ΜΠΑΣΚΕΤ

Ολυμπιακός- Μπαρτσελόνα 77-70: Το πλεονέκτημα δε χάνεται με τίποτα

Η άμυνα έδωσε ρέστα, τα σουτ του Βεζένκοφ και του Λαρεντζάκη στο τελευταίο δίλεπτο «τελείωσαν» την Μπαρτσελόνα και ο Ολυμπιακός πλέον αγκαλιάζει το πλεονέκτημα έδρας και την πρωτιά

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε δυναμικά μετά την ήττα στο Μιλάνο και «τιμώρησε» την Μπαρτσελόνα (77-70) αγκαλιάζοντας πλέον το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ της Euroleague.

Το ΣΕΦ «κόχλαζε» και ο Ολυμπιακός ξεπέρασε το δύσκολο πρώτο δεκάλεπτο, έπαιξε τη γνωστή καλή του άμυνα κι έκανε το 2-0 και με την Μπαρτσελόνα όπως έχει με την Ρεάλ Μαδρίτης και την Φενέρμπαχτσε. Αυτό σημαίνει ότι «σφιχταγκάλιασε» το πλεονέκτημα έδρας αλλά και την πρώτη θέση στα πλέι οφ.

Ο Σακίελ ΜακΚίσικ και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Ολυμπιακού, ο Βεζένκοφ «χτύπησε» στην κατάλληλη στιγμή, ο Ταρίκ Μπλακ έδωσε ρεσιτάλ στην άμυνα. Μεγάλη υπόθεση ότι οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν ν’ ανταπεξέλθουν παρότι η άμυνα της Μπαρτσελόνα απενεργοποίησε τον Κώστα Σλούκα (3 πόντοι και 3 ασίστ) δείγμα του βάθους της ομάδας.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν εφιαλτικό για τον Ολυμπιακό που δεν είχε ενέργεια και συγκέντρωση ενώ παράλληλα η Μπαρτσελόνα κατάφερε να του «χαλάσει» την κυκλοφορία της μπάλας. Τα 4/17 σουτ (είχε 1/7 ο Βεζένκοφ) συνδυαστικά με την έλλειψη ενέργειας στην άμυνα, έφεραν τον Ολυμπιακό στο -9 (σκορ 11-20) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η second unit του Μπαρτζώκα (Σλούκας- Λαρεντζάκης- ΜακΚίσικ- Πίτερς και Μπλακ) έκανε σπουδαία δουλειά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ειδικά στην άμυνα όπου η Μπαρτσελόνα περιορίστηκε στους 7 πόντους με 3/12 σουτ (και μηδέν ασίστ) στη δεύτερη περίοδο. ‘Ένα σερί 12-0 έφερε τους «ερυθρόλευκους» μπροστά με 23-22 και με τους Καταλανούς να δείχνουν εγκλωβισμένοι.

Μπορεί ο Ολυμπιακός να είχε συνολικά 9/31 σουτ αλλά τα επιθετικά ριμπάουντ (6 στο δεύτερο δεκάλεπτο και 10 στο σύνολο) συνδυαστικά με την άμυνα, έδιναν λύσεις.

Το επιμέρους 18-7 της δεύτερης περιόδου έφερε τον Ολυμπιακό στο 29-27 στο τέλος του πρώτου μέρους ενώ στην επανάληψη ο Γιώργος Μπαρτζώκας άλλαξε κάπως τη λειτουργία της ομάδας. Ανέβασε πιο ψηλά στη ρακέτα στην επίθεσή του τον Μουσταφά Φαλ δημιουργώντας ακόμα ένα «σκαλοπάτι» για δημιουργία.

Ο Γάλλος γρήγορα είχε 2 ασίστ και ο Ολυμπιακός έβρισκε λύσεις παρά το «κρεσέντο» των Καταλανών που είχαν 3 τρίποντα σε ισάριθμες συνεχόμενες επιθέσεις. Το τρίποντο του Παπανικολάου έδωσε προβάδισμα 5 πόντων (για πρώτη φορά) στον Ολυμπιακό (46-41) που έφτασε και στο +8 (σκορ 53-45) στις αρχές της τελευταίας περιόδου..

Η Μπαρτσελόνα αντέδρασε αλλά το τρίποντο του Πίτερς στο 34’ συνδυαστικά με καλή άμυνα του Μπλακ διατήρησαν τον Ολυμπιακό σε απόσταση (63-57) που όμως δεν παρείχε ασφάλεια. Ο Μπλακ ήταν το κλειδί των «ερυθρόλευκων» με εξαιρετικές άμυνες στις αλλαγές της άμυνας του Ολυμπιακού αλλά και με πολλά επιθετικά ριμπάουντ.

Το τρίποντο του Βεζένκοφ (που μέχρι εκείνο το σημείο είχε 3/13 σουτ) με 2’ για το τέλος, έστειλε τον Ολυμπιακό στο 70-63. Ο Βεζένκοφ συνέχισε (72-65) και μάζεψε το ριμπάουντ μετά το άστοχο τρίποντο του Χίγκινς.

Το τρίποντο του Λαρεντζάκη με 1’02’’ για το τέλος ήταν η «χαριστική βολή» για την Μπαρτσελόνα (75-65)

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 29-27, 50-45, 77-70

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6, Κάνααν, Λαρεντζάκης 14, Φαλ 5, Σλούκας 3, Βεζένκοφ 13, Παπανικολάου 8, Πίτερς 6, Μπλακ 6, ΜακΚίσικ 16

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα, Σανλί 13, Βέσελι 2, Κάλινιτς 8, Σατοράνσκι 1, Λαπροβίτολα 15, Αμπρίνες, Χίγκινς 10, Γιοκουμπάιτις 2, Μίροτιτς 19

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός- Μπαρτσελόνα 77-70: Το πλεονέκτημα δε χάνεται με τίποτα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College