ΜΠΑΣΚΕΤ

Όταν έπαιξε σαν Ολυμπιακός την καθάρισε – Με νίκη κόντρα στην Άλμπα έκλεισε η χρονιά

Με νίκη έκλεισε τη χρονιά ο Ολυμπιακός κερδίζοντας την Άλμπα Βερολίνου με 67-94.

Ο Ολυμπιακός δεν είχε περιθώρια λάθους σήμερα κόντρα στην προτελευταία της βαθμολογίας Άλμπα Βερολίνου. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το καθήκον τους νικώντας στο τελευταίο ματς του 2023 αλλά και του πρώτου γύρου της EuroLeague την Άλμπα με 67-94.

Με θετικό ρεκόρ στο 9-8 έκλεισε τον πρώτο γύρο ο Ολυμπιακός σε ένα ματς που μπήκε νωθρά όμως με ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο στο οποίο θύμισε την ομάδα που ξέρουμε δεν άφησε περιθώρια στους γηπεδούχους. Στον αγώνα που έγινε στο γήπεδο που θα φιλοξενήσει το Final 4 του 2024 οι ερυθρόλευκοι είχαν ως διακριθείς τους Πίτερς, Γκος, Γουόκαπ και Φαλ.

Ολυμπιακός – Άλμπα Βερολίνου: Πώς κύλησε το ματς

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε από την αρχή του παιχνιδιού παγιδευμένος στο ρυθμό της Άλμπα. Οι Γερμανοί έτρεξαν στο τρανζίσιον ενώ σούταραν χωρίς δισταγμό έχοντας 5/8 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι αν και έβρισκαν σκορ μπροστά με τον Φαλ, πίσω άφησαν την Άλμπα να σκοράρει 25 πόντους.

Η άσχημη εικόνα του πρώτου δεκαλέπτου χειροτέρεψε όταν μπήκε η δεύτερη 5αδα του Ολυμπιακού στο 2ο δεκάλεπτο. Η 5αδα με Γκος-ΜακΚίσικ-Λαρεντζάκη-Σίκμα-Μιλουτίνοφ δε λειτούργησε ποτέ με τον Ολυμπιακό να βάζει τους πρώτους του πόντους μετά από τρεισήμισι λεπτά με βολές του Λαρεντζάκη.

Η Άλμπα συνέχισε να «βομβαρδίζει» από τα 3,75 τελειώνοντας το ημίχρονο με 9/16 τρίποντα με τον Ολυμπιακό για κάποιον ακατανόητο λόγο να μη χρησιμοποιεί τα φάουλ του (έκανε μόλις 3 στο α’ δεκάλεπτο και 2 στο β’).

Το σχήμα με Γούοκαπ-Γκος λειτούργησε καλύτερα με την άμυνα να σφίγγει για πρώτη φορά μετά από 16 λεπτά παιχνιδιού. Ο Μιλουτίνοφ ήταν «κέρβερος» στα μετόπισθεν με 3 μπλοκ και ο Γκος πέτυχε 9 πόντους για να βρεθεί ο Ολυμπιακός στο κολακευτικό για αυτόν -3 στο ημίχρονο (43-40). Χαρακτηριστικό της εικόνας των «ερυθρόλευκων» ήταν η γκρίνια που ξέσπασε στο Twitter από τους οπαδούς.

Ωστόσο, ένας πολύ πιο ορεξάτος Ολυμπιακός βγήκε από τα αποδυτήρια και με ένα γρήγορο 0-8 έκανε την ανατροπή και το 43-48. Οι παίκτες έδειξαν καλύτερη διάθεση και συγκέντρωση στην άμυνα με αποτέλεσμα να βρουν καλύτερο ρυθμό και στην επίθεση.

Ένα σαρωτικό επί μέρους 8-27 ήταν αυτό που χαρακτήρισε το τρίτο δεκάλεπτο με τον Ολυμπιακό να θυμίζει… «κανονικό» Ολυμπιακό. Με τον Άλεκ Πίτερς να είναι το επιθετικό όπλο της ομάδας και τον Τόμας Γουόκαπ να μοιράζει 9 ασίστ το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε στο 51-67!

Ο Ολυμπιακός είχε τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού σε εκείνο το σημείο. Οι γηπεδούχοι έκαναν μια τελευταία προσπάθεια εκμεταλλευόμενοι μία δίλεπτη χαλάρωση των «ερυθρόλευκων» ωστόσο η διαφορά έμεινε σταθερά στους 15 και πάνω πόντους για το τελικό 67-94.

Ο Άλεκ Πίτερς τελείωσε με 23 πόντους (7/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ0, ο Γκος βοήθησε σημαντικά με 13 πόντους ενώ ο Γούοκαπ είχε 9 ασίστ. Καθοριστική η παρουσία του Μουστάφα Φαλ για ακόμη ένα παιχνίδι ο οποίος, εκτός από το εντυπωσιακό κάρφωμα-πόστερ που έκανε, γέμισε τη στατιστική του με 12 πόντους, 6ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 43-40, 51-67, 67-94

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Όταν έπαιξε σαν Ολυμπιακός την καθάρισε – Με νίκη κόντρα στην Άλμπα έκλεισε η χρονιά», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.