ΑΤΖΕΝΤΑ

25 Αυγούστου: Η Φανή Χαλκιά κατακτά το «χρυσό» στην Αθήνα (vid)

Σαν σήμερα, στις 25 Αυγούστου 2004 η Φανή Χαλκιά κατακτά θριαμβευτικά το χρυσό μετάλλιο στην κούρσα των 400 μέτρων με εμπόδια στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας.

Ήταν 25 Αυγούστου του 2004, όταν η Φανή Χαλκιά έγραψε ιστορία, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας.

Η αθλήτρια, η οποία είχε κάνει ολυμπιακό ρεκόρ στα ημιτελικά με 52.77, στον τελικό των 400 μέτρων με εμπόδια τερμάτισε στην πρώτη θέση!

Μάλιστα, ήταν το τελευταίο χρυσό της Ελλάδας εκείνο το καλοκαίρι όπως και το τελευταίο μέχρι το 2016, καθώς στις επόμενες δύο Ολυμπιάδες που ακολούθησαν η χώρα μας μέτρησε μόλις δύο ασημένια και τέσσερα χάλκινα μετάλλια.

«Στο ζέσταμα ένοιωσα ότι είμαι σε τρομερή κατάσταση. Κατάλαβα ότι δεν πρόκειται να χάσω τη κούρσα, ήμουν έτοιμη για όλα. Ετρεξα δυνατά και στην τελική ευθεία ήξερα ότι εγώ θα είμαι η νικήτρια.

Οι Έλληνες είναι γεννημένοι νικητές , γεννημένοι ήρωες, μπορούμε να καταφέρουμε θαύματα. Κατέβαλα τρομερή προσπάθεια τους τελευταίους μήνες αλλά γενικώς και από τότε που πήρα την απόφαση να επιστρέψω στους στίβους», δήλωσε.