ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

Περιστέρι- Νίζνι 71-74: Τρίτη σερί ήττα

Το Περιστέρι προδόθηκε από την αστοχία του, ηττήθηκε 74-71 από την Νίζνι και υπέστη την 2η σερί ήττα στο BCL και την 3η συνολικά

Η αστοχία πλήγωσε το Περιστέρι. Και μαζί το πλήγωσε και η Νίζνι που επικράτησε 74-71 μέσα στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου».

Πλέον η ομάδα του Ηλία Ζούρου βρίσκεται στο 2-2 ενώ η Νίζνι ανέβηκε στο 3-1 στον Γ’ Ομιλο στο BCL. Ηταν η 3η σερί ήττα για το Περιστέρι μέσα σε μια εβδομάδα (ΤενερίφηΠρομηθέας και Νίζνι). Και η πρώτη εντός έδρας ήττα στην φετινή αγωνιστική περίοδο.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Ρώσοι κυριάρχησαν πλήρως. Επέβαλαν τον ρυθμό τους κι ανάγκασαν τους παίκτες του Περιστερίου να τους… κυνηγούν στο σκορ.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου ήταν πολύ νευρική, με πολύ άσχημα ποσοστά στα δίποντα (5/16). Παράλληλα η Νίζνι πήρε 10 πόντους από λάθη αντιπάλου, δηλαδή τιμώρησε κάθε σφάλμα της ελληνικής ομάδας. Και παράλληλα 11 πόντους στον αιφνιδιασμό.

Το Περιστέρι κυνηγούσε από την αρχή

Οι Ρώσοι… αιφνιδίασαν πλήρως την ελληνική ομάδα καθώς προηγήθηκαν με 8-0 και 14-2 στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Το Περιστέρι πλέον ήταν υποχρεωμένο να… κυνηγήσει ώστε να καλύψει τη διαφορά. Το Περιστέρι μείωσε σε 18-13 στο 9’ και μετά από τρίποντο του Σκούτσι Σμιθ ισοφάρισε σε 24-24 στο 23’30’’.

Ένα σερί 11-0 της Νίζνι έφερε το σκορ στο 24-35 και το Περιστέρι άρχισε πάλι να… κυνηγάει. Το ημίχρονο έκλεισε με τους Ρώσους να είναι μπροστά στο σκορ με 40-32.

Στα μισά της 3ης περιόδου το Περιστέρι μείωσε σε 46-41 αλλά με το πρόβλημα να παραμένει. Δύο πολύ σημαντικοί παίκτες της ομάδας ήταν πολύ άστοχοι. Ο Στίβεν Γκρέι είχε 2/9 σουτ (1/3 δίποντα και 1/6 τρίποντα) και ο Γουίλιαμ Χάτσερ 1/7 σουτ (0/2 δίποντα και 1/5 τρίποντα).

Στο 29’ η Νίζνι βρέθηκε στο +11 καθώς προηγήθηκε με 58-47. Με χαρακτηριστικό στην 3η περίοδο τα επιθετικά ριμπάουντ των Ρώσων που τους έδωσαν δεύτερες επιθέσεις και πόντους που… έκοβαν τη ψυχολογία του Περιστερίου.

Δύσκολα τα πράγματα

Το ευχάριστο είναι ότι η ελληνική ομάδα μείωσε πολύ γρήγορα σε 58-52 με 5 σερί πόντους του Μόουζες Κίνγκσλεϊ. Τα πράγματα, όμως, παρέμεναν δύσκολα καθώς το Περιστέρι ήταν εκτός ρυθμού και δεν είχε προηγηθεί ούτε… μία φορά στον αγώνα!!!

Η ελληνική ομάδα μείωσε σε 62-60 μετά από τρίποντο του Σμιθ και προσπάθησε να βγάλει περισσότερη ενέργεια στην τελευταία περίοδο. Ο Αμερικανός, με δέκα σερί πόντους κράτησε το Περιστέρι σε απόσταση αναπνοής (68-69) ενώ απέμεναν 2’52’’ για το τέλος.

Οι Ρώσοι αντέδρασαν και με ένα μίνι σερί 5-0 (που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Εβγκένι Μπαμπούριν) προηγήθηκαν 74-68 ενώ απέμεναν 1’51’’ για το τέλος. Πλέον είχαν τον πρώτο λόγο για τη νίκη.

Χάτσερ και Γκρέι… 0/3 τρίποντα σε ένα λεπτό

Ο Γκρέι πέτυχε μεγάλο τρίποντο (2/8)  και μείωσε σε 74-71 (απέμεναν 1’40’’) για το τέλος ενώ ο Ζμπάνοφ έκανε βήματα στην επίθεση της Χίμκι. Όμως ο Γκρέι δεν κατάφερε να ευστοχήσει (έκανε airball σε τρίποντο). Οι Ρώσοι έχασαν την επίθεση και 40’’ πριν το τέλος το Περιστέρι πήρε μια ευκαιρία ακόμα. Ο Γκρέι, αστόχησε και πάλι ενώ απέμεναν 32’’ για τη λήξη. Η Νίζνι έχασε την επίθεσή της αλλά και ο Χάτσερ αστόχησε στο τρίποντο που θα έστελνε τον αγώνα στην παράταση.

Είναι χαρακτηριστικό ότι στα 40 λεπτά του αγώνα το Περιστέρι δεν προηγήθηκε στο σκορ ούτε μία φορά.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Ζούρος): Αγραβάνης 6 (2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γκρέι 11 (2/10 τρίποντα, 4 ασίστ), Χάτσερ 8 (0/4 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 3 ασίστ), Μόουζες 11 (9 ριμπάουντ), Σμιθ 21 (4/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπλέικ 3, Γόντικας 2, Μορέιρα 3, Σκορδίλης, Βασιλόπουλος 6, Ξανθόπουλος.

ΝΙΖΝΙ (Λούκιτς): Μπαμπούριν 3, Α. Μπράουν 14, Στρεμπκόφ 4, Ουίλις 9, Ζμπάνοφ, Αντίποφ 4, Αστάπκοβιτς 7, Μ. Μπράουν 21 (3/4 τρίποντα), Γκάνκεβιτς 1, Κομολόφ, Λιούις 11.

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Περιστέρι- Νίζνι 71-74: Τρίτη σερί ήττα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.