τεράστια νίκη κόντρα στη Βαλένθια με 81-82 σε ένα ματς με «χιτσκοκικό» φινάλε για τη 19η αγωνιστική της EuroLeague.

Ο Λεσόρτ 1,9 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε και ενώ το σκορ ήταν στο 81-81, όχι μόνο πήρε το ριμπάουντ μετά από άστοχο τρίποντο του Χάρπερ,  αλλά κατάφερε να κερδίσει και το φάουλ και με 1/2 βολές χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Βιλντόζα με 19 πόντους, 2 ριμπάουντ και μία ασίστ με 5/7 τρίποντα.

Οι Πράσινοι μετά την ήττα από τη Μπασκόνια είχαν ως μοναδικό σκοπό να επιστρέψουν στις νίκες σε μία δύσκολη έδρα.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ, κάνοντας διαδοχικά σερί. Οι γηπεδούχοι άρχισαν να κάνουν αισθητή την σκληράδα τους στην άμυνα, όντας η δεύτερη καλύτερη της διοργάνωσης. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες με σκορ 23-22.

Ο Χουάντσο ήταν ιδιαίτερα άστοχος με 0/4 τρίποντα και προκάλεσε τη «μουρμούρα» του κόσμου.

Η πίεση των Ισπανών έβαζε δύσκολα στους παίκτες του Αταμάν, οι οποίοι βρέθηκαν στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου πίσω στο σκορ με 36-29, ωστόσο κατάφεραν να επιστρέψουν και να περάσουν ακόμα και μπροστά με 38-40. Η μαχητικότητα που έδωσε στο παρκέ ο Κώστας Αντετοκούνμπο βοήθησε τα μέγιστα στην ανατροπή του σκορ. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με σκορ 47-47.

Στο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός έχει 11/17 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 13/17 βολές, 6-7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα και 6 λάθη.

Από την άλλη η Βαλένθια είχε 15/22 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 8/10 βολές, 10-6 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα και 8 λάθη.

Ο Ντίνος Μήτογλου μπήκε καυτός στο δεύτερο ημίχρονο και με δύο τρίποντα έβαλε μπροστά την ομάδα του με 47-54. Ο Βιλντόζα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με τους πράσινους να ανεβάζουν τη διαφορά στο 50-59. Η Βαλένθια εκμεταλλεύτηκε τα λάθη, μάζεψε τη διαφορά και με 10-0 σερί πέρασε ξανά μπροστά με 60-59. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να «πετάξουν» ότι έχτισαν στην έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, το οποίο τελείωσε με το σκορ στο 69-66.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ιδιαίτερα άστοχοι στα πρώτα λεπτά του τετάρτου δεκαλέπτου και χαρακτηριστικό είναι πως σκόραραν με τρίποντο του Βιλντόζα μετά από 4:31 λεπτά. Οι Πράσινοι «ξύπνησαν» για τα καλά τρία λεπτά πριν το φινάλε και αφού το σκορ ήταν στο 77-72. Με Γκριγκόνις και Λεσόρ κατάφεραν να ισοφαρίσουν (77-77), βάζοντας «φωτιά» στο ματς.

Το τελευταίο λεπτό ήταν δραματικό, ο Τζόουνς έχασε μία από τις δύο βολές που εκτέλεσε 30”’ πριν το φινάλε, με τον Βιλντόζα να καταφέρνει στην επόμενη επίθεση να ισοφαρίσει και πάλι στο 39:42 σε 81-81. Η εξέλιξη ήταν απίστευτη, με τον Χάρπερ να αστοχεί από τα 6,75 1,9 δεύτερα πριν το φινάλε και τον Λεσόρ να παίρνει το ριμπαόυντ και να κερδίζει το φάουλ πηγαίνοντας στις βολές. Ο Γάλλος έβαλε 1/2 και χάρισε μία επική νίκη στην ομάδα του.

Τα Δεκάλεπτα: 23-22, 47-47, 69-66, 81-82.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τεράστια νίκη ο Παναθηναϊκός κόντρα στη Βαλένθια με απίστευτο φινάλε και «λύτρωση» από Λεσόρτ (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.