ΑΓΓΛΙΑ

Τσέλσι – Κρίσταλ Πάλας 3-0: Άνετη κι ωραία (vid)

Η Τσέλσι επιβλήθηκε 3-0 της Κρίσταλ Πάλας σε ματς για την 1η αγωνιστική της Premier League

Τσέλσι: Ιδανικά άρχισε την πορεία της στην εφετινή Premier League η κάτοχος του Champions League και του ευρωπαϊκού Super Cup.

Επιβλήθηκε 3-0 εντός έδρας της Κρίσταλ Πάλας, βγάζοντας μία πειστική εικόνα σε μεγάλα διαστήματα.

Απείλησε στο 10′, το 13′ και το 15′ με σουτ των Πούλισικ, Κόβατσιτς και Μάουντ, προτού ανοίξει το σκορ στο 27′ με φάουλ του Μάρκος Αλόνσο.

Δεκατρία λεπτά αργότερα, ο Πούλισικ διπλασίασε τα γκολ της Τσέλσι με πλασέ, έπειτα από γύρισμα του Βέρνερ.

Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο 58′, όταν ο Τσαλόμπα έγραψε το 3-0 με υπέροχο μακρινό σουτ.

Η Κρίσταλ Πάλας είχε 1-2 αξιόλογες τελικές στο β’ ημίχρονο, όμως δεν κατάφερε να σημειώσει το γκολ της τιμής.

ΤΣΕΛΣΙ: Μέντι, Τσαλόμπαχ, Κρίστενσεν, Ρούντιγκερ, Αθπιλικουέτα (67′ Τζέιμς), Ζορζίνιο, Κόβασιτς, Αλόνσο (86′ Έμερσον), Μάουντ, Πούλισικ (82′ Χάβερτς), Βέρνερ

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ Γκουαΐτα, Γουόρντ, Κουγιατέ, Γκουεχί, Μίτσελ, ΜακΆρθουρ, Ρίντεβαλντ (77′ Ρακ-Σαγί), Σχλουπ (57′ Άντερσεν), Αγιού, Ζαχά, Ματετά (57′ Μπεντέκε)

Η Λέστερ, από την πλευρά της, επικράτησε της Γουλβς 1-0 στο επίσημο ντεμπούτο του Ζοζέ Σα.

Το γκολ σημειώθηκε στο 41ο λεπτό με ωραία ενέργεια του Ματέους Περέιρα και κοντινή προβολή του Βάρντι.

Στα άλλα ματς που διεξήχθησαν την ίδια ώρα, η Έβερτον νίκησε 3-1 τη Σαουθάμπτον, η Γουότφορντ 3-1 την Άστον Βίλα και η Μπράιτον πήρε σημαντικό διπλό στην έδρα της Μπέρνλι (2-1).

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

Παρασκευή 13/8

Μπρέντφορντ – Άρσεναλ 2-0 (22′ Κανός, 73′ Νέργκααρντ)

Σάββατο 14/8

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Λιντς 5-1 (30′, 54′, 60′ Φερνάντες, 52′ Γκρίνγουντ, 68′ Φρεντ – 48′ Έιλινγκ)

Τσέλσι – Κρίσταλ Πάλας 3-0 (27′ Αλόνσο, 40′ Πούλισικ, 58′ Τσαλόμπα)

Μπέρνλι – Μπράιτον 1-2 (2′ Ταρκόφσκι – 73′ Μοπέ, 78′ ΜακΆλιστερ)

Έβερτον – Σαουθάμπτον 3-1 (47′ Ριτσάρλισον, 76′ Ντουκουρέ, 81′ Κάλβερτ – Λέβιν – 22′ Άρμστρονγκ)

Λέστερ – Γουλβς 1-0 (41′ Βάρντι)

Γουότφορντ – Άστον Βίλα 3-2 (10′ Ντένις, 42′ Σαρ, 67′ Κούτσο – 70′ ΜακΓκιν, 90+7′ Ινγκς)

Νόριτς – Λίβερπουλ 19:30