ΑΕΚ

Απόλλων Σμύρνης-ΑΕΚ 2-2: Βρήκε σε τοίχο! (vids)

Η ΑΕΚ προηγήθηκε, είδε το ματς να γυρίζει... τούμπα και τελικά ισοφάρισε σε 2-2 απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης στην Ριζούπολη

Η ΑΕΚ πέταξε δύο πολύτιμους βαθμούς απόψε στην Ριζούπολη, με το 2-2 με τον Απόλλωνα Σμύρνης.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με τον Λιβάι Γκαρσία στο 13′, οι γηπεδούχοι το γύρισαν με τα γκολ των Ιωαννίδη (41′)-Παμλίδη (62′) και στο 80′ ισοφάρισε ο Αραούχο.

Η ΑΕΚ μετά την μέτρια εικόνα της κόντρα στον Αρη, δεν… έβαλε μυαλό, σπατάλησε επιθετικά το πρώτο 45λεπτο με σπουδαίες χαμένες ευκαιρίες και είδε τον Απόλλωνα Σμύρνης από το… πουθενά να γυρίζει τούμπα το ματς. Στο τέλος κατάφερε έστω να ισοφαρίσει και να φύγει με τον βαθμό. Όμως πέταξε δύο βαθμούς πριν τη διακοπή και το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ.

Το LIVE του αγώνα

Το ματς

Ο Αργύρης Γιαννίκης ξεκίνησε το ματς με τον Λε Ταλέκ να παίρνει την θέση του Σιμάνσκι στον άξονα στο πλάι του Σιμόες και τον Ρότα να παραμένει στο δεξί άκρο της άμυνας. Μπροστά από τον Στάνκοβιτς ήταν ο Τζαβέλλας με τον Βράνιες, αριστερά ο Μοχαμάντι και στην επίθεση δεξιά ο Γκαρσία, αριστερά ο Τσούμπερ και ο Μάνταλος πίσω από τον Αραούχο.

Ο Φέστα από πλευράς του με δίδυμο στα στόπερ τους Αλβες-Ντομίνγκες και 4-2-3-1, θέλησε να κρατήσει την ΑΕΚ μακριά από τη εστία του Κότσαρη.

Οι κιτρινόμαυροι από το ξεκίνημα πήραν την μπάλα στα πόδια τους και ο αντίπαλος έμεινε πίσω με διπλή ζώνη άμυνας. Η πρώτη απειλή ήρθε στο 6’ με ψαλιδάκι του Αραούχο, αλλά ο Κότσαρης μπλόκαρε. Τρία λεπτά ο Μάνταλος με ωραία ατομική ενέργεια απείλησε, αλλά ο πορτιέρε του Απόλλωνα ήταν σταθερός στη γωνία του. Στην… τρίτη και φαρμακερή όμως ήρθε το 0-1 από τον Λιβάι Γκαρσία.

Στο 19’ ο Παμλίδης έπιασε την κεφαλιά, ο Στάνκοβιτς δεν κατάφερε να μπλοκάρει την μπάλα με την πρώτη απόπειρα, το έκανε με τη δεύτερη αλλά έχασε την μπάλα με επιθετικό φάουλ απο τον Τσιλούλη. Η φάση εξετάστηκε από το VAR και συμφώνησε με την απόφαση του διαιτητή. Ένα λεπτό μετά ο Τσούμπερ εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ που κέρδισε η ΑΕΚ σε καλή θέση, ο Κότσαρης ήλεγχε πλήρως τη φάση και απομάκρυνε σε κόρνερ. Και συνέχιζε να πιέσει η Ενωση. Στο επομενο λεπτό νέα εκτέλεση κόρνερ του Μάνταλου, ο Λε Ταλέκ αφύλαχτος στο δεύτερο δοκάρι έπιασε την κεφαλιά και αυτή πέρασε άουτ. Ακολούθησε ένα άστοχο σουτ του Τζαβέλλα, αλλά η ΑΕΚ έδειχνε διατεθειμένη να σκοράρει άμεσα και άλλο γκολ για να ηρεμήσει. Απέναντι της είχε μία ομάδα που δεν μπορούσε να αντιδράσει…

Ο Απόλλων έχασε με τραυματισμό τον Ντομίνγκες, με τον Κάστρο να γυρίζει στόπερ και τον Ντεντάκη να μπαίνει ως δεξί μπακ. Στο 38’ η ΑΕΚ άγγιξε το γκολ με υπέροχη ενέργεια του Τσούμπερ, που απέφυγε τον Μπρούνο Άλβες με υπέροχη ντρίμπλα στο 34′ και έκανε το σουτ, με τον Κότσαρη να παραχωρεί κόρνερ. Και εκεί που η Ενωση έψαχνε το 2ο γκολ, είδε τον Απόλλωνα Σμύρνης να την ισοφαρίζει από το… πουθενά. Στο 41’ ο Μαρτίνες έκανε γλυκιά σέντρα από τα αριστερά, ο Ιωαννίδης πήδηξε πιο ψηλά από τον Τζαβέλλα και με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή, την έστειλε στα δίχτυα. Η ΑΕΚ σε μία φάση ολιγώρησε και το… πλήρωσε. Αμέσως μετά το 1-1 ο Τζαβέλλας απείλησε με μακρινό σουτ, αλλά το ημίχρονο έληξε 1-1 με την Ενωση… σοκαρισμένη από το γκολ.

Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε δίχως αλλαγές από Γιαννίκη και Φέστα. Ο Απόλλωνας μπήκε με περισσότερο θάρρος, αλλά η ΑΕΚ άγγιξε το γκολ στο 56’ με την κεφαλιά του Σιμόες από το κόρνερ του Μάνταλου. Εξι λεπτά μετά ήρθε το… σοκ για την ΑΕΚ. Οι παίκτες του Απόλλωνα έφυγαν στην αντεπίθεση με τον Παμλίδη, ο Ρότα με τον Βράνιες τον έκλεισαν, αλλά η μπάλα έφτασε στον Τσιλούλη. Αυτός έκανε το σουτ με τον Στάνκοβιτς να τον σταματά. Ο Παμλίδης πήρε το ριμπάουντ και με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα για το 2-1, το οποίο επιβεβαιώθηκε και με το VAR.

Ο Γιαννίκης αντέδρασε μετά το αναπάντεχο γκολ και έβαλε Ανσαριφάρντ, Αμραμπατ και Χατζισαφί και γύρισε το σύστημα σε 4-4-2. Και μετά από μεγάλη πίεση στην αντίπαλη εστία ήρθε το 2-2 από το κεφάλι του Αραούχο. Στο 80’ σέντρα του Άμραμπατ από τα δεξιά, ο Αραούχο έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι και στο βάθος της εστίας του Κότσαρη. Δύο λεπτά μετά το 2-2, ο Ανσαριφάρντ υποδέχθηκε όμορφα την μπάλα και με ωραίο σουτ, έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Αμέσως μετά ο Γιαννίκης έβαλε Μισελέν-Σιμάνσκι για να βάλει φρέσκα πόδια και να πιέσει περισσότερο. Και στο 96’ η ΑΕΚ… άγγιξε την ολική ανατροπή. Ο Τζαβέλλας εκτέλεσε αριστοτεχνικά το φάουλ που κέρδισε η ΑΕΚ, ωστόσο ο Κότσαρης πραγματοποίησε μια εντυπωσιακή επέμβαση παραχωρώντας κόρνερ. Ο Έλληνας κίπερ χτύπησε το κεφάλι του στο αριστερό κάθετο δοκάρι και του παρέσχονται οι πρώτες βοήθειες. Και κάπως έτσι δίχως άλλη φάση, τελείωσε το ματς στην Ριζούπολη.

Απόλλων Σμύρνης-ΑΕΚ: Η κάρτα του αγώνα

MVP

Κωνσταντίνος Κότσαρης: Ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα Σμύρνης έκανε σημαντικές επεμβάσεις στο ματς με την ΑΕΚ, αλλά στο 96’ έκανε την κίνηση του ματς όταν πετάχτηκε στο γάμα του και έβγαλε το φάουλ του Τζαβέλλα.

UP

Νορντίν Αμραμπατ: Ο Μαροκινός επιθετικός της ΑΕΚ μπήκε αλλαγή μετά το 2-1 και όσο είχε την μπάλα αναστάτωσε την αντίπαλη άμυνα. Από εξαιρετική σέντρα έγινε το 2-2 του Αραούχο.

DOWN

Στίβεν Τσούμπερ: Ο Ελβετός πήρε πρωτοβουλίες, αλλά σπατάλησε πολλές μπάλες και ευκαιρίες. Δεν κατάφερε να πάρει πάνω του το ματς.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

Ζοάο Πινέιρο: Ο Πορτογάλος ρέφερι έκανε ένα καλό ματς και σε όλες τις κομβικές φάσεις ήτνα σωστός και με την βοήθεια του VAR. Στον πειθαρχικό έλεγχο έκανε πολλά λάθη και άφησε τον Απόλλωνα Σμύρνης με 11 παίκτες, ενώ μπορούσε να δώσει 1-2 κόκκινες.

ΓΚΟΛ: 41’ Ιωαννίδης, 62’ Παμλίδης – 13’ Γκαρσία, 80’ Αραούχο

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 18’ Μπαξεβανίδης, 75’ Ιωαννίδης, 90’ Κάστρο – 45’+3 Τζαβέλλας, 76’ Αραούχο

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Απόλλων Σμύρνης (Τ. Φέστα, 4-2-3-1): Κότσαρης, Μπαξεβανίδης, Ντομίνγκες (32’ Ντεντάκης), Αλβες, Τουτουαρίμα, Φατιόν, Κάστρο, Τσιλούλης, Μαρτίνες (81’ Ματέι), Παμλίδης (89’ Παπαγεωργίου), Ιωαννίδης (89’ Βαν Λα Πάρα)

ΑΕΚ (Α. Γιαννίκης, 4-2-3-1): Στάνκοβιτς, Ρότα (84’ Μισελέν), Βράνιες, Τζαβέλλας, Μοχαμάντι (72’ Χατζισαφί), Λε Ταλέκ (65’ Ανσαριφάρντ), Σιμόες (84’ Σιμάνσκι), Γκαρσία (72’ Αμραμπατ), Μάνταλος, Τσούμπερ, Αραούχο

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Απόλλων Σμύρνης-ΑΕΚ 2-2: Βρήκε σε τοίχο! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Τάσος Καπετανάκος

Ρεπορτάζ ΑΕΚ από το 2004. Λίγο καιρό μετά την «ανάσταση» της με τον Ντέμη μπροστάρη. Εκτοτε έχουμε ζήσει μαζί της τα πάντα. Τίτλους, διακρίσεις στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, ταξίδια στο εξωτερικό, υποβιβασμό, χωράφια στην Γ’ εθνική, ταξίδι μέχρι και τη… Νάξο με 8-9 μποφόρ και μετά την μεγάλη επιστροφή με Μελισσανίδη. Στα ΜΜΕ έχουμε «γράψει» αρκετά χιλιόμετρα και κάτι εκατομμύρια σε λέξεις («ΩΡΑ» σε 3-4 διαφορετικές version της, «Score», «Livesport», «Δικέφαλος» σε χαρτί και internet, enwsi.gr, aek365.gr, iefimerida.gr, coppa.gr). Κατά βάση ποδόσφαιρο και εκεί μείναμε στα πρώτα και δεύτερα άντα μας, αλλά κάναμε και πέρασμα νωρίτερα από το μπάσκετ και το χάντμπολ της ΑΕΚ. «Δημοσιογράφος» λέει ο τιμητικός τίτλος. Ρεπόρτερ πέντε ηπείρων και επτά θαλασσών θα προτιμούσα εγώ. Και συνεχίζουμε...