ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ BC

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες κόντρα στη Μπάγερν Μονάχου – Δε πλήρωσε τη χαλάρωση

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες κόντρα στη Μπάγερν Μονάχου με τους Λαρεντζάκη, Γουόκαπ, Πίτερς, Μιλουτίνοφ να ξεχωρίζουν.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 77-69 της Μπάγερν Μονάχου για τη 13η αγωνιστική της EuroLeague ρίχνοντάς τη στο 6-7 ενώ ο ίδιος ανέβηκε στο 7-6.

Οι ερυθρόλευκοι δεν πλήρωσαν τη χαλάρωση των τελευταίων λεπτών όπου η διαφορά των 15 πόντων έπεσε στους 6 με πολλούς παίκτες να είναι διακριθείς. Συγκεκριμένα ο Τόμας Γουόκαπ τελείωσε με 14 πόντους, 7 ασίστ ενώ ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ήταν καταλυτικός και στις δύο μεριές του παρκέ σε καίρια σημεία του ματς (13 π., 3 ασ,). Πολύ καλή επίδοση και από Πίτερς ( 14 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Μιλουτίνοφ ( 12 πόντοι, 6 ριμπάουντ).

Το παιχνίδι στο ΣΕΦ ξεκίνησε μέσα σε μια «παγωμένη» ατμόσφαιρα μετά από όσα έγιναν την προηγούμενη ημέρα στο βόλεϊ. Ωστόσο ο Ολυμπιακός φρόντισε να ζεστάνει τους φιλάθλους του παίζοντας ωραίο μπάσκετ ανά διαστήματα.

Μπορεί οι Γερμανοί να πέτυχαν το πρώτο καλάθι του αγώνα όμως αυτό το 0-2 ήταν και το μοναδικό προβάδισμα της Μπάγερν σε όλο το ματς. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε στον ορίζοντα ενώ η απουσία του Σερτζ Ιμπάκα έδειχνε να έχει βγάλει εκτός ρυθμού τη Μπάγερν.

Μετά από 5 λεπτά το σκορ ήταν στο 13-2 ενώ έφτασε και στο 18-4 δύο λεπτά πριν το τέλος. Με τον Τόμας Γουόκαπ να κάνει τρελό σόλο στα τελευταία 5 δεύτερα να διαμορφώνει το 24-8 του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπάγερν έβγαλε αντίδραση με τον Φρανσίσκο να δίνει το έναυσμα και τους Χαρτσένκοφ και Μπόγκα να δίνουν σκορ με τρίποντα. Οι Γερμανοί σε αυτό το δεκάλεπτο σκόραραν παραπάνω από τους ερυθρόλευκους με 17-21 επιμέρους.

Από την πλευρά του Ολυμπιακού το δεκάλεπτο αυτό ήταν το καλύτερο του Γιαννούλη Λαρεντζάκη. Ο Έλληνας διεθνής μέτρησε 6 πόντους, 3 ασίστ (η μία έβγαλε και το εκπληκτικό κάρφωμα του Μιλουτίνοφ), 1 κλέψιμο αλλά και 1 τάπα δείχνοντας σε μεγάλα κέφια!

Μετά την ανάπαυλα ο Ολυμπιακός συνέχισε από εκεί που σταμάτησε με ένα 5-0 σερί. Η επίθεση στη συνέχεια όμως κόλλησε με τον Κάνααν να δίνει τη λύση με δίποντο για το 48-39 όμως η Μπάγερν πήρε τα πάνω της και μείωσε στους 9 με τον Μπαρτζώκα να καλεί τάιμ-άουτ.  Μετά το τάιμ-άουτ 4 σερί πόντοι του Νίκολα Μιλουτίνοφ έδωσαν τη λύση κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +10 (54-44).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά στο ΣΕΦ με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να συνεχίζει «καυτός» με νέο τρίποντο στην πρώτη επίθεση και τον Άλεκ Πίτερς να ακολουθεί ανεβάζοντας τη διαφορά στο +16. H Μπάγερν απάντησε με δικό της τρίποντο όμως ο «Λάρυ» ευστόχησε πίσω από τα 6,75 και με ταμπλό..

Η Μπάγερν προσπάθησε όσο μπορούσε το ματς με τους Μπράνγκοβιτς και Μπόγκα να δίνουν ελπίδες σκοράροντας. Ο Φρανσίσκο με δύο τρίποντα κατέβασε εκ νέου τη διαφορά στους 10.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν κάποιες κακές επιλογές προς το τέλος του ματς με τη διαφορά να πέφτει και στους 6 με συνεχόμενους πόντους του Χάρις και τον Μπαρτζώκα να είναι έξαλλος με τη χαλάρωση των παικτών του. Το προβάδισμα όμως διατηρήθηκε με τον Γουόκαπ να είναι εύστοχος από τις βολές για το τελικό 77-69.

Τα δεκάλεπτα: 24-8, 41-29, 54-44, 77-69