ΠΑΟΚ

Μποέμιαν – ΠΑΟΚ 2-1: Κατώτερος των περιστάσεων στην Ιρλανδία – Δυσκολεύει η πρόκριση

Την ήττα με 2-1 από την Ιρλανδική Μποέμιαν γνώρισε ο ΠΑΟΚ στο πρώτο παιχνίδι του ζευγαριού για τον τρίτο προκριματικό γύρο του UEFA Europa Conference League.

Μποέμιαν – ΠΑΟΚ: Με το αριστερό στις Ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις για τη φετινή σεζόν μπήκε ο ΠΑΟΚ που γνώρισε την ήττα με 2-1 στο Δουβλίνο από την Μποέμιαν δεχόμενος δύο γκολ, ένα στο κάθε ημίχρονο, όμως ο Νέλσον Ολιβέιρα τον έβαλε και πάλι στο παιχνίδι και πλέον καλείται να ανατρέψει τος εις βάρος του σκορ στη ρεβάνς της Τούμπας στις 12 Αυγούστου.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου επέλεξε να παρατάξει την ομάδα του στον αγωνιστικό χώρο με τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη κάτω από την εστία, τους Ροντρίγκο, Βαρέλα, Μιχαηλίδη και Βιεϊρίνια από τα δεξιά προς τα αριστερά στην άμυνα, στο κέντρο τους Εσίτι και Σβαμπ, έχοντας τον Σίνζι Καγκάβα λίγο πιο μπροστά τους, με τον Ζίβκοβιτς στα δεξιά και τον Ελ Καντουρί στα αριστερά της επίθεσης, έχοντας ως μοναδικό προωθημένο τον Νέλσον Ολιβέιρα.

Ο Δικέφαλος του Βορρά μπήκε νωθρά στο παιχνίδι γεγονός που έδωσε το δικαίωμα στους Ιρλανδούς να πάρουν αυτοπεποίθηση και να αυξήσουν τη πίεση τους προς την ασπρόμαυρη περιοχή, κάτι που απέδωσε καρπούς στο 23ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Γιάννης Μιχαηλίδης έκανε το λάθος και ο Κόουτ που βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μετά το λάθος του νεαρού αμυντικού του Δικεφάλου έγραψε το 1-0 ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του.

Οι ασπρόμαυροι στη συνέχεια θέλησαν να φέρουν στα ίσια την αναμέτρηση ισοφαρίζοντας κάτι που δεν κατάφεραν παρότι έφτασαν κοντά στο γκολ τόσο με τον Ομάρ Ελ Καντουρί όσο και λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τον Σίνζι Καγκάβα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μποέμιαν εκμεταλλευόμενη την καλή ψυχολογία της από το πρώτο 45λεπτο, κατάφερε να κάνει δύο τα τέρματα της μόλις 7 λεπτά μετά την έναρξη του ημιχρόνου με σκόρερ και πάλι τον Κόουτ.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έψαξε και βρήκε το γκολ που θα τον έβαζε και πάλι στο κόλπο της πρόκρισης στα Play off της διοργάνωσης, με δράστη τον Νέλσον Ολιβέιρα που κατάφερε στο 77ο λεπτό να ξεκλειδώσει την άμυνα των Ιρλανδών και με ωραία κεφαλιά να γράψει το τελικό 2-1 που κάνει τον ΠΑΟΚ να έχει στο μυαλό του πλέον την ανατροπή του εις βάρος του σκορ.

Γκολ: Κόουτ (23′ / 52′) / Νέλσον Ολιβέιρα (77′)

MVP: Ο Νέλσον Ολιβέιρα ήταν ο πιο δραστήριος παίκτης του ΠΑΟΚ και αυτός που κατάφερε να ξεκλειδώσει την άμυνα της Μποέμιαν πετυχαίνοντας το γκολ που μείωσε σε 2-1 και έκανε λίγο πιο εύκολο το έργο της ομάδας του ενόψει του επαναληπτικού.

UP: Ο Χρήστος Τζόλης με την είσοδο του στο παιχνίδι άλλαξε φανερά τον ρυθμό του δίνοντας μια άλλη πνοή στην ομάδα του Λουτσέσκου, παρουσιάζοντας με αυτόν τον τρόπο ένα καλύτερο πρόσωπο από αυτό το οποίο έδειξε στο φινάλε της περσινής σεζόν.

DOWN: Ο Άντερσον Εσίτι κινήθηκε σε χαμηλά επίπεδα, μη μπορώντας να δώσει στην ομάδα του, τα στοιχειά για τα οποία του έδωσε φανέλα βασικού ο προπονητής του, ο οποίος τον άλλαξε στη μια ώρα παιχνιδιού περνώντας στη θέση του τον Γιάσμιν Κούρτιτς.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μιχαηλίδης, Βαρέλα, Ροντρίγκο, Βιεϊρίνια, Εσίτι (Κούρτιτς 63′), Σβαμπ, Καγκάβα (Μπίσεσβαρ 63′), Ελ Καντουρί (Τζόλης 63′), Α.Ζίβκοβιτς (Μούργκ 69′), Ολιβέιρα (Σβιντέρσκι 82′)

Μποέμιαν: Ταλμπότ, Λάιονς, Κόρνγουελ (Φίνερτι 82′), Κέλι, Μπρέσλιν, Κόουτ (Γουόρντ 88′), Μπάκλει, Ντεβόι (Λέβινγκστον 76′), Μπερτ (Γουίλσον 88′), Τίρνει, Τζόρτζ Κέλι

«Συναγερμός» στις Αρχές για νέες φωτιές: Ακραίος κίνδυνος πυρκαγιάς την Τετάρτη (4/8)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μποέμιαν – ΠΑΟΚ 2-1: Κατώτερος των περιστάσεων στην Ιρλανδία – Δυσκολεύει η πρόκριση», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.