ΑΕΚ

Βόλος-ΑΕΚ 1-3: Δεν τους βλέπει ο Τσούμπερ! (vid)

Με σκόρερ Ανσαριφάρντ, τον τρομερό Τσούμπερ και Χατζισαφί η ΑΕΚ κέρδισε στο Βόλο και πέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας

Με πρωταγωνιστή και ηγέτη τον Στίβεν Τσούμπερ που είχε γκολ και δύο ασίστ, η ΑΕΚ πέρασε με 1-3 από το Βόλο και το Πανθεσσαλικό Στάδιο.

Η ΑΕΚ στο 2ο ματς του Αργύρη Γιαννίκη στο πάγκο της έδειξε ώριμη και κυνική και νίκησε σε μία δύσκολη έδρα μία πολύ καλή ομάδα που κάνει… ζημιές στους μεγάλους.

Η Ενωση έτσι με αυτή τη νίκη πάτησε… κορυφή και περιμένει την εξέλιξη του ντέρμπι του Ολυμπιακού με τον ΠΑΟΚ.

Ο Βόλος έχασε ευκαιρίες και πέναλτι στο α’ ημίχρονο και πέναλτι με τον Ρεγκατίν, αλλά η Ενωση με Καρίμ Ανσαριφάρντ (42′) και Στίβεν Τσούμπερ (45’+’5)… χτύπησε πριν την ανάπαυλα για το 0-2.

Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν πολλά στην επανάληψη και απλά μείωσε με σουτ του Ρίνερ στο 79′ με την μπάλα να βρίσκει πάνω στον Βράνιες και να αλλάζει πορεία.

Στα τελευταία λεπτά του ματς ο Τσούμπερ έδωσε ακόμη μία ασίστ και ο Εχσάν Χατζισαφί από κοντά έκανε το τελικό 1-3.

Το LIVE του αγώνα

Το ματς

Ο Αργύρης Γιαννίκης ξεκίνησε το ματς με 4-2-3-1, αλλά δίχως να αρχίζει το πρέσινγκ ψηλά απόντος του Αραούχο. Ο Αργεντίνος δεν ήταν 100% έτοιμος και έμεινε εκτός, όπως και ο Γκαρσία που είχε κρύωμα. Έτσι στην επίθεση δεξιά ήταν ο Αμραμπατ, κορυφή ο Ανσαριφάρντ, αριστερά ο Τσούμπερ και 10άρι ο Μάνταλος με την υπόλοιπη 11άδα να είναι ίδια όπως και στο παιχνίδι με τον Ατρόμητο.

Ο Βόλος ξεκίνησε καλύτερα, πλησίασε την αντίπαλη εστία (ο Φαν Βερτ πήδηξε πιο ψηλά απ’ όλους και έπιασε την κεφαλιά δίνοντας στην μπάλα κατεύθυνση προς την εστία. Ο Μοχαμάντι ήταν στο δοκάρι και απομάκρυνε) με τον ενθουσιασμό από το 4-4 της Τούμπας με την επική ανατροπή, αλλά η Ενωση πλησίασε στο γκολ πριν το πρώτο 10λεπτο. Οι παίκτες της ΑΕΚ αναπτύχθηκαν ωραία στην περιοχή του Βόλου. Ο Τσούμπερ έστρωσε στον Άμραμπατ στο ημικύκλιο της περιοχής, αυτός μοίρασε στον Άμραμπατ στα δεξιά, ωστόσο η μπάλα κατέληξε άουτ, καθώς ο Μαροκινός δεν πρόλαβε να σουτάρει γεμάτα την μπάλα.

Η ΑΕΚ έχει καλή κυκλοφορία της μπάλας, με καλές συνεργασίας μεταξύ του Τσούμπερ και του Μάνταλου, αλλά την ίδια στιγμή η πίεση του Βόλου έχει δημιουργήσει κάποια ζητήματα σε αμυντικό επίπεδο για την Ένωση.

Στο 29’ σε φάση διαρκείας στα καρέ του Βόλου, ο Μήτογλου βρέθηκε σε θέση βολής στην περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει σε κόρνερ, καθώς βρήκε στο πόδι αμυντικού του Βόλου. Στο 32’ ο Πέτρος Μάνταλος εκτέλεσε ένα φαλτσαριστό κόρνερ από τα αριστερά, ο Κλέιμαν έχασε την πορεία της μπάλας και όταν την μπλόκαρε έκανε βήμα προς την εστία. Οριακά η μπάλα δεν πέρασε την εστία.

Τεράστια ευκαιρία για τον Βόλο είχαμε στο 35’. Σουτ του Ρομέρο, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, η μπάλα κόντραρε στην άμυνα, ο Μπαρτόλο έκανε το σουτ με τον Στάνκοβιτς να σώζει με εντυπωσιακή επέμβαση, ενώ ο Γκρίλο πήρε το δεύτερο ριμπάουντ με τον Αυστριακό κίπερ της Ενωσης να παραχωρεί κόρνερ. Μια διπλή σωτήρια επέμβαση.

Πέντε λεπτά μετά ο Βόλος κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από τον Σιμόες με τον Τζοβάρα να δίνει αμέσως σωστά το πέναλτι. Ο Ρεγκατίν πήρε φόρα, γλίστρησε λίγο πριν σουτάρει και τελικά έστειλε την μπάλα άουτ.

Tελικά το γκολ το βρήκε η ΑΕΚ στο 42’… Ο Τσούμπερ έκανε τη σέντρα στον Ανσαριφάρντ στην περιοχή και ο Ιρανός φορ με ωραίο τελείωμα στην περιοχή την έστειλε στα δίχτυα. Οι δύο παίκτες ήρθαν αμέσως μετά σε σύγκρουση, γιατί ο Πουρίτα είχε τραυματιστεί, με τους παίκτες της Ένωσης να μην σταματάνε τη φάση. Ο Γκρίλο δέχθηκε την κίτρινη κάρτα, καθώς χτύπησε εκτός φάσης τον Αντρέ Σιμόες.

Στις καθυστερήσεις τελικά η ΑΕΚ σκόραρε και άλλο γκολ και έκανε το 0-2. Οι παίκτες του Αργύρη Γιαννίκη έφυγαν στην αντεπίθεση, ο Ανσαριφάρντ έκανε την μπαλιά τρύπα στον Άμραμπατ, αυτός πρόλαβε τον Κλέιμαν στην έξοδο που του έκανε φάουλ, μοίρασε στον Τσούμπερ και αυτός από κοντά έκανε το δεύτερο γκολ. Στο τέλος του ημιχρόνου υπήρξε μια ένταση ανάμεσα στα επιτελεία των δύο ομάδων, σε μια παρατεταμένη ένταση που υπάρχει στις τάξεις των ποδοσφαιριστών, μετά το χαμένο πέναλτι του Ρεγκατίν. Τελικά οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια, μετά την παρέμβαση των ψυχραιμότερων.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Αργύρη Γιαννίκη να μην αλλάζει κάποιον παίκτη του. Ούτε ο Αμπασκάλ έχει κάνει κάποια αλλαγή. Υπενθυμίζεται ότι στο τέλος του πρώτου μέρους, πέρασε ο Ρινέρ αντί του τραυματία Πουρίτα.

Στο β’ ημίχρονο δεν είχαμε αλλαγές. Ο Βόλος έχει μπει πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος και πίεζε για τη μείωση του σκορ, αλλά την ίδια στιγμή δημιουργούνται περισσότεροι χώροι για τους παίκτες της ΑΕΚ.

Σε φάση διαρκείας στα καρέ του Στάνκοβιτς στο 57’ ο Βόλος βρέθηκε κοντά στο να μειώσει στο σκορ. Ο Μπαριέντος είδε την μπάλα να του στρώνεται στην περιοχή, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγο άουτ. Στο 65’ είχαμε τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Μάνταλος έβγαλε μια εκπληκτική μπαλιά στον Άραμπατ που έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Βόλου. Ο Μαροκινός έμεινε όρθιος από το μαρκάρισμα του Μπαριέντος και επιχείρησε να περάσει την μπάλα κάτω από τα πόδια του Κλέιμαν, με την μπάλα να περνάει άουτ.

Στο 65’ έκανε διπλή αλλαγή ο Γιαννίκης με Γκαρσία και Λε Ταλέκ, για να καταφέρει να έχει περισσότερους χαφ στην μεσαία γραμμή. Φορ πλέον ο Άμραμπατ, μετά την αποχώρηση του Ανσαριφάρντ, με τον Λιβάι Γκαρσία δεξιά και τον Τσούμπερ αριστερά.

Για τον Βόλο ο Αμπασκάλ έκανε και αυτός αλλαγές, δίχως να διαφοροποιήσει την διάταξη του, αλλά δυσκολευόταν να βρει χώρους απέναντι στην καλά στημένη ΑΕΚ. Στο 70’ επειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μπαριέντος, ο Ροσέρο έκανε την κεφαλιά πάσα και ο Φαν Βερτ με νέα κεφαλιά από δύσκολη γωνία την έστειλε εκτός εστίας.

Στο 79’ Νίνης πέρασε στον αγωνιστικό χώρο αντί του Μπαριέντος, ενώ ο Γιαννίκης άλλαξε έναν αμυντικό μέσο, τον Σιμόες, για να περάσει έναν άλλο τον Σάκοχφ. Αμέσως μετά ο Βόλος μείωσε. Ο Ρίνερ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και ο Βράνιες στην προσπάθειά του να απομακρύνει σε κόρνερ, την έστειλε στην εστία του Στάνκοβιτς. Το τελευταίο 10λεπτο είχε ρυθμό, με την ΑΕΚ να αγγίζει το 3ο γκολ. Ο Λιβάι πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή και έκανε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι, ενώ νωρίτερα είχε χάσει μεγάλη ευκαιρία για γκολ ο Σιμάνσκι. Η Ενωση πάντως στο φινάλε είχε… αγωνίες. Ο Άμραμπατ έγινε αλλαγή αντί του Χατζισαφί γαιτί αισθάνθηκε να πονάει στον ώμο, ενώ ο Λιβάι Γκαρσία προσγειώθηκε άσχημα στον αγωνιστικό χώρο, έπειτα από ενάερια μονομαχία με παίκτη του Βόλου.

Τελικά στην τελευταία φάση του ματς η ΑΕΚ βρήκε και τρίτο γκολ. Ο Τσούμπερ έφυγε στην αντεπίθεση, στην πλάτη της άμυνας του Βόλου. Είδε την κίνηση του Χατζισαφί και τον βρήκε στην περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-3 μέσα σε έξαλλα πανηγύρια των παικτών της Ενωσης και αποθέωση από τον κόσμο της ΑΕΚ.

ΒΌΛΟΣ-ΑΕΚ: Η κάρτα του αγώνα

MVP

Στίβεν Τσούμπερ: Ο Ελβετός έκανε τα… πάντα και τα έκανε να φαίνονται τόσο απλά. Ασίστ στο 0-1 για τον Ανσαριφάρντ, γκολ αμέσως μετά ο ίδιος για να… καθαρίσει το ματς και στο τέλος έδωσε έτοιμο το 1-3 στον Χατζισαφί. Η ποιότητα του με την μπάλα και η οξυδέρκεια του στον αγωνιστικό χώρο αλλάζει τα δεδομένα για την ΑΕΚ.

UP

Καρίμ Ανσαριφάρντ: Ο Ιρανός απόντος του Αραούχο ξεκίνησε βασικός και με ιδανικό πλασέ άνοιξε το σκορ και έβγαλε το άγχος από τους συμπαίκτες του. Στο 0-2 ξεκίνησε ο ίδιος την φάση με τρομερή μπαλιά-τρύπα στον Αμραμπατ.

DOWN

Τομ Φαν Βέερτ: Ο Ολλανδός επιθετικός του Βόλου δεν… εμφανίστηκε στο ματς σήμερα. Η αμυντική λειτουργία της ΑΕΚ και η συνεργασία των Μήτογλου-Βράνιες μαζί με Σιμόες, τον απενεργοποίησαν πλήρως στην αντίπαλη επίθεση.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

Γιώργος Τζοβάρας: Ο διαιτητής δεν έκρινε το ματς, αλλά είχε πολλές δύσκολες φάσεις. Σωστά έδωσε το πέναλτι στο Βόλο, αλλά δεν απέβαλε τον Γκρίλο για το εκτός φάσης χτύπημα στον Σιμόες στον πανηγυρισμό του 0-2. Επίσης, δεν είναι ξεκάθαρο αν σε φάση στο πρώτο ημίχρονο μετά από απευθείας κόρνερ του Μάνταλου, η μπάλα έχει περάσει ή όχι την γραμμή. Στον πειθαρχικό έλεγχο είχε πολλά λάθη και άφησε ατιμώρητες πολλές εντάσεις των παικτών.

ΓΚΟΛ: 79’ Ρίνερ – 42’ Ανσαριφάρντ, 45’+5 Τσούμπερ, 90’+10 Χατζισαφί

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 29’ Ρομέρο, 44’ Φεράρι, 44’ Γκρίλο – 45’+2 Ανσαριφάρντ, 61’ Μάνταλος, 86’ Λε Ταλέκ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Βόλος (Γ. Αμπασκάλ, 4-2-3-1): Κλέιμαν, Πουρίτα (45’ Ρίνερ), Ρομέρο, Γκρίλο, Φεράρι, Τσοκάνης, Μπαριέντος (77’ Νίνης), Μπαρτόλο, Φερνάντες, Ρεγκατέν (68’ Ροσέρο), Φαν Βέερτ

ΑΕΚ (Α. Γιαννίκης, 4-2-3-1): Στάνκοβιτς, Ρότα, Βράνιες, Μήτογλου, Μοχαμάντι, Σιμόες (77’ Σάκχοφ), Σιμάνσκι, Αμραμπατ (90’+ Χατζισαφί), Μάνταλος (66’ Λε Ταλέκ), Τσούμπερ, Ανσαριφάρντ (66’ Γκαρσία)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Βόλος-ΑΕΚ 1-3: Δεν τους βλέπει ο Τσούμπερ! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Τάσος Καπετανάκος

Ρεπορτάζ ΑΕΚ από το 2004. Λίγο καιρό μετά την «ανάσταση» της με τον Ντέμη μπροστάρη. Εκτοτε έχουμε ζήσει μαζί της τα πάντα. Τίτλους, διακρίσεις στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, ταξίδια στο εξωτερικό, υποβιβασμό, χωράφια στην Γ’ εθνική, ταξίδι μέχρι και τη… Νάξο με 8-9 μποφόρ και μετά την μεγάλη επιστροφή με Μελισσανίδη. Στα ΜΜΕ έχουμε «γράψει» αρκετά χιλιόμετρα και κάτι εκατομμύρια σε λέξεις («ΩΡΑ» σε 3-4 διαφορετικές version της, «Score», «Livesport», «Δικέφαλος» σε χαρτί και internet, enwsi.gr, aek365.gr, iefimerida.gr, coppa.gr). Κατά βάση ποδόσφαιρο και εκεί μείναμε στα πρώτα και δεύτερα άντα μας, αλλά κάναμε και πέρασμα νωρίτερα από το μπάσκετ και το χάντμπολ της ΑΕΚ. «Δημοσιογράφος» λέει ο τιμητικός τίτλος. Ρεπόρτερ πέντε ηπείρων και επτά θαλασσών θα προτιμούσα εγώ. Και συνεχίζουμε...