LIVEGAMES

ΑΕΚ-Απόλλων Σμύρνης 2-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

ΑΕΚ-Απόλλων Σμύρνης σήμερα (19:30) στο Ολυμπιακό Στάδιο στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League.
ΑΕΚ-Απόλλων Σμύρνης 2-0 (α' ημίχρονο)

Η ΑΕΚ βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογίας με 45 πόντους. Με νίκη απόψε μπορεί να επιστρέψει στην 3η θέση. Από την άλλη, ο Απόλλων είναι 10ος με 25 βαθμούς και έχει μία σχετική ασφάλεια, αφού βρίσκεται στο +6 από τις επικίνδυνες θέσεις.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το ματς στο ΟΑΚΑ ώριμα και με σοβαρότητα. Και πήρε γρήγορα γρήγορα το προβάδισμα στο σκορ. Αυτό που ήθελε… Με 2 γκολ του Καρίμ Ανσαριφάρντ στο 7′ και στο 25′ έκανε το 2-0 και έχει το πάνω χέρι στο ματς.

Στο 7′: Ωραία κίνηση του Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, έκανε την ντρίμπλα, γύρισε στον Ανσαριφάρντ που με πλασέ άνοιξε το σκορ. Η φάση ελέγχθηκε στο VAR για ενδεχόμενο οφσάιντ, αλλά ήταν καθαρό.

Στο 25′: Ο Νταντσένκο έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, η άμυνα του Απόλλωνα έδιωξε σε πρώτη φάση, ο Αλμπάνης έπιασε το σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι και ο Ανσαριφάρντ πήρε το ριμπάουντ για να γράψει το 2-0.

Η ΑΕΚ έτσι σοβαρά και ώριμα, δίχως να δεχθεί φάση τελείωσε το ημίχρονο με 2-0, ενώ ο Απόλλωνας Σμύρνης δείχνει αρκετά φοβισμένος στο παιχνίδι. 7-0 οι τελικές, 67%-33% η κατοχή της μπάλας στο πρώτο 45λεπτο…

Το β’ ημίχρονο άρχισε με τον Παράσχο να αντιδρά στην κακή εικόνα της ομάδας του με διπλή αλλαγή. Μέσα Τσαμπούρης, Μουνιέ, έξω οι Κάλισιρ, Σλίβκα για τους φιλοξενούμενους. Ο Απόλλων Σμύρνης δείχνει πιο ανθεκτικός, αλλά δεν απειλεί σοβαρά… Η ΑΕΚ αντιθέτως παρότι έχασε την ενέργεια και την επιθετικότητα της έχει 2-3 καλές φάσεις για γκολ.

Οι ενδεκάδες

Ο Μανόλο Χιμένεθ αποφάσισε να ξεκινήσει το σημερινό παιχνίδι της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης με τον Αθανασιάδη κάτω από τα δοκάρια, τον Νταντσένκο δεξί μπακ, τον Λόπες αριστερό μπακ, τον Λάτσι με τον Σβάρνα στο κέντρο της άμυνας, τον Σιμάνσκι με τον Σάκχοφ στον άξονα και τον Μάνταλο σε ελεύθερο ρόλο, τον Γκαρσία δεξί εξτρέμ, τον Αλμπάνη αριστερά και σέντερ φορ τον Ανσαριφάρντ. Στον πάγκο της ΑΕΚ οι: Τσιντώτας, Νεντελτσεάρου, Ραντόνια, Βασιλαντωνόπουλος, Σαρδέλης, Κοσίδης, Χριστόπουλος και Μαχαίρας.

Η 11άδα του Γιώργου Παράσχου για τον Απόλλωνα Σμύρνης απόψε κόντρα στην Ενωση: Βέρχουλστ, Μπρούσιτς, Χουχούμης, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Κολ, Λαγός, Ιωαννίδης, Κάλισιρ, Σλίβκα και Ντάουντα. Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους οι: Γιαννακόπουλος, Μπεντινέλι, Φερνάντες, Κραγιόπουλος, Ρώσση, Τσαμπούρης, Μουνιέ, Φατιόν και Κιτόκο.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: ΑΕΚ-Απόλλων Σμύρνης: Οι ενδεκάδες του αγώνα στο ΟΑΚΑ