ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

Νίζνι- Περιστέρι 82-76: Παράταση στην αγωνία

Η Νίζνι νίκησε στην Ρωσία με 82-76 για δεύτερη φορά φέτος το Περιστέρι και η ελληνική ομάδα θα παλεύει ως το τέλος για την πρόκριση

Το Περιστέρι ηττήθηκε στην Ρωσία από την Νίζνι (82-76) και πλέον θα ζει με την… αγωνία μέχρι την τελευταία αγωνιστική. Απομακρύνθηκε η 3η θέση καθώς οι Ρώσοι νίκησαν για δεύτερη φορά την ελληνική ομάδα. Είχαν επικρατήσει 74-71 στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου».

Το Περιστέρι πλέον βρίσκεται σε 6-5 ενώ η Νίζνι ανέβηκε στο 7-4.

Με το σκορ στο 21-18 στην πρώτη περίοδο για την Νίζνι, επιβεβαιώθηκε ότι το Περιστέρι θα είναι δύσκολη αποστολή. Αναμενόμενο.

Και τα πράγματα έγιναν ακόμα δυσκολότερα όταν στις αρχές της δεύτερης περιόδου, η Νίζνι προηγήθηκε με 36-21 στο 15’. Με επιμέρους σκορ 15-3 στο πρώτο μισό του δευτέρου δεκαλέπτου, οι Ρώσοι κατάφεραν να χτίσουν μια πολύ καλή διαφορά.

Με υπομονή κι επιμονή το Περιστέρι κατάφερε σιγά- σιγά να μειώσει τη διαφορά. Με επιμέρους σκορ 8-2 μείωσε σε 42-36 (από 40-28). Στο ημίχρονο η Νίζνι προηγήθηκε με 45-38.

Το Περιστέρι μείωσε αλλά…

Ένα νέο ξέσπασμα της Νίζνι την έφερε στο +10 (σκορ 53-43) μετά από καλάθι του Τερέλ Παρκς. Απέμεναν 7’39’’ για το τέλος της 3ης περιόδου και το Περιστέρι έπρεπε να καλύψει και πάλι διψήφια διαφορά.

Και τα κατάφερε. Με επιμέρους σκορ 13-2 μέσα σε 5’07’’ η ελληνική ομάδα πέρασε μπροστά με 56-55 και έκλεισε προηγούμενη (63-62) το τρίτο δεκάλεπτο.

Ο αγώνας απέκτησε άγρια ομορφιά καθώς η Νίζνι έχτισε νέο σερί. Με 10-0 ξέφυγε 72-63 ενώ απέμεναν 6’50’’ για το τέλος. Τα πολλά λάθη των παικτών του Περιστερίου δημιούργησαν πολύ δύσκολη κατάσταση για την ελληνική ομάδα. Ένα τρίποντο του Παναγιώτη Βασιλόπουλου και ένα δίποντο του Γουίλ Χάτσερ έφεραν και πάλι το Περιστέρι κοντά στο σκορ (72-68). Και μετά με ένα κάρφωμα του Κίνγκσλεϊ Μόουζες, ακόμα πιο κοντά (72-70).

Με 2’29’’ για το φινάλε, ο Μόουζες με καλάθι και βολή (μετά από φάουλ) μείωσε σε 74-73 αλλά ο Μπράντον Μπράουν απάντησε με τρίποντο (77-73). Μετά το λάθος του Μόουζες, ο Μπράουν είχε 1/3 βολές (σκορ 78-73) αλλά ο Κάζινς (ένα λεπτό πριν το τέλος) μείωσε σε 78-75. Το Περιστέρι πήρε την κατοχή μετά από κλέψιμο του Μορέιρα (25’’ για την λήξη) που κέρδισε το δικαίωμα για 2 βολές. Ο Αφρικανός είχε 1/2 βολές (78-76) αλλά ο Μπράουν απάντησε με 2/2 (σκορ 80-76 για την Νίζνι).

Απέμεναν 20’’ για το φινάλε, ο Γκρέι αστόχησε και όλα τελείωσαν.

ΝΙΖΝΙ (Λούκιτς): Μπαμπούριν 6, Μπράουν 17, Τζένκινς 19, Κομόλοφ 9, Παρκς 10, Αντίποφ, Αστάπκοβιτς 6, Γκάνκεβιτς, Στρεμπκόφ 5, Γουίλις 10, Ζμπάνοφ.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Αγραβάνης 2, Κάζινς 4,  Χάτσερ 14, Μορέιρα 18, Μόουζες 10, Μπλέικ, Γόντικας, Γκρέι 15, Καράμπελας 2, Σαλούστρος, Σκορδίλης 1, Βασιλόπουλος 10.