ΝΙΚΟΣ ΜΠΟΥΡΛΑΚΗΣ

Ο Ολυμπιακός στο 4/4 και μπορεί να φτάσει στο 7/7

Ο Βεζένκοφ έδειξε στην Μπασκόνια πως ό,τι κι αν γινόταν στο τέλος θα έχανε τον αγώνα και ο Σλούκας στο τέταρτο δεκάλεπτο ανέλαβε να το κάνει πράξη. Γράφει ο Νίκος Μπουρλάκης

Η Βιτόρια έγινε η 3η ισπανική πόλη από την οποία περνάει ο Ολυμπιακός που έχει περάσει το δικό του μήνυμα σε όλη την Euroleague.

Ποιο είναι αυτό; Ότι στο χρονικό σημείο που βρισκόμαστε, ο Ολυμπιακός θα βρει τον τρόπο να νικήσει, ανεξαρτήτως συνθηκών, ανεξαρτήτως ρυθμού. Το κατάλαβε και η Μπασκόνια που έκανε πολύ μεγάλη προσπάθεια, ανέτρεψε το -16 στο οποίο βρέθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο (16-32), έκανε ένα εντυπωσιακό σερί 16-0 μετατρέποντας το 31-42 σε 47-42 (το σκορ στη δεύτερη περίοδο ήταν 31-10 για τους Βάσκους) αλλά στο τέλος υποτάχθηκε.

Απέναντι σε μια ομάδα που έχει το χαρακτήρα και την ταυτότητα του νικητή, που διαθέτει την προσωπικότητα αλλά και τα εφόδια, τα «όπλα», προκειμένου να φτάσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα.

Όπως αναφέραμε και στον αγώνα, ο Βεζένκοφ τον κράτησε και ο Σλούκας πήρε τη σκυτάλη για τη νίκη. Στο δύσκολο τρίτο δεκάλεπτο, ο Βεζένκοφ είχε τους 16 από τους 23 πόντους του Ολυμπιακού με 3/3 δίποντα και 3/3 τρίποντα (οι υπόλοιποι συμπαίκτες του είχαν 2/7) και η Μπασκόνια αν και είχε λύσεις, ρυθμό, ενέργεια και αυτοπεποίθηση, αν κι «έχτισε» προβάδισμα που έφτασε και στο +9 αισθανόταν ότι δε μπορούσε να «ξεκολλήσει».

Και τότε ήρθε ο Σλούκας.

Νευρικός και άστοχος στο προηγούμενο διάστημα, σα να το πήρε εγωιστικά. Οι 16 από του 32 πόντους στην τελευταία περίοδο ήταν δικοί του. Η ομάδα ανέβηκε εντυπωσιακά και προσέξτε τι έγινε στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Η υπεροχή του Ολυμπιακού σε βασικούς τομείς ήταν ξεκάθαρη: Μόλις ένα λάθος αντί τεσσάρων της Μπασκόνια, 48-7 η αξιολόγηση (εντυπωσιακό), 6-0 οι πόντοι από λάθη αντιπάλου, 12-4 τα ριμπάουντ! Τι άλλο;

Και να φανταστείτε ότι στην πολύ κακή δεύτερη περίοδο (σκορ 10-31) ο Ολυμπιακός είχε 3/16 σουτ, 4 λάθη και -1 αξιολόγηση με την Μπασκόνια να παρουσιάζει 11/13 δίποντα (όλα στο «ζωγραφιστό»), 7 περισσότερα ριμπάουντ και 8 ασίστ για κανένα λάθος!

Ο Ολυμπιακός μπορεί να «δει» μέχρι και το 7/7 αν προσέξουμε το πρόγραμμα.

Έχει στη σειρά στο ΣΕΦ την Μονακό, την Βαλένθια και την Παρτιζάν που βέβαια δε θεωρούνται εύκολες υποθέσεις αλλά σίγουρα η κατάσταση στην οποία βρίσκεται συν η άνεση του «σπιτιού» του, δημιουργούν θετικά δεδομένα.

Αυτή τη στιγμή ο Ολυμπιακός:

Είναι ΜΑΚΡΑΝ πρώτος στην αξιολόγηση με 112 βαθμούς ανά αγώνα ενώ δεύτερη είναι η Άλμπα Βερολίνου με 99,9. Επίσης είναι πρώτος στις εύστοχες βολές (21,8) αλλά και σε ποσοστό ευστοχίας (89,7%) όπως και στα κερδισμένα φάουλ (24,5)

Έχει τη δεύτερη καλύτερη επίθεση στην Euroleague με 89 πόντους κατά μέσο όρο πίσω μόνο από την Μπασκόνια την οποία νίκησε την Παρασκευή (21/10). Επίσης είναι δεύτερος στα ποσοστά ευστοχίας στα δίποντα (56,7%)

Είναι τρίτος στα συνολικά ριμπάουντ με 36,5 ανά αγώνα

Είναι τέταρτος στα εύστοχα δίποντα (21,3) αλλά και στα αμυντικά ριμπάουντ (26,5) όπως και στις ασίστ (19,5)

Τέλος είναι έκτος στα κλεψίματα με 7,5 ανά αγώνα.

Κι όλα αυτά παίζοντας σε up tempo και με μόλις 11 λάθη ανά αγώνα (μόνο η Μπασκόνια, η Μονακό και η Εφές κάνουν λιγότερα)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο Ολυμπιακός στο 4/4 και μπορεί να φτάσει στο 7/7», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College