ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ BC

Παναθηναϊκός- Αλμπα Βερ. 105-106: Ή αλλάζει ή βουλιάζει (vid)

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε 105-106 από την Αλμπα μετά από δύο παρατάσεις στο ΟΑΚΑ και η λήψη αποφάσεων είναι επιβλεβλημένη για να μην χαθούν όλα

Ούτε οι φωνές, ούτε το… ηλεκτροσόκ ξύπνησαν τον Παναθηναϊκό. Και οι αποδοκιμασίες του κόσμου μετά την ήττα (105-106) στην δεύτερη παράταση από την ουραγό Αλμπα τα λένε όλα. Οι πράσινοι βρίσκονται σε μεγάλο πρόβλημα, έκαναν πολλά βήματα πίσω και κυρίως ΔΕΝ παίζουν μπάσκετ.

Η ομάδα του Πεδουλάκη παρουσίασε προβληματικό πρόσωπο. Η απουσία του Φριντέτ ασφαλώς και δεν αποτελεί δικαιολογία. Πολύ περισσότερο όταν η Αλμπα είχε σοβαρότερες απουσίες (Σίβα και Κάβανο). Και κάπως έτσι ο Πεδουλάκης πήγε σε κλειστό rotation. Με τέσσερις παίκτες πάνω από 40 λεπτά και τον Παππά στα 37’30” ο Πεδουλάκης επέλεξε μια λογική που δεν ταιριάζει σε μεγάλη ομάδα… Τρομερά πράγματα.

Εφιαλτικό πρώτο ημίχρονο

Το πρώτο ημίχρονο δεν ήταν απλώς… εφιαλτικό αλλά σκέτη παρωδία για τον Παναθηναϊκό. Δεν έπαιζε άμυνα… Δεν έπαιζε επίθεση… Δεν έπαιζε τίποτα! Κι όχι μόνο αυτό αλλά οι 58 πόντοι που δέχτηκε από την Αλμπα συνιστούν την χειρότερη αμυντική του επίδοση στην ιστορία της Euroleague!!!

Πραγματικά ήταν απογοήτευση ο Παναθηναϊκός και πιθανότατα αν δεν υπήρχε ο Ιωάννης Παπαπέτρου (16 πόντοι στο ημίχρονο) τα πράγματα να ήταν ακόμα χειρότερα σε ό,τι αφορά στην διαφορά (49-58 το πρώτο εικοσάλεπτο).

Με την Αλμπα να έχει 11/12 δίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο και 17/23 στο ημίχρονο (αλλά και 7/13 τρίποντα) ο Παναθηναϊκός πελαγοδρομούσε. Οι Γερμανοί είχαν σε ένα ημίχρονο υψηλά ποσοστά ευστοχίας, 17 ασίστ (και μόλις 6 λάθη) και ήταν σαν να κάνουν προπόνηση. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού απέναντι σε μια ομάδα που… εκτελούσε  με άνεση, έκαναν όλα κι όλα 8 φάουλ. Δεν πίεσαν, δεν έβγαλαν ενέργεια, ήταν παθητικοί.

Ο Παναθηναϊκός δεν έπαιζε τίποτα

Το ακόμα χειρότερο ήταν ότι η Αλμπα πέτυχε τους 46 από τους 58 πόντους τους σε άμυνα πέντε εναντίον πέντε. Κάτι που δείχνει πόσο λάθος προσέγγισαν οι «πράσινοι» τον αγώνα. Πόσο εκτός κλίματος ήταν αλλά και ότι μετά την ήττα στην Πάτρα και όσα ακολούθησαν μόνο… μάθημα δεν πήραν. Και ούτε αντέδρασαν.

Η Αλμπα προηγήθηκε 62-49 με την έναρξη του δευτέρου μέρους αλλά ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση. Με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να κάνει ρεκόρ καριέρας στην Euroleague οι «πράσινοι» μείωσαν σε 64-60 στο 26’. Σιγά σιγά άρχισαν να γυρίζουν την κατάσταση κυρίως επειδή περιόρισαν την επιθετική δράση των Γερμανών.

Αλλά κι επειδή έβγαλαν περισσότερη ενέργεια. Με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να φτάνει τους 26 πόντους ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 74-69 στο τέλος της 3ης περιόδου. Και παρά την κακή εμφάνιση οι «πράσινοι» ήταν μέσα στο παιχνίδι.

Στο 36′ η Αλμπα πέρασε με 84-78 και κρατούσε τα ηνία παρά την  πίεση πο0υ δεχόταν από τον Παναθηναϊκό. Κυρίως από τον Παπαπέτρου ο οποίος με το έκτο του τρίποντο (και τον 34ο πόντο του) μείωσε σε 84-81. Ηταν η βασική πηγή κινδύνου για το καλάθι της Αλμπα.

Οταν ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά

Ενώ απέμεναν 1’49” για το τέλος, ο δεύτερος καλύτερος παίκτης του Παναθηναϊκού, Τζέικομπ Γουάιλι, έκλεψε την μπάλα και μείωσε σε 86-85.

Η καλή άμυνα (επιτέλους) του Παναθηναϊκού είχε αποτέλεσμα. Και στην επίθεσηο  Καλάθης πάσαρε στον Τόμας και ο Παναθηναϊκός πέρασε 87-86 ενώ απέμεναν 1’09” για το τέλος.  Ο Ισλανδός Χέρμανσον απάντησε (87-88) και 26” πριν το τέλος ο Νικ Καλάθης κέρδισε 2 βολές. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού είχε 1/2 (σκορ 88-88) αλλά ο Τόμας πήρε το επιθετικό ριμπάουντ. Ομως οι πράσινοι δεν έκαναν επίθεση καν. Ο Χέρμανσον αστόχησε αλλά η μπάλα βγήκε εκτός για την Αλμπα. Οι Γερμανοί είχαν 8 δέκατα του δευτερολέπτου για την επίθεση…

Ομως δεν κατάφεραν να κάνουν τίποτα. Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση. Μάλλον καλό ήταν αυτό για τον Παναθηναϊκό με βάση την εικόνα του στον αγώνα.

Στην πρώτη παράταση

Και στο έξτρα πεντάλελτο ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός με το σκορ ισόπαλο (95-95) ενώ απέμεναν 2’38” για το τέλος. Καλάθι δεν έμπαινε με τίποτα… Ενώ απέμεναν 55” για το τέλος ο Γκίφεϊ με 1/2 βολές έδωσε προβάδισμα 96-95 στους Γερμανούς. Ο Παππάς, όμως 40” πριν το τέλος με τρίποντο έκανε το 98-96 για τον Παναθηναϊκό…  Ο Χέρμανσον όμως, 20” πριν τη λήξη με μια εκπληκτική ενέργεια  ισοφάρισε 98-98 που δεν άλλαξε καθώς ο Τόμας αστόχησε στην τελευταία επίθεση.

Στην δεύτερη παράταση

Ενώ απέμεναν 2’19” για το το τέλος η Αλμπα προηγήθηκε με 101-98 και τα πράγματα ήταν δύσκολα για τον Παναθηναϊκό. Ο ΝτεΣόν Τόμας μείωσε σε 100-101 με 2/2 βολές (2’01” για το τέλος). Οι Γερμανοί έχασαν την επίθεση και ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 1/2 βολές ισοφάρισε 101-101.

Ο Γιοχάνες Τίμαν μετά από επιθετικό ριμπάουντ έδωσε νέο προβάδισμα 103-101 στους Γερμανούς. Στα 58” πριν το τέλος, ο Παπαπέτρου  ισοφάρισε 103-103 και η καλή άμυνα του Καλάθη έδωσε κατοχή στον Παναθηναϊκό.

Ο Τζέικομπ Γουάιλι, 21” πριν το τέλος μςε 2/2 βολές έδωσε προβάδισμα 105-103 στον Παναθηναϊκό.

Ομως οι Γερμανοί ηταν αποφασισμένοι και ο Τζακ Σίκμα πέτυχε καλάθι και κέρδισε φάουλ από τον Τόμας. Ευστόχησε στη βολή (106-105) και η τελευταία επίθεση από τον Ράις ήταν άστοχη.

Δείτε εδώ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός- Αλμπα Βερ. 105-106: Ή αλλάζει ή βουλιάζει (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College