ΝΙΚΟΣ ΜΠΟΥΡΛΑΚΗΣ

Αν δεν πάρει αυτά τα σουτ ο Σλούκας, ποιος θα τα πάρει;

Ο Κώστας Σλούκας είναι ο παίκτης που πρέπει να αισθάνονται πάντα ως απειλή η αντίπαλοι και φυσικά να παρέχει τη σιγουριά ενός αποφασιστικού ηγέτη στους συμπαίκτες του

Το ερώτημα που θέτουμε στον τίτλο είναι ρητορικό φυσικά και ο Κώστας Σλούκας δεν το απάντησε στον αγώνα με τη Φενέρμπαχτσε. Αλλά νωρίτερα.

Συγκεκριμένα ο Σλούκας το απάντησε στην Βαρκελώνη. Τότε που έχασε το τελευταίο και κρίσιμο σουτ που αν έμπαινε θα χάριζε στον Ολυμπιακό ένα μεγάλο διπλό στην έδρα της Μπαρτσελόνα. Δε μπήκε… Σημασία έχει ότι ο Σλούκας πήρε την ευθύνη επάνω του όπως πρέπει να κάνει.

Τότε επέμενα ότι ορθώς πήρε ο Σλούκας εκείνο το σουτ παρότι αναπτύχθηκε μια έντονη συζήτηση. Ο Σλούκας ορθώς το πήρε και φυσικά ορθώς το ξαναπήρε με την Φενέρμπαχτσε. Κι ακόμα πιο…ορθά θα το ξαναπάρει, όχι μια αλλά πολλές φορές.

Διότι είναι ο παίκτης που πρέπει να αποφασίζει. Είναι εκείνος που πρέπει να νιώθουν οι αντίπαλοι ως διαρκή απειλή. Και ταυτόχρονα θα πρέπει να εμπιστεύονται οι συμπαίκτες του. Να είναι ήσυχοι για τον ηγέτη τους και την ευθύνη που παίρνει.

Ακόμα και με την υποσημείωση ότι με την Μπαρτσελόνα το σουτ έγινε στο -1 ενώ με την Φενέρμπαχτσε στην ισοπαλία, το νόημα δεν αλλάζει.

Πέραν τούτων ο Ολυμπιακός είχε δύο ημίχρονα. Το πρώτο όπου απέναντι στο σετ παιχνίδι που επέβαλλε η Φενέρ, είχε τρόπο να φτάνει στο καλάθι. Οι 45 πόντοι του ημιχρόνου με 11/14 δίποντα και 7/17 τρίποντα δείχνουν πολλά. Ειδικά στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός είχε 6/8 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 26 πόντους αλλά και 10 ασίστ για μόλις 3 λάθη!

Η Φενέρμπαχτσε δε βρήκε πόντους από δεύτερες ευκαιρίες. Έχασε τα ριμπάουντ (17-12 για τον Ολυμπιακό) δε μπορούσε να διασπάσει την άμυνα των Πειραιωτών.

Ο Φαλ κυριαρχούσε στη ρακέτα… Βάλτε έναν αστερίσκο στο Γάλλο γιατί θα δούμε κάτι πιο κάτω.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε πρόβλημα απέναντι στην πολύ σκληρή άμυνα της Φενέρ αφού τα σουτ δεν έμπαιναν. Θα έπρεπε, τελικά να τα βάλει ο Σλούκας!

Οι Πειραιώτες εγκλωβίστηκαν. Από το 27′ και μετά (με το σκορ στο 55-42) επήλθε πολύ μεγάλο πρόβλημα! Ο Ολυμπιακός έμεινε για 6’48” χωρίς σκορ μέχρι να σκοράρει με βολές ο ΜακΚίσικ. Ήδη η Φενέρμπαχτσε είχε περάσει μπροστά με σερί 18-0.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έμεινε στους 22 πόντους. Η Φενέρ πήρε τα ριμπάουντ (επιμέρους 20-12 στο δεύτερο ημίχρονο) και ο Ολυμπιακός από το 14/5 του πρώτου μέρους σε αναλογία ασίστ λαθών έπεσε στο 6/5. Τα 11/14 δίποντα έγιναν 4/11 και τα 7/17 τρίποντα έγιναν 3/15. Από το 27′ μέχρι το τέλος του αγώνα ο Ολυμπιακός είχε 3/17 σουτ και 5/5 βολές. Τα δύο σουτ (τρίποντο και δίποντο) του Σλούκα στα τελευταία 99 δευτερόλεπτα ήταν λυτρωτικά.

Η Φενέρ μπορεί να είχε αποτέλεσμα στην άμυνα, αλλά στην επίθεσή της δεν είχε τίποτα το αξιοσημείωτο. Ούτε και μπόρεσε να διασπάσει την άμυνα του Ολυμπιακού.

Και κάτι τελευταίο…

Ο Μουσταφά Φαλ θα ήταν σίγουρα ο MVP αν δεν υπήρχε το κρεσέντο του Σλούκα στο τέλος. Βγάλαμε κάποια παράξενα στατιστικά σε κάθε αγώνα δηλαδή το επιμέρους σκορ του Ολυμπιακού όταν ο Γάλλος είναι εντός κι εκτός παρκέ.

Προσέξτε:

Με Φενέρμπαχτσε: Με Φαλ 45-42, χωρίς Φαλ 22-23

Με Άλμπα: Με Φαλ 60-40, χωρίς Φαλ 27-43

Με ΤΣΣΚΑ: Με Φαλ 52-43, χωρίς Φαλ 30-45

Με Ζαλγκίρις: Με Φαλ 39-34, χωρίς Φαλ 44-34

Με Μπαρτσελόνα: Με Φαλ 43-50 χωρίς Φαλ 35-29 (όπως βλέπετε το μόνο… αρνητικό)

Με Ρεάλ Μαδρίτης: Με Φαλ 32-26, χωρίς Φαλ 42-42

Με Μπασκόνια: Με Φαλ 36-27, χωρίς Φαλ 39-23

Βλέπετε ειδικά στους τελευταίους αγώνες τη μεγάλη διαφορά

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Αν δεν πάρει αυτά τα σουτ ο Σλούκας, ποιος θα τα πάρει;», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College