ΑΓΓΛΙΑ

Λίβερπουλ – Σαουθάμπτον 2-0: Στο «κυνήγι» της Λέστερ για τετράδα!

Η Λίβερπουλ επικράτησε της Σαουθάμπτον με 2-0 και έμεινε «ζωντανή» στη μάχη που δίνει για την πρώτη τετράδα της βαθμολογίας. Ο Μανέ σημείωσε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης.

Νίκη καθοριστικής σημασίας πέτυχε η Λίβερπουλ κόντρα στη Σαουθάμπτον με 2-0, για την 35η αγωνιστική της Premier League.

Μετά και το διπλό της Τσέλσι στο «Etihad», η Λίβερπουλ είχε μοναδικό στόχο το τρίποντο, για να παραμείνει κοντά στη Λέστερ.

Ο Κλοπ είχε να αντιμετωπίσει και…φρέσκα προβλήματα. Εκτός των γνωστών απουσιών, έμειναν εκτός με πρόβλημα τραυματισμού και οι Καμπάκ, Μίλνερ, Κεϊτά και Ντέιβις!

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία σημειώθηκε στο δέκατο λεπτό, με τον Μανέ να κάνει ένα δυνατό, αλλά άστοχο σουτ. Στο 19ο λεπτό, ο Φόρστερ δεν επέτρεψε στον Σαλάχ να σκοράρει με πλασέ. Λίγο αργότερα, ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων αρνήθηκε το γκολ και στον Ζότα.

Στο 26ο λεπτό, ο Βαϊνάλντουμ με κεφαλιά «άγγιξε» το γκολ, αλλά η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι. Πρώτη σημαντική ευκαιρία για τη Σαουθάμπτον, όταν ο Άνταμς νικήθηκε από τον Άλισον, από θέση τετ α τετ. Στο 31ο λεπτό, ο Μανέ πλήγωσε την πρώην του ομάδα και άνοιξε το σκορ με κεφαλιά.

Το δεύτερο ημίχρονο έπεσε ο ρυθμός των γηπεδούχων. Μάλιστα, στο 77ο λεπτό λίγο έλειψε να έρθει η ισοφάριση, από λάθος του Άλισον, που τελικά δεν στοίχησε. Στο 90ο λεπτό, ο Τιάγκο «κλείδωσε« τη νίκη της ομάδας του, σημειώνοντας το τελικό 2-0.

Λίβερπουλ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Φίλιπς, Ρις Γουίλιαμς, Ρόμπερτσον, Τιάγκο, Φαμπίνιο, Βαϊνάλντουμ, Σαλάχ (87′ Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν), Ζότα (79′ Φιρμίνο), Μανέ (93′ Τζόουνς)

Σαουθάμπτον: Φόρστερ, Γουόκερ-Πίτερς, Μπέντναρεκ, Βέστεργκααρντ, Στίβενς, Γουόλκοτ (66′ Ντιαλό), Γουόρντ-Πράους, Άρμστρονγκ, Ρέντμοντ, Άνταμς (79′ Τζενεπό), Τέλα (66′ Ομπαφέμι)

Τα αποτελέσματα της 35ης αγωνιστικής της Premier League

Παρασκευή 7 Μαΐου

Λέστερ – Νιούκαστλ 2-4 (80′ Ολμπράιτον, 87′ Ιχεανάτσο / 22′ Γουίλοκ, 34′ Ντάμετ, 64′ 74 Γουίλσον)