ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΧΡΗΣΤΑΚΟΣ

Ολυμπιακός: Τα 45 λεπτά της αποθέωσης

Οι «ερυθρόλευκοι» και στο τρίτο ματς στα πλέι οφ του πρωταθλήματος τα έκαναν όλα στο πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο έκαναν πλάκα

Ο Ολυμπιακός πλέον χρειάζεται 45 λεπτά καλής μπάλας για να πάρει τις νίκες που θέλει στο πρωτάθλημα και βαδίζει ολοταχώς προς την αποθέωσης του τίτλου.

Τα παιχνίδια με τον Παναθηναϊκό είναι πάντα ντέρμπι. Και έχουν ενδιαφέρον. Αλλά ο Ολυμπιακός, είναι σε τέτοια κατάσταση που το πήρε άνετα.

Φυσικά δεν πρέπει να παραβλέψει κανείς πως ο αντίπαλος είχε πολλές απουσίες και γενικά είναι σε μια δύσκολη φάση, ενώ και ο προπονητής επίσημα είναι «τελειωμένος».

Αλλά ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε. Είναι τόσο καλά δουλεμένος, που μπορεί να εκμεταλλεύεται όλα τα κενά των αντιπάλων του.

Αυτό είναι και το έργο του Πέδρο Μαρτίνς. Μια ομάδα που ξέρει πως να παίρνει αυτό που θέλει.

Που έχει αυτοματισμούς, πολλούς τρόπους να επιτίθεται και να αμύνεται με τα λιγότερα κενά.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε μπάλα στο πρώτο ημίχρονο του ντέρμπι της Τούμπας με τον ΠΑΟΚ, για να πάρει τη νίκη.

Το ίδιο έκανε και με τον Άρη. Το ίδιο έκανε και απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Χρειάστηκε 45 λεπτά για να σκοράρει και να «κλειδώσει» τη νίκη. Και στο δεύτερο ημίχρονο ένα συντήρηση με άψογο τρόπο. Ώστε να μην αγχωθεί αμυντικά και να πάει έως το τέλος με ηρεμία και προ πάντων να μην «πιεστούν» οι παίκτες και βγάλουν τραυματισμούς.

Ολυμπιακός: Οι προκλήσεις

Κάπως έτσι πάει και στο κρίσιμο ματς της Τετάρτης απέναντι στον ΠΑΟΚ. Στην ρεβάνς για τα ημιτελικά του κυπέλλου.

Είναι η δεύτερη μεγάλη πρόκληση, μετά την επανέναρξη. Η πρώτη ήταν στην Τούμπα, για το πρωτάθλημα, όπου ο Ολυμπιακός νίκησε και «κλείδωσε» τον τίτλο.

Η δεύτερη είναι την Τετάρτη αφού θα πρέπει να γίνει η ανατροπή της ήττας με 3-2, για να έρθει η πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου.

Η τρίτη την ερχόμενη Κυριακή στο ΟΑΚΑ με την ΑΕΚ (μαθηματική κατάκτηση του πρωταθλήματος) και η τέταρτη με την Γουλβς!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός: Τα 45 λεπτά της αποθέωσης», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Αλέξανδρος Χρηστάκος

Με μια μπάλα στο χέρι από μικρός. Κάποια στιγμή ξεκίνησε ερασιτεχνική καριέρα ποδοσφαιριστή στα χωμάτινα γήπεδα! Παράλληλα του άρεσε και να γράφει, γι' αυτά που ζούσε εντός των γραμμών. Γι' αυτό και σπούδασε δημοσιογραφία. Έκανε τα πρώτα βήματα στον Πρωταθλητή (1997-2011). Δούλεψε σε αθλητικά σάιτ Ολυμπιακών αποχρώσεων. Εν συνεχεία πέρασε από τη SportDay (2015-2017) και τώρα στο Sportime (από το 2017). Πλέον η μπάλα έφυγε για τα καλά από τα πόδια και είναι... στο γραπτό!