ΑΓΓΛΙΑ

Τσέλτεναμ – Μάντσεστερ Σίτι 1-3: Το γύρισε στο τέλος (vid)

Η Μάντσεστερ Σίτι αγχώθηκε αλλά τελικά ανέτρεψε το σκορ στο τελευταίο δεκάπλεπτο και την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Αγγλίας. Ένα ιστορικό κάζο απέφυγε η Μάντσεστερ Σίτι που επικράτησε της Τσέλτεναμ με 1-3, βάζοντας και τα τρία γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο. Την έκπληξη κυνήγησε η Τσέλτεναμ, ομάδα τέταρτης κατηγορίας κόντρα στο θηρίο. Το «θαύμα» ήταν...

Η Μάντσεστερ Σίτι αγχώθηκε αλλά τελικά ανέτρεψε το σκορ στο τελευταίο δεκάπλεπτο και την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Αγγλίας.

Ένα ιστορικό κάζο απέφυγε η Μάντσεστερ Σίτι που επικράτησε της Τσέλτεναμ με 1-3, βάζοντας και τα τρία γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Την έκπληξη κυνήγησε η Τσέλτεναμ, ομάδα τέταρτης κατηγορίας κόντρα στο θηρίο. Το «θαύμα» ήταν κοντά, αλλά τελικά οι «πολίτες» έκαναν το καθήκον τους.

Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν χωρίς άγχος στον αγωνιστικό χώρο και ευτύχησαν να προηγηθούν με κοντινό πλασέ του Άλφι Μέι στο 59ο λεπτό.

Η πίεση της ομάδας του Γκουαρδιόλα αυξήθηκε κατακόρυφα. Τελικά η Μάντσεστερ Σίτι έφερε τούμπα το παιχνίδι στα τελευταία δέκα λεπτά.

Ειδικότερα, με γκολ των Φιλ Φόντεν (81′), Γκαμπριέλ Ζεσούς (84′) και Φεράν Τόρες (90′), έφτασαν στην ανατροπή και την πρόκριση στους «16».

Οι «πολίτες» θα αντιμετωπίσουν την Σουόνσι στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου.