ΑΓΓΛΙΑ

Ντέρμπι – Λιντς 0-1: Προβάδισμα για την ομάδα του Μπιέλσα (vid)

Βήμα πρόκρισης για τη Λιντς Γιουνάιτεντ

Το πρώτο βήμα για να βρεθεί στον τελικό των πλέι-οφ της Championship έκανε η Λιντς που επικράτησε της Ντέρμπι με 1-0 εκτός έδρας.

Η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα, προσπάθησε να κυριαρχήσει εξ’ αρχής και να παίξει το ποδόσφαιρο που ξέρει, κάτι που κατάφερε στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα.

Ωστόσο στο πρώτο ημίχρονο καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε βρει το δρόμο προς τα δίχτυα, με τις ευκαιρίες να είναι ελάχιστες.

Τα πράγματα άλλαξαν όμως στην επανάληψη, όταν μετά από άριστο συνδυασμό των παικτών της Λιντς, ο Ρούφι έγινε αποδέκτης μία εξαιρετικής σέντρας και με σουτ στη κίνηση άνοιξε το σκορ στο 55’.

Οι προπονητές έκαναν αρκετές αλλαγές στη συνέχεια, ενώ το παιχνίδι έγινε πολύ σκληρό με τον διαιτητή της αναμέτρησης να μοιράζει συνολικά 7 κίτρινες κάρτες.

Έτσι με το χρόνο να κυλάει και τον αγώνα να σταματάει συνεχώς, η Ντέρμπι δεν μπόρεσε να βρει απάντηση, με το σκορ να παραμένει στο 1-0.

Στο άλλο παιχνίδι των ημιτελικών, η Άστον Βίλα επικράτησε της Γουέστ Μπρομ με 2-1 και πλέον μένουν οι επαναληπτικοί που θα γίνουν στις 14 και 15 Μαΐου.

ΝΤΕΡΜΠΙ: Ρος, Μαλόουν, Κέογκ, Τομόρι, Μπόγκλ, Μάουντ, Τζόνσον, Λόρενς (86’ Χάντλεστοουν), Χολμς (70’ Μπένετ), Γουίλσον, Νάγκεντ (64’ Μάριοτ)

ΛΙΝΤΣ: Κασίγια, Έιλινγκ, Μπεράρντι, Κούπερ, Ντάλας, Φίλιπς, Ερντάντεζ, Φορσό(24’ Σάκλετον), Κλιχ, Χάρισον, Ρούφι (81’ Κλαρκέ)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ντέρμπι – Λιντς 0-1: Προβάδισμα για την ομάδα του Μπιέλσα (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.