Αστέρας ο Οζέγκοβιτς για την Κηφισιά – Νίκη «ανάσα» με ανατροπή στην Τρίπολη

Η Κηφισιά με MVP τον Οζέγκοβιτς επικράτησε με 1-2 του Αστέρα στην Τρίπολη και πήρε τρίποντο ανάσα!

Αστέρας Τρίπολης – Κηφισιά περιλάμβανε το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής του μίνι πρωταθλήματος των play out της Super League, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με 1-2 και να παίρνουν τρίποντο ανάσα!

Η τελευταία χρονικά κόντρα των δύο ομάδων πριν τη σημερινή τους συνάντηση στο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης εντοπίζεται τον περασμένο Φεβρουάριο όταν Αστέρας Τρίπολης και Κηφισιά  είχαν σκοράρει 6 φορές σε ένα «Χ» που δεν άξιζε (και δεν ήθελε) κανένας.

Εκείνο το παιχνίδι δημιούργησε πολλές προσδοκίες για την κόντρα τους στα play off με σαφώς πιο ενδιαφερόμενη για το τρίποντο την Κηφισιά.

Το ματς

Το πρώτο μέρος της αναμέτρησης στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης», ήταν κλειστό, χωρίς πολλές φάσεις, παρότι το σκορ άνοιξε μόλις στο 3ο λεπτό με δράστη τον Μιριτέλο.

Ο φορ του Αστέρα με μια εξαιρετική κίνηση και αφού συνέκλινε, έκανε το σουτ με το δεξί, στέλνοντας την μπάλα στο πλαϊνό αριστερό δίχτυ του Αναγνωστόπουλου.

Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου 45λεπτου, με τους γηπεδούχους να παίρνει νωρίς προβάδισμα και να καταφέρνουν να το υπερασπιστούν με σχετική ευκολία.

Στο δεύτερο 45λεπτο, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ισορροπήσουν τον ρυθμό του παιχνιδιού και όχι απλά τα κατάφεραν αλλά έφτασαν και στην ανατροπή του σκορ, με πρωταγωνιστή τον Οζέγκοβιτς.

Αρχικά στο 66΄ και έπειτα από μια φοβερή σέντρα του Μιλίσεβιτς από τ’ αριστερά, ο φορ της ομάδας από την Αττική, μπήκε στην πορεία της μπάλας και την τσίμπησε, νικώντας τον Τσιφτσή για το 1-1.

Το 1-2 ήρθε έπειτα από τέσσερα λεπτά και πάλι από τον Οζέγκοβιτς αλλά αυτή τη φορά από το σημείο του πέναλτι, εκμεταλλευόμενος πλήρως την ευκαιρία που του έδωσε ο Σάντος.

Η πίεση όπως είναι λογικό από πλευράς Αστέρα αυξήθηκε σε μεγάλο βαθμό, με τους φιλοξενούμενους όμως να αντέχουν παρότι έμειναν με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Πρίτσα στις καθυστερήσεις και στο τέλος να κλειδώνουν ένα πολύ σημαντικό τρίποντο που τους δίνει σημαντική ανάσα στη μάχη της παραμονής.

Με αυτόν τον τρόπο, ο Αστέρας Τρίπολης έμεινε στους 31 πόντους και βρίσκεται στη 2η θέση της ειδικής βαθμολογίας ενώ η Κηφισιά μετά τη νίκη της στην Αρκαδία, έφτασε τους 25 καβαλώντας τον Παναιτωλικό που έχει 24 και βρίσκεται εκείνος πλέον στην προτελευταία θέση.

Αστέρας Τρίπολης – Κηφισιά 1-2

Σκόρερς: Μιριτέλο 3΄, Οζέγκοβιτς 66΄,70′

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Καστάνιο, Ατιένθα, Άλβαρες, Λύρατζης, Γιαμπλόνσκι (83′ Μάντζης), Μουνάφο (13′ Αλάγκμπε), Μπαρτόλο, Κρέσπι (72′ Παλάσιος), Καλτσάς (83΄ Ζουγλής), Μιριτέλο

ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Τσαπάν(80′ Σπίνος), Τεϊσέιρα (29΄ Βαφέας), Σνάιντερλαν, Πάρρας (52΄ Μιλίσεβιτς), Τσανάτζια, Οζέγκοβιτς, Σολόα, Μπιφουμά (80′ Μενέντεζ), Πρίτσας, Μπαρμπόσα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Αστέρας ο Οζέγκοβιτς για την Κηφισιά – Νίκη «ανάσα» με ανατροπή στην Τρίπολη», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.