ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ BC

Μπαρτσελόνα- Ολυμπιακός 79-78: Της έκανε τη ζωή δύσκολη αλλά έχασε στην παράταση

Ο Ολυμπιακός άξιζε να φύγει νικητής από τη Βαρκελώνη αλλά τελικά ηττήθηκε στην παράταση μένοντας με την πίκρα της μεγάλης προσπάθειας

Ο Ολυμπιακός έκανε τη Μπαρτσελόνα να λαχταρήσει και ταυτόχρονα έστειλε το μήνυμα ότι φέτος είναι ικανός για μεγάλα πράγματα,

Παρά την υπερπροσπάθεια, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 79-78 στην παράταση (67-67) στο Παλάου Μπλάου Γκράνα αλλά έδειξε ότι φέτος θα είναι στην ελίτ της διοργάνωσης. Σπουδαία εμφάνιση από την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα που άξιζε να φύγει με το διπλό. Οι βολές του Οριόλα 7” πριν το τέλος κι ενώ ο Ολυμπιακός δεν σιγούρεψε το ριμπάουντ μετά το άστοχο σουτ του Χίγκινς (έκανε φάουλ ο Φαλ στον Οριόλα που πέτυχε τις βολές μετά) και το άστοχο σουτ του Σλούκα στην εκπνοή έκριναν τον αγώνα για την 3η στροφή της Euroleague.

Πρώτη ήττα για τον Ολυμπιακό μετά από 6 σερί νίκες.

Οι άμυνες είχαν τον πρώτο ρόλο στον αγώνα όπως αναμενόταν. Ο Ολυμπιακός κατά την προσφιλή του συνήθεια έβγαλε πολλή ενέργεια στο πρώτο δεκάλεπτο. Με το σκορ στο 6-6 στα πρώτα 6 λεπτά, τα 5 λάθη ανησυχούσαν αλλά τα 2/12 σουτ της Μπαρτσελόνα φόρτωναν πίεση τους γηπεδούχους. Το 7-0 του Ολυμπιακού (με πρωταγωνιστές τους Ντόρσεϊ και Σλούκα) τον έφερε στο 13-6 και στο 17-10 τελικά στο τέλος του δεκαλέπτου.

Τα 4/18 σουτ της Μπαρτσελόνα ήταν δείγμα και της καλής άμυνας του Ολυμπιακού. Που ξέφυγε 20-12 στις αρχές της δεύτερης περιόδου αλλά οι Καταλανοί έχοντας 5 κλεψίματα ήδη μείωσαν σε 20-18. Οι Πειραιώτες είχαν 7 λάθη ήδη αλλά δεν έχασαν τη ψυχραιμία τους και με 6 σερί πόντους του Ζαν Σαρλ πήραν και πάλι τον έλεγχο (25-19).

Ο Ολυμπιακός ήταν στο 32-27 στο πρώτο μέρος έχοντας διορθώσει την κατάσταση στα ριμπάουντ αλλά με τα λάθη (8) να είναι θέμα. Η άμυνα λειτουργούσε πάντως και άφηνε θετικά σημάδια.

Το πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου μέρους ήταν τελείως διαφορετικό. Οι Καταλανοί πήραν 7 πόντους από τα λάθη του Ολυμπιακού (συνολικά έφτασε τα 11). Και με επιμέρους σκορ 14-2 ξέφυγαν 41-34 στο 25’.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 49-41 αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε. Με τον Φαλ να κυριαρχεί και να μαζεύει επιθετικά ριμπάουντ μείωσε σε 49-47 λίγο πριν το τέλος τα 3ης περιόδου. Αλλά τα 2 τρίποντα που δέχθηκε στα τελευταία 40’’ έφεραν τους Καταλανούς στο +8. Ήταν πολύ κακό το τελείωμα του Ολυμπιακού σε μια περίοδο που δέχθηκε 28 πόντους ενώ σε όλο το πρώτο μέρος είχε δεχθεί 27!

Με νέο τρίποντο η Μπαρτσελόνα ξέφυγε 58-49 αλλά οι Πειραιώτες επέστρεψαν. Με την εξαιρετική τους άμυνα κράτησαν την Μπαρτσελόνα χωρίς πόντο για περισσότερα από τρία λεπτά.

Μείωσαν σε 58-56, είχαν τρεις ευκαιρίες να περάσουν μπροστά (0/2 σουτ από ΜακΚίσικ, ένα τρίποντο και ένα λει άπ σε αιφνιδιασμό και ένα άστοχο τρίποντο από Σλούκα)… Όμως δεν προσπέρασαν. Τότε τουλάχιστον.

Πέρασαν περίπου 4 λεπτά μέχρι να βρει σκορ με 1/2 βολές του Καλάθη η Μπαρτσελόνα (59-56)… Ο Λαρεντζάκης με τρίποντο ισοφάρισε 61-61 με 2΄30’’ να απομένουν για το τέλος.

Ο Μίροτιτς έδωσε νέο προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα (63-61) και με 1’58’’ για το τέλος ο ΜακΚίσικ ήταν ψύχραιμος (2/2 βολές και 63-63).

Μια αμφισβητούμενη απόφαση του Ντιφαλά σε φάουλ του Βεζένκοφ στον Μίροτιτς έδωσε 2 βολές στον παίκτη της Μπαρτσελόνα (65-63). Ο Σλούκας ήταν πάλι παρών (65-65) όπως και ο Βεζένκοφ που χτύπησε στον αιφνιδιασμό (65-67)

Το άστοχο τρίποντο του Μίροτιτς έδωσε ακόμα μια επίθεση στον Ολυμπιακό αλλά ο Λαρεντζάκης αστόχησε με τη σειρά του.

Με 33’’ για το τέλος ο Κούριτς είχε 2 βολές (2/2 και 67-67) . Με 12’’ ο Σλούκας αστόχησε όπως και ο Χίγκινς και φτάσαμε στην παράταση.

Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με 75-70 με 2’12’’ για το τέλος αλλά ο Ολυμπιακός επέστρεψε. Και μάλιστα με τη ψυχραιμία του Ντόρσεϊ πέρασε μπροστά (78-77) με 22’’ για το τέλος. Για να ακολουθήσει η φάση που περιγράψαμε στην αρχή κι έκρινε τον αγώνα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-17, 27-32, 55-47, 67-67 (καν.αγ.), 79-78

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 10, Μαρτίνεθ, Σμιτς, Χέις 2, Οριόλα 7, Λαπροβίτολα 7, Χίγκινς 11, Κούριτς 9, Γιοκουμπάιτις 2, Μίροτιτς 22, Καλάθης 9 (13 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας):  Γουόκαπ 6, Ντόρσεϊ 12, Λαρεντζάκης 6, Φαλ 11 (8 ριμπ), Σλούκας 14, Μάρτιν 2, Βεζένκοφ 12, Πρίντεζης, Παπανικολάου, Ζαν Σαρλ 5, ΜακΚίσικ 10

Τα στατιστικά της Μπαρτσελόνα

Τα στατιστικά του Ολυμπιακού

Ολυμπιακός

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μπαρτσελόνα- Ολυμπιακός 79-78: Της έκανε τη ζωή δύσκολη αλλά έχασε στην παράταση», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College